مهدورالدم چیست؟

مهدورالدم چیست؟ هنگامی که فردی ، دیگری را میکشد عامداً و قاصداً ، اصولاً به قصاص محکوم میشود.چرا میگوییم اصولاً؟برای اینکه شرایطی نیز وجود دارد که وی به قصاص در صورت قتل عمدی محکوم نشود و مجازات قصاص او به حبس تعزیری و دیه تبدیل گردد.مواردی نظیر رضایت خانواده مقتول ، عدم تساوی در دین برای مثال مسلمانی ، کافر ذمی را به قتل برساند و …

یکی از این مواردی که قصاص را به دیه و حبس تبدیل میکند و یا حتی به طور کلی ، دیه را نیز زائل میکند ؛ عدم تساوی در خون میباشد که در ادامه توضیح خواهیم داد.

معنای مهدورالدم

مهدور الدم در مقابل محقون الدم قرار میگیرد.مهدور الدم به زبان ساده یعنی فردی که خون او هدر است و به عبارت دیگر ، کشتن او هیچ ایرادی ندارد و خون او هدر اعلام شده است.حال این هدر بودن خون میتواند نسبی باشد و فقط نسبت به یک سری از افراد هدر باشد و یا مطلق باشد و نسبت به تمامی افراد جامعه هدر باشد که در ادامه توضیح خواهیم داد.

در مقابل مهدور الدم،محقون الدم قرار دارد که کسی است که خون اوحق است و خون او مورد حمایت قانون گذار قرار میگیرد و اگر به قتل برسد ، قاتل قصاص میگردد.

مهدورالدم چیست

مهدور الدم کیست

حال باید بررسی کنیم که به چه افرادی مهدور الدم میگویند و به عبارتی چه افرادی خونشان مورد حمایت قانون گذار قرار نمیگیرد چه کسانی هستند؟مهدور الدم همانطور که گفته شد کسی است که در صورتی که به قتل برسد ، دیه و حبس تعزیری و قصاص را به دنبال ندارد.

مهدور الدم به صورت زیر تعریف میشود:

  • افرادی که مرتکب جرم حدی مستوجب سلب حیات شده اند برای مثال سرقت حدی مرتبه سوم ، زنای محصنه
  • مرتکب جرم حدی مستوجب قطع عضو برای مثال محاربه یا سرقت حدی که مجازات آن قطع دست و پا میباشد
  • مستحق قصاص نفس و یا قصاص عضو
  • متجاوز و یا کسی که خطر تجاوز او قریب الوقوع میباشد و یا دفاع مشروع
  • زانی و زانیه در حال زنا نسبت به شوهر زانیه

نکات مهدور الدم

وکیل کیفری : دقت داشته باشید که در مواردی که فرد مرتکب جرم حدی مستوجب سلب حیات شده است و یا مرتکب جرم حدی مستوجب قطع عضو شده است و یا فرد مستحق قصاص نفس و یا قصاص عضو میباشد ، فرد نمیتواند بدون اجازه دادگاه وی را به قتل برساند و جرم است و در صورت این کار ، به حبس تعزیری محکوم می شود.

در خصوص اینکه مرتکب جرم حدی مستوحب سلب حیات مهدور الدم مطلق است و یا نسبی اختلاف نظر وجود دارد که نظر اکثریت بر مهدور الدم نسبی بودن آن است.

در خصوص زانی و زانیه نیز دقت داشته باشید که باید شوهر زانیه آن ها را در حال زنا دیده باشد و بدون هماهنگی و برنامه ریزی قبلی باشد و قبل و بعد از آن مشمول این بند نمی شود و زن نباید در حال اکراه مشغول به زنا بوده باشد.

قتل به تصور مهدور الدم بودن

اگر کسی به فرض اینکه دیگری مهدورالدم است ، فردی را به قتل برساند و اینکه او تصور میکرده وی مهدور الدم است در دادگاه اثبات گردد ، قتل ازعمد به شبه عمد تبدیل میشود و فرد باید به جای قصاص ، محکوم به دیه و حبس تعزیری شود.

در این مورد بار اثبات با مرتکب است که ثابت کند قتل را به تصور مهدورالدمی انجام داده است و در صورت اثبات از مجازات قصاص رهایی میباید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *