میانجیگری کیفری و نکاتی که باید بدانید

میانجیگری کیفری : در این بخش قصد داریم در خصوص نهادی تحت عنوان میانجیگری کیفری با شما صحبت کنیم و بگوییم که این نهاد چیست . در کدام قانون در خصوص آن صحبت شده و در چه موردی تصمیم گیری میکند. و به بررسی این نهاد و آثار آن بپردازیم.

میانجیگری کیفری چیست ؟

میـانجیگری نهادی است که در سال 1392 وارد قانون شده و نهادی بسیار مفید و مورد بحث میباشد.
میـانجیگـری در لغتنامه های فارسی به معنی میان گری ، میانه گری ، شفاعت ، وساطت میباشد. و به میانجیگری کیفری یعنی صالح دانستن نهادی به غیر از مراجع قضائی و مراجع کیفری برای رسیدگی به جرایم.

میانجیگری کیفری

حال به نظر شما همچین چیزی ممکن است و امکان دارد که رسیدگی به جرایم را در صلاحیت نهادی به جز مراجع قضائی دانست؟در ادامه به شما خواهیم گفت.

میانجیگری در آیین دادرسی کیفری

وکیل کیفری : میانجیـگری کیـفری در قانون آیین دادرسی کیفری پیش بینی شده است. مطابق این قانون ، در ماده 82 اینچنین گفته شده است که فقط جرایم تعزیری و نه قصاص و حدود و دیات قابل ارجاع به ماینجیگری هستند. و از میان جرایم تعزیری نیز ، جرایم درجه شش و هفت و هشت که مجازات آن ها قابل تعلیق باشد. قابل ارجاع به میانجیگری نیز می باشد.

چه جرایمی قابل ارجاع به میانجیگری هستند؟

مطابق قانون میتوان گفت که موارد زیر قابل ارجاع به میانجیگری هستند:

  • جرایم با مجازات حبس تا دو سال.
  • جـرایم با مجازات جزای نقدی تا هشتاد میلیون ریال.
  • جرایم با مجازات شلاق تا سی ضربه و تا نود و نه ضربه در منافی عفت.
  • محرومیت از حقوق اجتماعی تا پنج سال.

میانجیگری کیفری چه کار میکند؟

در میانجیگری کیفری مقام قضایی به درخواست متهم و موافقت شاکی یا مدعی خصوصی ، این فرصت را به مدت دو ماه در اختیار متهم میگذارد تا گذشت و رضایت شاکی را کسب کند. و یا برای جبران ضرر و زیان ناشی از جرم اقداماتی را انجام دهد.

همچنین از آنجایی که شورای حل اختلاف در صلاحیت در خصوص صلح و سازش ، صلاحیت عام دارد مقام قضایی میتواند. متهم را به شورای حل اختلاف یا موسسات میانجیگری ارجاع دهد. تا برای حصول صلح و سازش میان متهم و شاکی یا مدعی خصوصی تلاش کنند. که البته اگر مقام قضایی به میانجیگری یا شورای حل اختلاف موضوع را ارجاع بدهد. فرصت سه ماهه خواهد داد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *