مشاوره حقوقی ورشکستگی به همراه 100 % قوانین مربوطه

مشاوره حقوقی ورشکستگی : یکی از مهمترین عناوین حقوقی در قانون تجارت است. مشاوره حقوقی ورشکستگی نیز به دنبال سوالات بسیار مهمی که در این زمینه به وجود می آید مطرح شده است. درواقع مشاوره حقوقی ورشکستگی به شما نشان می دهد چگونه می توانید در این شرایط سخت و دشوار بر مشکلات مالی و بسیاری از مشکلات روحی غلبه کنید.

البته ممکن است شرایط بسیار ناگوار باشد و در نتیجه مشاوره حقوقی ورشکستگی به سمت وکیل متبحر در این عرصه نیز متمایل شوید اما در هر صورت از دریافت مشاوره حقوقی در این زمینه غافل نشوید. در این مقاله به بررسی زوایای مختلف ورشکستگی خواهیم پرداخت.

مشاوره حقوقی ورشکستگی عدل محور

ورشکستگی چیست؟

ورشکستگی به معنای توقف است اما این توقف در حوزه کار و تجارت به وجود می آید بدین معنا که فرد تاجر یا شرکت تجاری دیگر قادر به پرداخت بدهی های خود نیست و نمی تواند امور مالی خود را به صورت قانونی سپری کند. در این شرایط است که شخص (اعم از شخص حقیقی یا شخص حقوقی) باید اعلام ورشکستگی کند و در نتیجه آن، برخی از حقوق و وظایف را به دست می آورد. بله! درست متوجه شوید. اعلام ورشکستگی توسط تاجر علاوه بر اینکه تعهدات خاصی را بر او تحمیل می کند با مزایای متعددی نیز برای او و برای طلبکاران همراه است.

نحوه اعلام ورشکستگی

پیش از آنکه به بررسی مزایای ورشکستگی بپردازیم باید نحوه اعلام ورشکستگی را توضیح دهیم. اعلام ورشکستگی در وهله اول باید توسط تاجر یا شرکت تجاری صورت گیرد بدین صورت که تاجر یا مدیر شرکت تجاری باید در عرض سه روز از عدم توانایی در پرداخت بدهی ها به دادگاه محل اقامت خود مراجعه کرده و اعلام ورشکستگی نماید. در این صورت ممکن است مدیر شرکت تجاری اصلا تاجر نباشد. این امر باعث می شود تا اعلام ورشکستگی به نام شرکت تجاری صادر شود نه مدیر آن! چرا که این عنوان صرفا در خصوص تجار و شرکت های تجاری مصداق پیدا می کند و در خصوص افراد عادی به کار نمی رود.

چه کسانی می توانند اعلام ورشکستگی کنند؟

در مبحث وکیل ورشکستگی به این موضوع اشاره کردیم که اعلام ورشکستگی باید توسط تاجر یا شرکت تجاری یا هر فردی که کارت تجارت و اجازه تجارت را دارد اعلام گردد اما در برخی از موارد، این افراد از اعلام ورشکستگی خودداری می کنند. این عمل طبق قانون تجارت جرم است و حتی مشمول حبس نیز می گردد. در این شرایط است که طلبکاران نیز می توانند از دادگاه صالح درخواست کنند تا ورشکستگی این شخص را اعلام کنند. دادستان نیز تنها فردی است که در دستگاه قضایی کشور قادر به درخواست اعلام ورشکستگی برای یک شخص یا شرکت تجاری است.

مزایای اعلام ورشکستگی چیست؟

مسئله ای که بسیاری از تاجران و مدیران شرکت ها را در خصوص این مقوله به سمت مشاوره حقوقی ورشکستگی سوق می دهد یافتن راه حلی برای ادامه فعالیت های تجاری و عدم توقف کامل از کسب و کار است. درواقع اغلب تجار با این مسئله که اعلام ورشکستگی می تواند به نفع آن ها باشد آشنایی دارند اما دقیقا نمی توانند متوجه شوند که این مزایا چگونه و به چه صورت است. در ادامه به دو نمونه از مهمترین مزایای اعلام ورشکستگی اشاره می کنیم:

  1. امکان قرارداد ارفاقی را برای تاجر فراهم می کند. در واقع به تاجر اجازه می دهند که به کسب و کار خود ادامه دهد اما به جای اینکه از این کسب و کار برای رفاه خود استفاده کند باید طلب بستانکاران را پرداخت نماید. البته او می تواند به اندازه ای که برای تامین مایحتاج زندگی خود و خانواده اش نیاز است از درآمد مربوطه استفاده کند.
  2. از زمان اعلام ورشکستگی توسط دادگاه، دیگر خسارت تاخیر تادیه به تاجر، شرکت تجاری و ضامن های آن ها تعلق نمی گیرد و این افراد صرفا موظف به پرداخت اصل حق و حقوق به بستانکاران هستند.

همانطور که مشاهده می کنید در ادامه اعلام ورشکستگی و در صورت توافق طلبکاران با قرارداد ارفاقی، تاجر می تواند به کسب و کار خود ادامه داده و بعد از تسویه همه بدهی ها، برای آینده به رونق کسب و کار خود امیدوار باشد. وی تا زمانی که در حالت ورشکستگی به سر می برد نمی تواند به صورت مستقل و کاملا شخصی مبادرت به تنظیم قرارداد نماید یا مالی را به شخص دیگر انتقال دهد بلکه در این مدت تمام امور مالی توسط مدیر تسویه و زیر نظر دادگاه صورت می گیرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *