نحوه شکایت از قضات

نحوه شکایت از قضات : انسان ها همه با یکدیگر برابر هستند و فرقی ندارند و باید صرف نظر از جایگاه آنان به آنان نگاه شود.اما در برخی از اوقات برخی از انسان ها را با توجه به موقعیتشان و جایگاهشان به طور دیگری مورد بررسی قرار میدهیم. برای مثال مطابق آیین دادرسی کیفری و ماده 307 و 308،به افراد مذکور در این مواد در دادگاه های تهران یا مراکز استان صرف نظر از محل وقوع جرم،مورد بررسی قرار میگیرد.

قضات نیز داخل در این استثنا هستند.اگر قضات مرتکب جرمی شوند،به طور خاصی مورد بررسی قرار میگیرند و اگر شکایتی از آنان شود نیز به همین صورت مورد بررسی قرار میگیرند.در ادامه به بررسی نحوه شکایت از قاضی خواهیم پرداخت.

شکایت از قضات

جرایم حقوقی قضات

به جرایم حقوقی قضات مطابق آیین دادرسی مدنی در دادگاه های حقوقی محل اقامتگاه خوانده و یا در دعاوی بازرگانی در محل وقوع قرارداد و تنظیم عقد و یا محل تسلیم مال رسیدگی میگردد و در خصوص پرونده های حقوقی،قضات استثنایی و تفاوتی با دیگر مردم ندارند.

جرایم کیفری قضات

مطابق ماده 307 قانون آیین دادرسی کیفری،به جرایم قضات صرف نظر از محل وقوع جرم در دادگاه های کیفری یک یا دو تهران حسب نوع و درجه جرم رسیدگی میشود.

دادسرا نیز در معیت دادگاه کار میکند و در این موارد نیز دادسرا در معیت دادگاه کار میکند مگر در مواردی که نوع جرم با مجازات سلب حیات یا حبس ابد باشد که دادسرا محل وقوع جرم صالح به رسیدگی میباشد.

جرایم انتظامی قضات

شکایت انتظامی از قضات مطابق قانون نظارت بر رفتار قضات صورت میگیرد.شروع نظارت بر قضات میتواند با شکایت ذی نفع یا نماینده قانونی وی،اعلام رئیس قوه قضائیه،رئیس دیوان عالی کشور یا دادستان کل کشور،اطلاع دادستان دادسرای انتظامی قضات و یا ارجاع دادگاه عالی انتظامی قضات شروع شود.

در مواردی که شاکی، قوانین شرعی یا موضوعه را در صدور حکم در نظر نگیرد و یا به منابع معتبر اسلامی استناد نکند و یا در احکام کیفری به اشتباه حکمی را صادر کند که موجب خسارت مادی یا معنوی به متهم گردد مسئول خواهد بود و وظیفه جبران خسارت بر دوش وی میباشد.

موضوع شکایت از قضات باید بر حسب وظیفه آن ها باشد و حکمی باشد که در اثر وظیفه شان صادر میکنند و قضات بازنشسته شامل این قانون نمیشوند.

همچنین قصور و تقصیر و عمد قاضی باید احراز گردد و حصول ضرر مادی یا معنوی به وی باید محرز شود تا بتوان به شکایت مطروحه رسیدگی نمود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *