مطالبه مهریه

مطالبه مهریه : در این مقاله ما فقط و فقط به نحوه مطالبه مهریه میپردازیم ، پس به شما پیشنهاد میکنیم اگر بار اول است که با وبسایت ما رو به رو میشوید برای اطلاعات بیشتر یا با ما تماس گرفته و یا به مقاله ” مهریه ” در همین وبسایت مراجعه کنید.

محل صالح برای پیگیری مهریه کجاست؟

بر طبق قانون جدید مطالبه مهریه فقط و فقط از طریق اجرای ثبت قابل پیگیری میباشد ، به این معنی که زوجه یا نماینده قانونی او ( وکیل مهریه یا قیم ) با در دست داشتن سند ازدواج به دفتر خانه ای که عقد نکاح زوجه با زوج را ثبت نموده است مراجعه میکند و تقاضای کتبی (لزاماً باید کتبی باشد و شفاهی امکان پذیر نیست) صدور اجرائیه نسبت به مهریه مینماید که این تقاضا باید حتما بر روی فرم مخصوص وصول مهریه نوشته شود.

سر دفتر نیز پس از احراز صلاحیت سند ازدواج و زوجه برای مطالبه زوجه نامه ای برای اجرائیه به اداره ثبت محل و اظهارنامه ی دیگری به نشانی آخرین محل اقامت زوج با پست پیشتاز برای اطلاع او از تصمیم زوجه می فرستد .
به این موضوع نیز دقت کنید که صدور اجرائیه با سند رسمی صورت می گیرد . به عنوان مثال سند ازدواج سند رسمی محسوب میشود اما اسناد دیگر که دال بر عقد نکاح دارد اما سند رسمی ازدواج نیست حتی اگر به امضای سردفتر رسیده باشد نیز سند رسمی نیستند و یا در نکاج موقت نیز ورقه ای که سر دفتر تنظیم میکند سند رسمی محسوب نشده و باید از طریق دادگاه اقدام کنند.

مطالبه مهریه

مطالبه مهریه از اداره ثبت

در صورتی که تا ده روز زوج اقدامی برای پرداخت مهریه ننماید و یا با زوجه توفقی مبنی بر پرداخت مهریه نکند و یا دادخواست اعسار خود را به دادگاه تقدیم ننماید ، زوجه میتواند حساب های او را مسدود ، اموال وی را توقیف و یا وی را ممنوع الخروج سازد .
به استناد قانون گذرنامه ، با درخواست از اداره ثبت محل ؛ ممنوع الخروج شدن زوج در سریع ترین زمان ممکن به نتیجه خواهد رسید .
همچنین پس از گرفتن اولین اظهارنامه مبنی بر تقاضای زوجه بر مطالبه مهریه ، زوج موظف است اگر در محل اقامت خود تغییری ایجاد میکند به اداره ثبت اطلاع بدهد وگرنه اظهارنامه های بعدی به همان آدرس ارسال میشود و اداره ثبت مسئولیتی در این باره ندارد.

وظایفه مامور اجرا پس از درخواست توقیف اموال

توجه داشته باشید هنگامی که زوجه درخواست توقیف اموال زوج را مطرح نمود ، مامور اجرا موظف است فوراً معادل درخواست زوجه ، اموال وی را توقیف کند و اگر میزان مال مورد توقیف بیشتر از میزان مال مورد مطالبه بوده و غیر قابل تجزیه نیز باشد ، تمامی مال توقیف شده و سپس توسط کارشناس بررسی و ارزیابی میشود .

در صورتی که پس از توقیف و بازداشت اموال همچنان زوج اقدامی برای پرداخت مهریه ننماید ، از طریق مزایده اموال وی به فروش می رسد و دیون زوجه پرداخت میشود.

اگر زوج مالی رای پرداخت مهریه نداشته باشد چه حقوقی برای طرفین در نظر گرفته شده است؟

همچنین اگر زوج مالی نداشته باشد اما کارمند دولت باشد ، زوجه میتواند درخواست توقیف ماهانه مبلغی از حقوق وی را به عنوان مهریه خویش تا زمان اتمام طلب بنماید و اگر مرد فرزند و یا زنی نداشته باشد تا یک چهارم حقوق او توقیف میشود و اگر مجرد باشد نیز تا یک سوم حقوق او به نفع زوجه توقیف میگردد.

در مواردی که مرد مالی نداشته باشد ، زوجه گواهی عدم دارایی را از اداره ثبت گرفته و سپس به دادگاه خانواده دادخواست مطالبه مهریه را به دادگاه تقدیم میکند ؛ در آنجا مرد میتواند ادعای اعسار از پرداخت مهریه نماید که برای اطلاعات بیشتر به مقاله ” اعسار ” در همین وبسایت مراجعه نمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *