مشاوره حقوقی فوری فروش مال غیر

مشاوره حقوقی فروش مال غیر : بسیاری از ما ممکن است مثل آب خوردن به مشاوره حقوقی فروش مال غیر نیاز پیدا کنیم. می گویید چگونه؟ تصور کنید فردی به شما سپرده است تا اموال او را بفروشید و در این زمینه هیچ گونه قراردادی همانند وکالت در فروش میان شما منعقد نشده است. حال اگر شما مبادرت به فروش مال وی نمایید و نتوانید اثبات کنید که به درخواست ایشان بوده است مرتکب فروش مال غیر شده و قطعا نیاز خواهید داشت تا به وکیل کیفری مراجعه کنید.

البته جرمی که به این عنوان شناخته می شود در اغلب حالات نتیجه سوء نیت فرد است و صاحب مال نیز از این اقدام اطلاعی ندارد اما در هر صورت می توان علیه فروشنده مال غیر شکایت کیفری تنظیم نمود. در این مقاله تصمیم گرفته ایم به بررسی این جرم پرداخته و به مهمترین نکاتی که در جلسات مختلف مشاوره حقوقی فروش مال غیر مطرح شده اند اشاره کنیم.

فروش مال غیر به چه معناست؟

انتقال مال دیگری در قالب مبایعه نامه یا عقد بیع را فروش مال غیر می نامند. این تعریف یکی از زیرمجموعه های انتقال مال غیر است که در قالب سایر قراردادها از جمله اجاره، هبه، صلح و … نیز امکان پذیر می باشد اما صرفا در نتیجه عقد بیع، مبایعه نامه یا انتقال رسمی سند در نتیجه فروش مال به وقوع می پیوندد. مال مورد نظر ممکن است منقول باشد مانند خودرو و جواهرات یا غیرمنقول باشد مانند زمین و آپارتمان!

مشاوره حقوقی فروش مال غیر

مجازات فروش مال غیر

فروش مال غیر از جانب فروشنده به یک فعل کیفری تبدیل می شود اما ممکن است تحت شرایط خاصی حتی خریدار مال غیر و صاحب اصلی مال نیز به عنوان معاون جرم بازداشت شوند. این مسئله یکی از چالش برانگیزترین مباحثی است که در دادگاه های کیفری مطرح شده است و افراد را به سمت دریافت مشاوره حقوقی فروش مال غیر یا گرفتن وکیل متخصص در این زمینه هدایت می کند.

مسئولیت فروشنده

در فروش مال غیر مسئولیت فروشنده ای که از صاحب مال هیچ گونه نمایندگی و وکالت ندارد محرز است و جای ابهام ندارد.

مسئولیت خریدار

خریدار زمانی به عنوان مجرم شناخته می شود که بداند در حال خرید مال دیگری است و فروشنده نیز بدون رخصت از او نسبت به فروش مال اقدام نموده است.

مسئولیت صاحب مال

صاحب مال در حالت عادی دارای مسئولیت نیست اما اگر تا یک ماه پس از اطلاع از فروش مال خود به دیگری نسبت به ارسال اظهار نامه به خریدار اقدام نکند به عنوان معاون جرم شناخته می شود.

مجازات فروش مال غیر

مجازات این جرم به شرح ذیل است:

  • رد مال به صاحب مال
  • مجازات نقدی معادل مالی که فروخته شده و مبلغی که دریافت شده است.
  • حبس به مدت یک تا هفت سال
  • انفصال دائم از خدمات دولتی در صورتی که مجرم از کارمندان رسمی دولت باشد.

اگر خریدار و صاحب مال نیز به عنوان معاون جرم شناخته شوند به مجازات معاونت در جرم محکوم می شوند. اگر برای ارتکاب این جرم افعال مجرمانه دیگری همانند کلاهبرداری و جعل اسناد یا استفاده از سند مجعول و سایر اقدامات مجرمانه صورت گرفته باشد مجرم به مجازات آن ها نیز محکوم می شود.

یکی از مهمترین مواردی که افراد را به سمت مشاوره حقوقی فروش مال غیر سوق می دهد انتقال مال مورد نظر در قالب سند رسمی است. در این صورت فرد باید برای مالکیت مجدد بر مال خود درخواست خلع ید و ابطال اسناد جعلی را بدهد که پروسه ای زمان بر و تنش زا می باشد. در این صورت بهترین اقدام ممکن مراجعه به وکیل فروش مال غیر یا وکیل خلع ید می باشد.

نکاتی که باید در خصوص فروش مال غیر بدانید

  • فروش مال غیر یک جرم غیرقابل گذشت است و پروسه پرونده بعد از رضایت شاکی خصوصی بسته نمی شود.
  • محل رسیدگی به جرم، دادگاه کیفری محلی است که جرم در آنجا واقع شده است.
  • اگر فردی سهم مشاع خود را به دیگری انتقال دهد مرتکب فروش مال غیر نشده است اما اگر بخش خاصی را از مال مشاع که قابل افراز نیست بفروشد مرتکب فروش مالغیر شده است.
  • صاحب مال برای دریافت مال خود باید به خریدار رجوع کند و خریدار نیز برای دریافت ثمن معامله (هزینه و قیمتی که برای خریداری نمودن مال پرداخت شده است) باید به فروشنده مال غیر مراجعه نماید.
  • قرادادی که مبتنی بر فروش مال غیر است غیرنافذ بوده و در صورتی که صاحب مال به آن رضایت دهد به عنوان یک قرارداد صحیح شناخته می شود.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *