میزان نفقه سال 1402 چقدر است ؟

میزان نفقه سال 1402 : ازدواج و انعقاد عقد نکاح امری سنتی بوده که در دین اسلام به آن تشویق و ترویج بسیاری شده است و در قوانین ایران نیز برای آن قواعد و تکالیف مشخص و معینی که برگرفته از دین اسلام بوده مشخص شده است.

هنگامی که زن و مردی با یکدیگر ازدواج میکنند و تصمیم میگیرند که عقد نکاح را منعقد نمایند. وظایفی دارند نظیر تعیین مهریه و همچنین وقتی عقد نکاح منعقد شد و این دو زن و شوهر اعلام شدند و به یکدیگر محرم شدند. تکالیفی بر ذمه آن ها قرار میگیرند.

یکی از این تکالیف تمیکن است که بر دو قسم است تمکین عام و تمکین خاص؛به این معنی است که زوجه موظف است با شوهر خود با حسن نیت رفتار کند و ریاست او در خانواده را بپذیرد و همچنین با همسر خویش رابطه جنسی برقرار نماید.

میزان نفقه سال 1402

هنگامی که زنی تمکین میکند،در مقابل بر ذمه مرد وظیفه ای تحت عنوان نفقه قرار میگیرد که موظف میشود مطابق این وظیفه تمامی نیاز های مالی زن اعم از خوراک،پوشاک،تحصیل،درمان و … را بدهد.

حال چنانچه زنی با وجود اینکه تمکین میکند،نفقه دریافت نکند میتواند از دادگاه مطالبه نفقه معوقه خود را داشته باشد. و دادگاه مطابق با شخصیت و شان اجتماعی زوجه و وضعیت مالی زوج،میزان نفقه را معین میکند که زوج یا زوجه میتوانند هر شش ماه یکبار تعدیل آن را از دادگاه بخواهند به این معنی که میزان آن را مطابق شرایط زیاد یا کم نمایند.

نفقه چیست؟

همانگونه که پیشتر ذکر شد،نفقه یکی از وظایف اصلی مرد در عقد نکاح بوده در مقابل زنی که تمکین میکند و در قانون مدنی نیز چنین آمده است که ” نفقه زن در نکاح دائم بر عهده مرد میباشد “.

وکیل نفقه : برای اینکه بدانیم نفقه شامل چه چیزاهایی میشود باید به تعریفی که قانون مدنی از نفقه ارائه داده است نگاه کنیم که نفقه را اینگونه تعریف میکند ” نفقه شامل همه ی نیاز های متعارف و ماتناسب با وضعیت زن از قبیل مسکن،البسه،اثاث منزل و هزینه های بهداشتی و درمانی و خادم،در صورت عادت یا احتیاج به واسطه نقصان یا مرض میباشد.

پس در واقع نفقه شامل موارد زیر میگردد

  • مسکن متناسب و متعارف
  • البسه متناسب و متعارف
  • اثاث منزل متناسب و متعارف
  • هزینه های بهداشتی و درمانی در صورت نقصان یا مرض
  • هزینه های خادم در صورت عادت یا احتیاج

پس مرد موظف است خوراک،پوشاک،مسکن مناسب،هزینه های بهداشتی لازم،هزینه های درمانی لازم،اثاث منزل و … که مورد نیاز زوجه بود. و در شان و متناسب با شصیت زوجه باشد را تامین کند. و در مقابل آن زوجه موظف است از مرد خویش تمکین نماید.

نحوه محاسبه نفقه

میزان نفقه در سال 1402

همانگونه که ذکر شد چنانچه مردی نفقه زوجه نکاح دائم خویش را نپردازد. زوجه میتواند به دفاتر خدمات قضایی مراجعه کند و مدارک لازم خود برای دادخواست مطالبه نفقه را ارائه دهد. مدارکی نظیر:

  • اصل شناسنامه
  • اصل کارت ملی
  • اصل سند ازدواج
  • مدارک و مستندات لازم مبنی بر تمکین از زوج
  • مدارک و مستندات لازم مبنی بر عدم دریافت نفقه

بعد از ثبت دادخواست پرونده به دادگاه خانواده صالح به رسیدگی ارجاع داده میشود. و دادگاه میزان نفقه ای که زن مستحق دریافت آن است را تعیین میکند و مرد را موظف به پرداخت آن مینماید.

حال از آنجایی که نرخ تورم هر ساله تغییر میکند و قیمت ها تغییر میکنند. و هزینه های روزانه و ماهیانه افراد تغییر میکند،هرساله این نرخی که دادگاه تعیین میکند. متفاوت بوده و همچنین با توجه به شرایط و وضعیت مالی هر فرد نیز این میزان نفقه متفاوت میباشد.

بنابراین نمیتوان به قطعیت میزان نفقه ای که در سال 1402 معین میشود را اعلام کرد. اما در صورت مشاوره حقوقی با وکیل متخصص خانواده گروه وکلای عدل محور و شرح شرایط خود میتوانید از حدود نفقه دریافتی خود آگاه شوید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *