مشاوره حقوقی صفر تا 100 خلع ید

مشاوره حقوقی خلع ید : امروزه مشاوره حقوقی و سایر فعالیت های مربوط به رشته حقوق یک جلوه کاملا تخصصی به خود گرفته اند بدین معنا که هرکدام از وکلا، کارشناسان و مشاورین حقوقی هرچند توانایی پذیرش تمام پرونده ها را دارند با این حال سعی می کنند صرفا در یک حوزه خاص به فعالیت بپردازند.

این امر به تخصصی شدن کارها و همچنین دریافت نتیجه مطلوب از فعالیت های حقوقی و قضایی کمک شایان توجهی خواهد کرد. یکی از بخش های تخصصی در این خصوص ارائه مشاوره حقوقی توسط وکیل خلع ید و فعالیت علمی و تجربی در این زمینه است.

خلع ید به چه معناست؟

خلع ید عنوان یکی از مباحث حقوقی است که در حوزه املاک و تسلط افراد بر آن ها مطرح می شود. واژه خلع به معنای خارج نمودن و واژه ید نیز به معنای تسلط و تصرف است. بنابراین زمانیکه از خلع ید سخن می گوییم به دنبال خارج نمودن یک مال از تسلط و تصرف یک فرد هستیم. در این شرایط که بسیاری از افراد برای آگاهی از قوانین مربوط به این حوزه انتخاب می کنند. برای اشراف کامل به این موضوع به مثال ذیل دقت کنید:

  • تصور کنید شما مالک یک زمین یا ملک مسکونی در شهر و دیار خود هستید اما برای مدت طولانی از از آنجا مهاجرت کرده و در منطقه دیگر سکونت نموده اید. حال بعد از چندین سال به شهر و دیار خود بازگشته اید اما متوجه می شوید فرد یا افرادی بدون اذن شما در حال استفاده از منافع ملک هستند. به عنوان مثال از زمین مورد نظر به عنوان کارگاه تولید تیرچه و یا از آپارتمان مسکونی برای سکونت استفاده می کنند. در این شرایط آن ها مرتکب غصب شده و شما می توانید علیه آن ها دادخواست خلع ید مطرح کنید.

مشاوره حقوقی خلع ید

دادخواست خلع ید و مشاوره حقوقی

یکی از مهمترین چالش هایی که می تواند شما را به سمت مشاوره حقوقی خلع ید مطعوف نماید این است که شما سند مالکیت برای اثبات رسمی مالکیت خود بر ملک مربوطه را نداشته باشید. هرچند امروزه اغلب مناطق شهری دارای اسناد رسمی یا قولنامه هستند اما همچنان بسیاری از مناطق روستایی و حاشیه شهرها به علت اجرای طرح هادی از دریافت سند رسمی بی نصیب بوده اند.

اثبات مالکیت در این شرایط می تواند کار دشواری باشد اما بهتر است با مراجعه به مشاوره حقوقی تمام راه های ممکن برای اثبات مالکیت بر ملک مربوطه را بسنجید. خبر خوب اینکه اگر شما بتوانید سابقه تصرف خود بر آن ملک را اثبات نمایید(هرچند قادر به اثبات مالکیت رسمی نباشید می توانید با شکایت از آن ها در قالب رفع تصرف عدوانی، تسلط بر ملک خود را به دست آورید.

مرجع صالح برای رسیدگی به دعوی خلع ید

در قانون دو مرجع برای رسیدگی به درخواست خلع ید تعیین شده است:

  • شورای حل اختلاف
  • دادگاه عمومی محل وقوع ملک

حال سوال این است که در چه شرایطی می توان به شورای حل اختلاف و در چه مواردی باید به دادگاه عمومی محل وقوع ملک مراجعه کنیم؟ این سوال یکی از سوالات متداولی است که افراد در جلسات مختلف مشاوره حقوقی خلع ید مطرح نموده اند. پاسخ سوال به این نحو است که:

  • اگر شما دارای سند مالکیت ملک مورد نظر هستید می توانید برای درخواست خلع ید به شورای حل اختلاف مراجعه کنید. در این شرایط پروسه رسیدگی به پرونده با سرعت بیشتری صورت گرفته و غاصب ملزم به خلع ید می گردد. اگر غاصب ملک را به شما تحویل ندهد اجرائیات شورای حل اختلاف ملزم به خلع ید می باشد.
  • اگر شما مالک واقعی و حقیقی ملک مورد نظر هستید اما سند رسمی مالکیت ندارید و نمی توانید مالکیت خود را به شورای حل اختلاف اثبات کنید ابتدا باید یک درخواست حقوقی تنظیم کنید و در قالب اثبات مالکیت به دادگاه حقوقی محل وقوع ملک تحویل نمایید. دراین شرایط دادگاه موظف به رسیدگی است و صرفا به اثبات مالکیت می پردازد. حال اگر مالکیت شما اثبات گردید می توانید با در دست داشتن حکم دادگاه و یا بعد از دریافت سند مالکیت رسمی به شورای حل اختلاف جهت خلع ید مراجعه کنید.

نکته : با توجه به شباهت هایی که خلع ید، تصرف عدوانی و تخلیه ید دارند بهتر است پیش از تنظیم دادخواست از صحت عنوان مربوطه مطمئن شوید. جهت این امر بهتر از یک مشاوره حقوقی به صورت اصولی و حرفه ای بهره مند شوید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *