مشاوره حقوقی مواد مخدر و پیگیری پرونده

مشاوره حقوقی مواد مخدر : در اینکه استعمال مواد مخدر می تواند تا چه اندازه بر سلامت جسمانی و روانی افراد تاثیر بگذارد شبهه ای وجود ندارد. تمام کشورهای جهان، قوانین متفاوتی را برای برخورد با این پدیده شوم در نظر گرفته اند به گونه ای که در کشور ایران، میزان مجازات های مقرر از مصادره اموال و جریمه نقدی تا حکم اعدام متغیر است.

جرائم مرتبط با مواد مخدر صرفا به خرید و فروش آن محدود نمی گردد بلکه از ابتدای کشت تا انتهای پروسه فروش و استعمال را دربر می گیرد. این مسئله باعث شده است حتی بسیاری از افراد به صورت ناخواسته در جریان رسیدگی به پرونده مواد مخدر به عنوان متهم دستگیر شوند. بنابراین مشاوره حقوقی مواد مخدر جایگاه ویژه ای در شفاف سازی این امر خواهد داشت.

تعریف مواد مخدر

در علم شیمی مواد مخدر (Narcotic) یا سرخوش نما، نام عمومی برای انواع متنوعی از داروها، سایکو اکتیوها و ترکیبات شیمیایی طبیعی و سنتتیک می باشد که معمولاً خاصیت تسکین دهنده و سرخوش کننده دارند به همین علت است که اغلب به دلیل احتمال ایجاد وابستگی به مصرف جزء مواد اعتیادآور طبقه‌بندی می‌شوند.

مشاوره حقوقی مواد مخدر

درقوانین داخلی تعریف دقیق و مشخصی از مواد مخدر ارائه نشده است اما از آن به عنوان ماده تخدیر شده ای یاد می شود که ایجاد وابستگی نماید هرچند فرد را دچار توهم نکند. موادی که بر روی قوای عقلانی تاثیر می گذارند به عنوان مسکرات شناخته شده و مجازات مربوط به آن ها در برخی از موارد مشمول مجازات حد برای مصرف مشروبات الکلی است.

جرائم مرتبط با مواد مخدر

هرکدام از جرائم ذیل در مجموعه جرائم مواد مخدر قرار داشته و مجازات ویژه ای را با توجه به شرایط جرم به دنبال خواهد داشت. این موارد عبارتند از:

 • جرم واردکردن مواد مخدر و مواد روان گردان (این جرم صرفا در مرزهای میان کشورها مطرح نمی شود بلکه حتی ورود مواد به یک استان از استان دیگر را دربرمی گیرد.)
 • جرم ارسال و صادر کردن مواد مخدر و روان‌گردان (این جرم نیز همانند نمونه اخیر در میان مرزهای داخلی کشورها قابل ثبت است)
 • جرم ترانزیت مواد مخدر و روان‌گردان (که اصولا در میان مرزهای کشورها و به صورت بین المللی صورت می گیرد)
 • جرم تولید یا ساخت انواع مواد مخدر و روان‌گردان (ممکن است شامل کارگاه های کوچک یا گروه های مافیایی با آزمایشگاه های گسترده باشد)
 • جرم حمل مواد مخدر و روان گردان
 • جرم نگهداری از مواد مخدر و مواد روانگردان
 • جرم اخفای مواد مخدر و روان‌گردان
 • جرم خرید مواد مخدر و روان‌گردان
 • جرم فروش مواد مخدر و روان‌گردان
 • جرم در معرض فروش قرار دادن مواد مخدر و روان‌گردان
 • جرم توزیع مواد مخدر و روان‌گردان
 • جرم واردکردن مواد مخدر به محل نگهداری معتادان
 • جرم استعمال مواد مخدر و اعتیاد به آن

همانطور که مشاهده می کنید هرگونه عملی در باب گسترش استفاده از مواد مخدر در جامعه مورد توجه قرار گرفته است. جداسازی جرائم مربوطه به علت تفاوت در میزان مجازات است. همانطور که مشاهده می کنید حتی استعمال مواد مخدر نیز جرم شناخته می شود.

تمام فعالیت های فوق در قالب قاچاق مواد مخدر بررسی می گردد و عناوین ویژه ای همانند وکیل مواد مخدر برای دفاع از حقوق متهمین را تاسیس نموده اند.

مجازات جرائم مربوط به مواد مخدر

این مقوله یک مبحث گسترده است به نحوی که میزان مواد کشف شده، نوع مواد و شخصیت متهم در خصوص تعیین میزان مجازات به شدت تاثیر گذار است. همانطور که گفته شد جرائم مرتبط با مواد مخدر می توانند مشمول مجازات های متفاوتی باشند به نحوی که از جریمه نقدی تا اعدام را شامل می شوند. برای بررسی مجازات تعیین شده بهتر است به وکیل متخصص مراجعه نمایید. البته در نهایت تصمیم قطعی توسط دادگاه تعیین می گردد و مشاوره حقوقی نیز می تواند صرفا میزان تقریبی مجازات را تخمین بزند.

دادگاه صالح برای رسیدگی به جرائم مواد مخدر

قطعا مراجعه افراد به وکیل متخصص برای شفاف سازی امور و روند رسیدگی به پرونده های مربوطه است. دادگاه صالح به رسیدگی نیز یکی از مسائلی است که در اغلب جلسات مربوط به مشاوره حقوقی مواد مخدر مطرح می شود.

در این زمینه قانونگذار، دادگاه انقلاب را صالح به رسیدگی اعلام نموده است چرا که این جرائم در زمره افعالی شمرده می شوند که نظم عمومی جامعه را تحت تاثیر قرار داده و عدم مقابله با آن می تواند آینده جوانان کشور را به خطر بیاندازد. بنابراین باید به صورت ویژه بررسی شده و مورد مجازات واقع شوند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *