نصب امین

نصب امین یکی از امور حقوقی مطرح شده در قوانین ایران است که منجر به شکل گیری برخی دعاوی حقوقی در حوزه امور حسبی شده است. مشاوره حقوقی نصب امین به صور گوناگون اعم از مشاوره حقوقی تلفنی یا آنلاین و حتی حضوری صورت می گیرد. این مقاله نیز با هدف بررسی این موضوع و پاسخ به سوالات شما طراحی شده است. مشاوران ما در موسسه عدل محور در اولین فرصت ممکن به سوالات شما پاسخ می دهد.

نصب امین به چه معناست؟

امین به معنای فردی است که در قالب امانت، نگهداری از مال دیگری را پذیرفته است. این جمله یک تعریف کلی از واژه امین است اما نصب امین یک اصطلاح حقوقی و به معنای تعیین یک فرد جهت محافظت از اموال فردی است که خود قادر به محافظت از آن اموال نیست. به عنوان مثال زمانی که به یک جنین، سهم الاث تعلق می گیرد نمی توان اموال را به او واگذار کرد. یک فرد دیگر ممکن است به علت کهولت سن نتواند از اموال خود نگهداری کرده یا به صورت اصولی در آن ها تصرف نماید. در این خصوص یک مسئله حقوقی تحت عنوان نصب امین مطرح می گردد.

موارد تعیین امین در قانون

قانون مدنی و قانون امور حسبی، قوانین موجود در زمینه نصب امین و شرایط نصب آن هستند. بر طبق قوانین موجود باید برای اموال ذیل مبادرت به نصب امین نمود:

 • اداره سهم الارث یک جنین که ولی یا وصی ندارد.
 • اموالی که برای مصارف عمومی تعیین شده اند اما فرد خاصی بر آن ها مدیریت ندارد.
 • زمانیکه که متولی در نگهداری از اموال موقوفه خیانت کند.
 • در صورتی که یک فرد غایب مفقودالاثر باشد و هیچ گونه اقدامی در زمینه تعیین مدیر برای مدیریت اموال خود انجام نداده باشد.
 • هرگاه ولی قهری توانایی مدیریت اموال مولی علیه را به صورت موقت از دست بدهد.
 • عرگاه ولی قهری به علتی از علل موجود از نگهداری اموال عاجز گردد.
 • هرگاه ولی قهری خیانت در امانت کند ضم امین صورت می گیرد.

نصب امین

دادگاه صالح برای نصب امین

تعیین امین به موارد مختلفی تقسیم می شود؛ از تعیین امین برای اداره اموال جنین گرفته تا غایب مفقودالاثر و یا فردی که توانایی مدیریت اموال خود را ندارد. در خصوص تعیین امین برای اداره اموال جنین باید به دادگاه محل اقامت مادر جنین مراجعه کرد. تعیین امین برای اداره اموال فردی که عاجز است در حوزه دادگاهی صورت می گیرد که شخص نامبرده در آن جا اقامت دارد. در سایر مواردی که در قانون مدنی و امور حسبی ذکر شده است باید به دادگاه شهرستانی مراجعه نمود که نیاز به تعیین و نصب امین حاصل شده است.

دادخواست نصب امین

حال سوال دیگری که مطرح می گردد این است که چه شخصی می تواند درخواست نصب امین دهد؟ پاسخ به این سوال بسیار راحت است چرا که همانند بسیاری از دعاوی مربوط به امور محجورین، دادستان در این حوزه نیز می تواند درخواست نصب امین بدهد. به غیر از دادستان، تمامی افرادی که در خصوص نصب امین ذی نفع هستند همانند وراث او، بستانکار و مواردی از این قبیل نیز می توانند درخواست تعیین امین بدهند.

نصب امین برای غایب مفقودالاثر

یکی از مهمترین مصادیق نصب امین در خصوص اداره اموال غایب مفقودالاثر است. در این خصوص بخشی در دادگاه خانواده جهت رسیدگی به امور محجورین و افرادی که غایب مفقودالاثر هستند در نظر گرفته شده است. در صورتی که ثابت شود فرد غایب شده و هیچ گونه خبری از او دریافت نشده است دادگاه به درخواست دادستان، بستانکار، شرکای فرد یا وراث او مبادرت به تعیین امین می کند. همانند سایر موارد مرتبط با امور محجورین، اداره مال غایب توسط ولی قهری ارجحیت دارد مگر اینکه عدم صلاحیت او مشخص گردد.

نصب امین برای جنین

نصب امین در این زمینه اصولا در صورتی اتفاق می افتد که سهم الارث به جنین تعلق گیرد. در این خصوص و در اغلب موارد نیز دادستان مباردت به درخواست نصب امین می کند و طبق قانون در صورت عدم توانایی یا زنده بودن ولی قهری، مادر نسبت به دیگران ارجحیت خواهد داشت. امین بودن مادر در صورتی رد می گردد که دلایل و مدارک کافی دال بر عدم صلاحیت او موجود باشد.

نصب امین برای عاجز

عجز از اداره اموال ممکن است به هر علتی رخ دهد. بروز بیماری های مهلک، کهولت سن، مسافرت های طولانی به نقاط دور دست و بسیاری دیگر از موارد باعث می شود تا یک فرد به این نتیجه برسد که توانایی اداره اموال خود را ندارد و در این زمینه مبادرت به درخواست نصب امین کند. درخواست نصب امین در این مورد نیز ممکن است به علت ناتوانی مطلق فرد توسط دادستان و افراد ذی نفع صورت گیرد.

چگونگی اداره اموال توسط امین

قانون زوایای خاصی برای اداره اموال توسط امین ترسیم نکرده و به ذکر کلیات آن اکتفا کرده است. جزییات این عرصه را می توان به صورت ذیل دسته بندی کرد:

 • قبل از ضایع شدن مواد فاسد شدنی یا دارای دوام محدود، نسبت به تبدیل، تغییر یا فروش آن ها اقدام کند.
 • اجازه بذل و بخشش خارج از مصلحت فرد را ندارد.
 • می تواند دستمزد خود را که توسط شورای حل اختلاف یا دادگاه تعیین شده است از محل اموال تامین کند.
 • تلاش خود را در راستای افزایش کیفیت اموال فرد به صورت معقول بکار گیرد.
 • امورات قانونی از قبیل ثبت مدارک، امضای اجاره نامه ها و … را به صورت دقیق انجام دهد.
 • در صورت تعیین حدود برای وظایف او توسط دادگاه از حدود مشخص شده تجاوز نکند.
 • در صورت بازگشت غایب مفقودالاثر یا صدور حکم موت فرضی برای او و یا خارج شدن فرد از حجر، نسبت به انتقال قانونی اموال اقدام نماید.
 • در صورت عجر از اداره اموال باید به صورت قانونی نسبت به عزل خود اقدام نموده و شرایط نصب امین را فراهم کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *