نحوه اعتراض به رای غیابی

اعتراض به رای غیابی : اگر در پرونده رایی صادر شد و بنا به شرایط مقرر در قانون ، آن رای غیابی محسوب میشد ؛ شما چگونه به رای اعتراض کنید و بتوانید عدالت را اجرا نمایید و از خود و از محتویات و مستندات پرونده دفاع کنید.برای توضیح باید در ابتدا به شما عزیزان ” رای غیابی ” را توضیح دهیم و سپس نحوه اعتراض به آن در پرونده های کیفری و حقوقی را بررسی خواهیم کرد.

اعتراض به رای غیابی

رای غیابی در پرونده های حقوقی

در پرونده های حقوقی ما با دو طرف روبرو هستیم ؛ خواهان و خوانده دعوی.
خواهان کسی است که خوانده را دعوت به دادرسی میکند تا از خود دفاع کند و عدالت اجرا شود اما بر اساس ماده 303 قانون آیین دادرسی مدنی:

” حکم دادگاه حضوری است، مگر این‌که خوانده یا وکیل یا قائم‌مقام یا نماینده قانونی وی در هیچ‌یک از جلسات دادگاه حاضر نشده و ‌به‌طور کتبی نیز دفاع ننموده باشد و یا اخطاریه ابلاغ واقعی نشده باشد ” که این خود تعریفی بر حکم غیر حضوری { غیابی } دادگاه میباشد.

پس بر اساس ماده 303 قانون آیین دادرسی مدنی ، در صورت حصول شرایط زیر رای دادگاه غیابی محسوب میشود:

  1. خوانده / وکیل / قائم مقام / نماینده قانونی در هیچ یک از جلسات دادگاه حاضر نشده و به طور کتبی نیز دفاع ننموده باشند
  2. ابلاغ واقعی نشده باشد { ابلاغ قانونی باشد }

همچنین بر اساس ماده 305 قانون آیین دادرسی مدنی ” محکوم‌علیه غایب حق دارد به حکم غیابی اعتراض نماید. این اعتراض واخواهی نامیده می‌شود. دادخواست واخواهی در دادگاه ‌صادرکننده حکم غیابی قابل رسیدگی است “

پس مطابق ماده 305 قانون آیین دادرسی مدنی،اعتراض به رای غیابی در پرونده های حقوقی واخواهی نام دارد و دادگاه صالح برای واخواهی،دادگاه صادر کننده حکم میباشد.

رای غیابی در پرونده های کیفری

در پرونده های کیفری همانند پرونده های حقوقی ما با دو طرف مواجه هستیم ؛ شاکی و متشکی عنه.
شاکی پس از طرح شکوائیه و پس از صدور کیفر خواست متشکی عنه/متهم را به دادرسی دعوت میکند و جلسه دادگاه تشکیل و حکم صادر میشود. اما بر اساس ماده 406 قانون آیین دادرسی کیفری ” در تمام جرائم، به استثنای جرائمی که فقط جنبه حق اللهی دارند، هرگاه متهم یا وکیل او در هیچ یک از جلسات دادگاه حاضر نشود یا لایحه دفاعیه نفرستاده باشد، دادگاه پس از رسیدگی، رای غیابی صادر می کند. در این صورت، چنانچه رای دادگاه مبنی بر محکومیت متهم باشد، ظرف بیست روز از تاریخ ابلاغ واقعی، قابل واخواهی در همان دادگاه است و پس از انقضای مهلت واخواهی برابر مقررات حسب مورد قابل تجدید نظر یا فرجام است. مهلت واخواهی برای اشخاص مقیم خارج از کشور، دو ماه است.

تبصره ۱- هرگاه متهم در جلسه رسیدگی حاضر و در فاصله تنفس یا هنگام دادرسی بدون عذر موجه غائب شود، دادگاه رسیدگی را ادامه می دهد. در این صورت حکمی که صادر می شود، حضوری است

تبصره ۲- حکم غیابی که ظرف مهلت مقرر از آن واخواهی نشود، پس از انقضای مهلتهای واخواهی و تجدید نظر یا فرجام به اجراء گذاشته می شود. هرگاه حکم دادگاه ابلاغ واقعی نشده باشد، محکوم علیه می تواند ظرف بیست روز از تاریخ اطلاع، واخواهی کند که در این صورت، اجرای رای، متوقف و متهم تحت الحفظ به همراه پرونده به دادگاه صادر کننده حکم اعزام می شود. این دادگاه در صورت اقتضاء نسبت به اخذ تامین یا تجدید نظر در تامین قبلی اقدام می کند

تبصره ۳- در جرائمی که فقط جنبه حق اللهی دارند، هرگاه محتویات پرونده، مجرمیت متهم را اثبات نکند و تحقیق از متهم ضروری نباشد، دادگاه می تواند بدون حضور متهم، رای بر برائت او صادر کند “

پس مطابق ماده 406 قانون آیین دادرسی کیفری شرایط زیر را دارد:

  1. جرائمی که مورد رای غیابی قرار میگیرند نباید از جرائم حق الهی باشند.
  2. متهم / وکیل وی در هیچ یک از جلسات حاضر نشده یا لایحه دفاعیه نفرستاده باشد
  3. فقط در صورتی متهم میتواند به رای غیابی اعتراض کند که رای مبنی بر محکومیت وی صادر شده باشد
  4. ظرف 20 روز پس از صدور رای ، به رای غیابی اعتراض بشود { برای افراد خارج از ایران 2 ماه }
  5. دادگاه صالح برای واخواهی کیفری ، دادگاه صادر کننده حکم میباشد.

مشاور حقوقی اعتراض به رای غیابی

شما برای اعتراض به آرای غیابی خود چه در امور کیفری و چه در امور حقوقی ، نیاز به مشورت با مشاور حقوقی یا وکیل اعتراض به رای غیابی دارید چرا که از آنجایی که در جلسه دادرسی حضور نداشته اید باید تمامی مستندات خود را آماده سازید تا بتوانید در پرونده پیروز شوید و اجرای عدالت را به سرانجام برسانید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *