مشاوره حقوقی قاچاق انسان !! حتما بخوانید !!

مشاوره حقوقی قاچاق انسان : یکی از جرائم بین المللی است که علیه کرامت انسانی صورت می گیرد و تعقیب و مجازات آن توسط تمام کشورها در سراسر جهان به رسمیت شناخته شده است. هرچند قاچاق انسان بیشتر در حوزه کشورهای در حال توسعه رخ می دهد اما وقوع آن در مرز کشورهای توسعه یافته نیز محتمل است.

قاچاق انسان که بیشتر در خصوص زنان و کودکان رخ می دهد و به عنوان بردگی سفید یا بردگی در عصر مدرن شناخته می شود به دو صورت ساده و سازمان یافته صورت میگیرد. مشاوره حقوقی قاچاق انسان نیز برای پاسخگویی به سوالات قربانیان قاچاق انسان، خانواده آنها و همچنین کسانی که به نحوی درگیر این جرم شده‌اند تاسیس شده و مسائل مختلفی در خصوص این جرم را در بر می‌گیرد.

مشاوره حقوقی قاچاق انسان

در مشاوره حقوقی قاچاق انسان بیشتر با سوالات غیر مرتبط که شباهت بسیار زیادی به این جرم دارند روبه‌رو هستیم که از جمله آنها می توان به سوالات رایج در خصوص جابجایی غیرقانونی افراد در میان مرز کشورها اشاره کرد این در حالی است که قاچاق انسان با جابجایی غیر قانونی افراد متفاوت بوده و دو مقوله جداگانه محسوب می‌شوند. این مباحث را در ادامه بررسی می کنیم.

تفاوت جابجایی غیرقانونی و قاچاق انسان

وکیل قاچاق : جابجایی غیرقانونی به مهاجرت غیرقانونی افراد از یک کشور به کشور دیگر اشاره دارد. در واقع این افراد به دنبال پناهندگی بوده و در صورت دریافت کارت اقامت در سایر کشورها می توانند به صورت آزادانه زندگی کرده و شرایط پیشرفت خود را نقطه ای دیگر از جهان فراهم کنند.

مقوله پناهندگی با قاچاق انسان متفاوت است و برخلاف اعمال غیر انسانی که علیه کرامت انسان ها صورت میگیرد توسط سایر کشورها به رسمیت شناخته شده و تحت حمایت سازمان های بین المللی است.

قاچاق انسان با این مقوله کاملاً متفاوت می باشد چرا که قربانیان این جرم حتی در کشورهای مقصد نیز نمی توانند به صورت آزادانه به ادامه زندگی پرداخته و شرایط یک زندگی سالم و شرافتمندانه را برای خود مهیا سازند. بنابراین سوالات خود در حوزه جابجایی غیرقانونی افراد را نمی توانید در مشاوره ‌حقوقی قاچاق انسان مطرح نمایید.

قاچاق انسان به چه معناست؟

قاچاق انسان نیز به جابجایی غیرقانونی افراد تعریف شده است با این تفاوت که هدف از قاچاق انسان ها اعمال نامشروع و وقیح همانند بردگی جنسی یا همان بردگی مدرن، بردگی به صورت عام، خارج نمودن اعضای داخلی بدن، کارهای اجباری و مواردی از این قبیل می باشد. در واقع قاچاق انسان طبق قوانین موجود در این زمینه باید دارای یکی از اوصاف زیر باشد تا قاچاق انسان محسوب گردد. این اوصاف عبارتند از:

  1. خارج یا وارد ساختن و یا ترانزیت مجاز یا غیر مجاز فرد یا افراد از مرزهای کشور
  2. تحویل گرفتن یا انتقال دادن یا مخفی نمودن یا فراهم ساختن شرایط لازم برای قاچاق انسان

دادگاه صالح برای رسیدگی به جرم قاچاق انسان

تعیین دادگاه صالح برای رسیدگی به جرم قاچاق همواره یکی از چالش های مهم در مشاوره حقوقی قاچاق انسان بوده است چرا که در قوانین مربوطه از سازمان تعزیرات اسلامی برای رسیدگی به جرم قاچاق نام برده اند این درحالیست که این سازمان صرفا به تخلفات این حوزه رسیدگی می کند و هرگونه اعمالی که به صورت جرم کیفری صورت گیرند در صلاحیت دادگاه های کیفری و در صورت نیاز در صلاحیت دادگاه انقلاب است.

قانونگذار ایران نیز بر اساس اصل صلاحیت بین‎المللی که در حقوق بین الملل خصوصی و حقوق بین الملل عمومی مورد توجه واقع شده است رسیدگی به جرم قاچاق انسان را (اعم از اینکه قاچاقچی تابعیت ایران را داشته باشد یا خیر و اعم از اینکه محل ارتکاب جرم سرزمین ایران باشد یا خیر) در صلاحیت محاکم داخلی ایران قرار داده است.

مجازات قاچاق انسان

یکی از مهمترین سوالاتی که در جلسات مختلف مشاوره حقوقی قاچاق انسان مطرح می گردد مجازات این جرم است. با توجه به اینکه این جرم علیه کرامت انسانی صورت می‌گیرد جوامع بین‌المللی نیز به صورت سختگیرانه تری نسبت به مجازات قاچاقچیان انسان عمل نموده اند. مجازات این جرم در صورت حصول نتیجه با مجازات شروع به این جرم بدون دریافت نتیجه و همچنین معاونت در این جرم متفاوت است. نکته قابل توجه اینکه در هر صورت قاچاق انسان یکی از جرائم نادری میباشد که قانون گذار جمهوری اسلامی ایران قاعده‌ جمع مجازات درخصوص آن را پذیرفته است. این مجازات ها به شرح ذیل می باشند:

  • چنانچه قاچاق انسان از مصادیق مندرج در قانون مجازات ‌اسلامی باشد، به حبس از‌ دو تا 10 سال و پرداخت جزای نقدی معادل دو برابر وجوه یا اموال حاصل از بزه یا وجوه و ‌اموالی که از طرف بزه ‎دیده یا شخص ثالث، وعده پرداخت آن به مرتکب داده شده ‌است،‌ محکوم می‌شود.
  • مجازات شروع به قاچاق انسان عبارت است از شش ماه تا دو سال حبس! که البته برای تعیین مجازات شروع به این جرایم باید به مفاد قانون مجازات اسلامی (مورد شروع به ارتکاب جرایم تعزیری که مجازات قانونی آن ها حبس تعزیری درجه چهار است توجه کرد.
  • مجازات معاونت در قاچاق انسان نیز دو تا پنج سال حبس و نیز جزای نقدی معادل وجوه یا موال حاصل از بزه یا وجوه و اموالی که از طرف بزه دیده یا شخص ثالث وعده پرداخت آن به مرتکب داده شده تعیین شده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *