مشاوره حقوقی 100% برای رابطه نامشروع

مشاوره حقوقی شرب خمر  : روابط افراد در صورتی که خارج از عرف جامعه باشد مذموم شمرده شده و در بسیاری از موارد تحت پیگرد قانونی و قضایی قرار می گیرد. رعایت فرهنگ و عرف یک کشور در تمامی جوامع مورد توجه قرار می‌گیرد اما در جوامع اسلامی از اهمیت وافری برخوردار بوده و به صورت جدیدتر مورد توجه قانونگذار واقع شده است.

در کشور ایران نیز روابط آزاد میان زن و مرد نامحرم و کسانی که در علقه زوجیت یکدیگر نیستند پذیرفته شده نیست و اگر چنین اعمالی صورت گیرد به صورت جدی با آن برخورد می‌شود. تغییر سبک زندگی در قرن حاضر و گسترش فضای ارتباطات از طریق مخابرات و شبکه های اجتماعی با افزایش پرونده های مربوط به روابط نامشروع همراه بوده و به همین علت مشاوره حقوقی رابطه نامشروع نیز از اهمیت مضاعفی برخوردار شده است.

رابطه نامشروع به چه معناست؟

یکی از مهمترین نتایج مراجعه به مشاوره حقوقی رابطه نامشروع اطلاع از نوع روابطی است که منجر به اتهام روابط نامشروع می شود چرا که بسیاری از مردم تصور می کنند که جرم زنا نیز در مقوله روابط نامشروع مورد بررسی قرار می گیرد اما حقیقت امر این است که هرچند زنا نیز نوعی رابطه نامشروع می باشد اما بررسی آن در قالب رابطه نامشروع صورت نمی گیرد.

مشاوره حقوقی شرب خمر

بنابراین می توان در تعریف این مقوله چنین بیان کرد که رابطه نامشروع به هر نوع روابط خارج از عرف و شرع میان دو فردی قلمداد می شود که پیمان زوجیت ندارند خواه در خفا باشد یا ملا عام به غیر از زنا. بنابراین اگر افرادی که با یکدیگر خلوت کرده و خارج از حدود عرف و قوانین موجود به کسب لذت از یکدیگر بپردازند اما اقدامات آنها منتهی به زنا نگردد جرم آنها در قالب روابط نامشروع قابل پیگیری می باشد.

نحوه شکایت از روابط نامشروع

در اغلب موارد شکایات مربوط به روابط نامشروع بدون نتیجه می‌مانند و در همان مراحل اولیه پرونده آنها بسته می شود چرا که بسیاری از افراد به علت عصبانیت و هیجانات زودگذر مبادرت به شکایت می‌کنند بدون آنکه بتوانند شواهد کافی برای اثبات ادعای خود را ارائه نمایند.

وکیل رابطه نامشروع در بسیاری از موارد افراد را از شکایت نسبت به این عنوان منصرف می کند زیرا ممکن است فرد به علت عدم ارائه شواهد قانونی و عدم اثبات ادعای خود با اعاده حیثیت مواجه شده و در قالب متشاکی عنه تحت پیگرد قضایی و قانونی واقع شود.

با توجه به اینکه اغلب روابط نامشروع در خفا انجام می شود یا اینکه در شبکه های اجتماعی صورت گرفته و امکان پاک کردن اطلاعات توسط افراد به راحتی میسر است بنابراین هرگز نباید بی‌گدار به آب زد و بدون جمع آوری مدارک و اسناد مستند نسبت به این موضوع شکایت نمود.

مجازات رابطه نامشروع

همانطور که در مباحث قبل بیان کردیم رابطه نامشروع یک درجه پایین تر از زنا قلمداد می شود و حداقل مجازات تعیین شده برای زنا متعلق به زنای غیر محصنه است که مشمول صد ضربه شلاق می گردد. بنابراین مجازات ابن جرم باید از این میزان کمتر باشد به همین دلیل قانونگذار مجازات رابطه نامـشروع را یک الی ۹۹ ضربه شلاق تعیین نموده است.

مهریه، حق طلاق و رابطه نامشروع

یکی از مهمترین سوالاتی که در جلسات مختلف مشاوره حقوقی رابطه نامشروع مطرح می گردد این است که آیا اثبات رابـطه نامشروع توسط زن یا مرد (زوج یا زوجه) منجر به زایل شدن حق زن بر دریافت مهریه یا وکالت وی در طلاق می گردد یا خیر؟

نکته اول اینکه حق زن برای دریافت مهریه تحت هیچ شرایطی زائل نمی گردد مگر اینکه وی شخصا و در کمال سلامت عقل و بدون اجبار مهریه را بخشیده و از دریافت آن صرف نظر کند؛ اما اگر یک زن بتواند رابـطه نامشروع همسر خود با فرد دیگر را در دادگاه اثبات کند می‌تواند با استناد به عدم صلاحیت اخلاقی همسر خود یا اثبات عسر و حرج وکالت در طلاق را دریافت نموده و از همسر خود جدا شود.

اثبات رابـطه نامشروع

مهمترین بخش از مشاوره حقوقی رابطه نامشروع مربوط به اثبات این جرم است. افراد می توانند از تمام شیوه های قانونی برای اثبات این جرم استفاده کنند. در اغلب موارد حداقل دو نفر به عنوان متهم شناخته می‌شوند. اقرار اولین روش اثبات جرم می باشد که باید توسط متهمین صورت گیرد؛ در غیر این صورت باید از سایر موارد همانند شهادت شهود و سایر امارات قضایی همانند بررسی تماس ها و پیام های مخابراتی، ویدئوهای ضبط شده و غیره استفاده نمود. علم قاضی در این مرحله از اهمیت بسزایی برخوردار بوده و می‌توان گفت تعیین کننده حکم نهایی محسوب می گردد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *