مطالبه نفقه

مطالبه نفقه : در ابتدا به شما پیشنهاد میکنیم برای فهم دقیق و بهتر کلمه نفقه به مقاله ی ما تحت عنوان ” نفقه ” در همین وبسایت مراجعه کنید و در درجه دوم وظیفه خود را میدانیم که به دلیل حساسیت بسیار بالای مطالبه نفقه در دعاوی مطروحه همانند مطالبه مهریه ، از مشورت با وکیل خانواده غافل نشوید .

همان طور که در مقاله نفقه برای شما عزیزان ذکر کردیم ، نفقه مال و مخارجی است که مرد در صورت تمکین زن موظف است به او پرداخت نماید ، حق قانونی زن است و مطابق شانیت زن ارزش گذاری میشود ، حال اگر مردی بنا به دلایل غیر موجه از پرداخت مهریه سر باز زند ، زن میتواند با مراجعه به دادگاه حقوقی یا کیفری ، مطالبه نفقه خود را کند.
مگر آنکه عدم پرداخت نفقه در اثر عدم تمکین زوجه باشد که همانگونه که قبلا گفته شد ، زن در آن صورت مستحق نفقه نیست و اثبات عدم تمکین وی نیز با زوج میباشد.

راه های مطالبه نفقه

برای مطالبه مهریه فقط یک راه وجود دارد ؛ دادگاه حقوقی اما اگر مردی نفقه را بپردازد اما منزل را ترک کند ، عنوان مجرمانه ” ترک انفاق ” داشته که مجازات از شش ماه تا دو سال حبس کیفری دارد که به مقاله ” ترک انفاق ” در همین وبسایت برای اطلاعات بیشتر مراجعه کنید.

مطالبه نفقه

مطالبه نفقه از طریق دادگاه حقوقی

اگر زن بخواهد از طریق دادگاه حقوقی طرح دعوی کند ابتدا باید به دفاتر خدمات قضائی مراجعه و دادخواست مطالبه نفقه خویش را مطرح کند ، سپس رسیدگی به دادخواست وی در دادگاه خانواده یا شورای حل اختلاف صورت میگیرد و اگر عدم تمکین وی ثابت نشود ( اصل بر تمکین زوجه از شوهر خویش میباشد ) ، استحقاق زن به نفقه ثابت شده و سپس دادگاه قرار ارجاع به کارشناسی صادر کرده و کارشناس محترم با توجه وضعیت مالی و خانوادگی و وجهه اجتماعی زن در اجتماع و … مقدار میزان نفقه را مشخص کرده و زن میتواند نفقه تمام مدتی که به وی پرداخت نشده است را نیز مطالبه کند . ( یعنی نفقه دوران گذشته و قبل از طرح دعوی در دادگاه به هر میزان که باشد و قابل اثبات باشد )

مطالبه نفقه اقارب

نحوه مطالبه نفقه اقارب نیز همانگونه است که برای نفقه زوجه مطرح شد فقط یک تفاوت اساسی با نفقه زوجه دارد و آن این است که اقارب نمیتوانند نفقه دوران گذشته را مطالبه کنند و فقط میتوانند فرد واجب النفقه را محکوم به پرداخت نفقه آینده نمایند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *