مطالبه وجه رسید عادی

مطالبه وجه رسید عادی: یکی از انواع دعاوی طرح شده در دادگاه ها، دعوی مطالبه وجه رسید عادی است. از جمله اسناد عادی که میان عموم مردم بسیار رایج است، میتوان به فاکتور فروش و رسید عادی یا دستی اشاره نمود که اغلب هم دارنده رسید عادی برای مطالبه آن به مشکل بر می خورد . وکیل متخصص حقوقی گروه عدل محور بر آن شد تا توضیحاتی در باره نحوه مطالبه وجه رسید عادی و سایر موضعات کاربردی در این زمینه را برای شما عزیزان مطرح نماید. در ضمن جهت کسب مشاوره حقوقی رایگان می توانید با شماره 09305297504 تماس بگیرید .

مطالبه وجه با استناد به اسناد عادی:

سند عادی عبارت است از نوشته ای که مردم در میان یک دیگر تنسیق مینمایند. اسناد عادی باید به گونه ای باشد که به هنگام اقامه ی دعوی در دادگاه مورد استناد واقع گردد.

سند عادی ممکن است در بر گیرنده ی وجوهی باشد که به هر دو طرف و یا یک طرف سند، مربوط شود. مطالبه ی وجه با استناد به اسناد عادی باید از طریق ارائه دادخواست مطالبه وجه به دادگاه حقوقی مورد بررسی واقع گردد.پس از رسیدگی از سوی مرجع ذی صلاح، بدهکار محکوم به پرداخت وجه نیز خواهد شد.

مطالبه وجه رسید عادی

خسارت تأخیر در پرداخت وجه اسناد عادی

در ارتباط با خسارت تأخیر در پرداخت وجه اسناد عادی، قانونگذار، طلبکار را از هنگامی که وجه دین را درخواست نموده، او را جایز در راستای دریافت خسارت دانسته است.

عناصر دعوی مطالبه وجه با استناد به اسناد عادی

1- در اختیار داشتن سند.

یکی از مهم ترین عناصر مطالبه ی وجه با استناد به سند عادی، در اختیار داشتن سند و یا مدرکی است که دلالت بر خواسته ی خواهان نماید.
هم مانند:

  • رسید اخذ وجه.
  • فاکتور فروش جنس.
  • رسید پرداختی.
  • فیش کارت به کارت (انتقال وجه).
  • در اختیار بودن دو شاهد که طلبکار بودن خواهان را اثبات نماید.
  • اقرار از سوی خوانده.
  • سررسید مؤعد بدهی.
  • رسیدن تاریخ پرداخت وجه.
  • عدم پرداخت وجه از سوی بدهکار.

2- فرا رسیدن مؤعد طلب

یکی دیگر از شروط در راستای طرح دعوی به جهت مطالبه ی وجه از طریق استناد به اسناد عادی، فرا رسیدن مؤعد طلب است. بنابراین فردی نمیتواند در صورت عدم فرا رسیدن مؤعد طلب، آن را از بدهکار خواستار گردد.

3- مشروط نبودن طلب

طلب شما از فردی دیگر باید به صورت منجز باشد. به هنگامی که مطالبه ی وجه از سوی شما با استناد به اسناد عادی به صورت مشروط به شرطی باشد، ابتدا باید آن شرط تحقق یابد.

4- از بین نرفتن تعهد مالی

پرداخت طلب به واسطه ی بدهکار از جمله تعهدات مالی محسوب میشود.
ممکن است بنا بر دلایلی تعهد مالی ساقط شده و از بین برود. در چنین حالاتی طلبکار به جهت دستیابی به طلب خود، نمیتواند اقامه ی دعوی نماید.

راههای مطالبه وجه اسناد عادی

مطالبه ی وجه به هنگامی مورد استفاده قرار میگیرد که یک شخص از فردی دیگر طلبی را دارد ولیکن بدهکار ضمن تعین مهلت، نسبت به پرداخت وجه نتوانسته عمل نماید و یا به عمد از پرداخت وجه خودداری نموده است.
از این رو طلبکار از طریق مراجعه به مراجع قضایی میخواهد نسبت به دریافت وجه خود اقدام نماید.
مطالبه وجه با استناد به اسناد عادی، ممکن است از طریق شیوه های زیر صورت پذیرد:

مطالبه وجه با استناد به رسید: به این هنگام طلبکار ضمن ارائه ی یک رسید که از جانب بدهکار به امضاء رسیده و ممهور شده است، طلب خود را خواستار میگردد.

مطالبه وجه با استناد به فاکتور فروش: به این هنگام طلبکار ضمن ارائه ی یک فاکتور فروش که از جانب خریدار به امضاء رسیده است، طلب خود را خواستار میگردد.

1-مطالبه وجه با استناد به معاهدات وتعهدات مالی

به این هنگام طلبکار ضمن ارائه ی یک معاهده که با بدهکار منعقد نموده است، طلب خود را خواستار میگردد.

2-مطالبه وجه با استناد به چک

به این هنگام طلبکار ضمن ارائه ی یک چک برگشتی که از جانب بدهکار در اختیار دارد، وجه چک را خواستار میگردد.

3-مطالبه وجه با استناد به سفته

به این هنگام طلبکار ضمن ارائه ی واخواست سفته و یا بدون آن، وجه سفته را خواستار میگردد.

4-مطالبه وجه با استناد به پرداخت به صورت دستی و در اختیار داشتن دو شاهد

به این هنگام طلبکار ضمن ارائه ی دو شاهد، طلب خود را خواستار میگردد.

5-مطالبه وجه با استناد به انتقال وجه به صورت کارت به کارت

به این هنگام طلبکار ضمن ارائه ی فیش بانکی، دریافت پرینت از بانک، طلب خود را خواستار میگردد.

طریقه ی رسیدگی به دادخواست مطالبه وجه

پس از تنسیق دادخواست مطالبه ی وجه از سوی شما، در شهر تهران و یا مراکز سایر استان ها، از طریق مراجعه به دفاتر دادگاه های عمومی حقوقی، میتوانید نسبت به ثبت رسانیدن دادخواست گام بردارید.

مبلغ دادرسی با استناد به میزان وجه در دعاوی مالی و دعاوی مطالبه ی وجه پرداخت میگردد. به هنگامی که خواسته ی شما در دعاوی مطالبه وجه کمتر از دویست میلیون ریال باشد، دادخواست باید به شورای حل اختلاف تسلیم گردد.

پس از ثبت دادخواست از سوی شما در دفتر دادگاه عمومی حقوقی یا شورای حل اختلاف، به هنگام کامل بودن دادخواست ارائه شده از سوی شما، رئیس دادگاه وقت رسیدگی به دادخواست را معین خواهد کرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *