نفقه

نفقه : امروز با یکی دیگر از موارد بسیار پرکاربرد و مهم حقوقی در خدمت شما هستیم . مبحثی که از حیث کاربردی باید در مورد آن بسیار بدانید و در زندگی روزمره شما تاثیر بسیاری دارد ، پس هرچه بیشتر در مورد آن بدانید و بخوانید به نفع خودتان و سلامت زندگی خانوادگی شما میباشد

نفقه چیست؟

در ابتدا به شما میگوییم که به طور کلی نفقه چیست ، وظیفه چه کسی است ، به چه مخارجی نفقه گفته میشود و چه کاربردی دارد .

نفقه در لغت نامه های فارسی به معنای هزینه ، مخارج ، خرج هرروزه آمده است.در قانون مدنی مثال هایی و عنوان هایی برای نفقه گفته شده که حسری نیستند و میتواند هر مخارج دیگری را نیز شامل بشود اما به طور کلی نفقه به تمامی حقوق و مخارج و نیاز های طبیعی زن همانند خوراک ، پوشاک ، مسکن و … در حدی که مطابق با شانیت زن باشد .

نفقه

یعنی مثلا حتی اگر زن در زمان مجردی خودش عادت به داشتن خادم داشته و یا در هنگام مریضی نیاز به خادم داشته باشد . گرفتن خادم از موارد نفقه و متناسب با شانیت زن میباشد . همینطور بقیه موارد اعم از خوراک ، پوشاک ، مسکن و … همگی باید با شانیت زن باشد و هنگامی که کارشناس بخواهد برای ارزیابی نفقه تصمیم بگیرد ، وضعیت مالی و اجتماعی زوج را در نظر نمیگیرد بلکه ملاک او شانیت زوجه است.

همچنین موارد دیگری مثل هزینه های درمان زوجه که زیاد متعارف نیستد اگر در حدود باشند قابل مطالبه هستند اما باز همه ی این ها بستگی به نظر قاضی دارد که آن را متعارف تشخیص داده یا نداده باشد.

آیا همانند مهریه زن همیشه و در حالی مستحق نفقه میباشد ؟

با ناراحتی و تاسف بسیار باید به شما بگوییم که زن در همه حال مستحق نفقه نمیباشد ؛ یعنی در واقع نفقه نوعی تامین مخارج زن در قبال تمکین می باشد.
به شما پیشنهاد میکنیم برای اطلاعات بیشتر به مقاله ” تمکین ” در همین وبسایت مراجعه کنید.

نفقه در مقابل تمکین یعنی چه؟

به طور کلی تمکین یعنی اطاعت زن و اجرای وظایف زناشویی در برابر شوهر ، پس اگر زن به هر دلیلی از وظایف زناشویی اش سر باز زند ، مثلا در مسکن مورد نظر مرد اقامت نداشته باشد یا از رابطه زناشویی سر باز زند ،  مرد میتواند حکم عدم تمکین وی را از دادگاه بگیرد و در واقع او ناشزه به حساب می آید و به زن ناشزه نفقه تعلق نمیگیرد.

توجه داشته باشید که مرد باید عدم تمکین همسرش را ثابت کند و اصل دادگاه بر آن است که وقتی دو نفر در یک منزل مشترک سکونت دارند پس ناشزه بودن زن معنایی ندارد.

آیا زن میتواند بدون تمکین ، مستحق نفقه باشد ؟

مواردی در قانون هستند که اگر زن بتواند آن ها ثابت کند ، عدم تمکین او موجه و همچنان مستحق نفقه میباشد ؛ مواردی مثل آنکه زندگی با زوج برای او خطر جسمانی دارد و یا آسیب حیثیتی به شانیت وی وارد میکند ، در این موارد دادگاه حکم به موجه بودن عدم تمکین داده و زن میتواند همچنان نفقه خود را مطالبه کند.

آیا در دوران عقد زن مستحق نفقه است ؟

به طور قطع نمیتوان در این مورد نظر داد ، زیرا از موارد بسیار اختلافی بین حقوقدانان میباشد ، اما در قانون آمده است که به محض وقوع عقد نکاح زن مستحق نفقه میباشد ؛ البته ذکر این موضوع در زمانی که این مقررات در فقه تنظیم شد همانند امروزه مردان ، همسران خود را در دوارن عقد نگه نمیداشتند اما چیزی که در قانون آمده همان است که در بالا ذکر شد و زن به محض وقوع عقد مستحق نفقه خواهد بود ، حال اینکه بتوان به دلیل طولانی شدن دوران عقد و یا عدم وجود روابط زناشویی حکم به عدم تمکین زوجه صادر کرد یا خیر ، در نظرات گوناگون و از دیدگاه قضات محترم متفاوت خواهد بود

آیا نفقه فقط مخصوص همسر است ؟

به جز نفقه ای که جز مظایف قانونی مرد است که به زوجه خودش بپردازد ، نفقه اقارب نیز بر مرد واجب است ؛ اقارب همان فرزند و نوه ( و هرچقدر پایین روند ) و پدر و مادر و مادربزرگ و پدربزرگ ( هرچقدر بالا روند ) میباشد .
اما در نفقه اقارب بر خلاف نفقه زوجه ، استطاعت مالی مرد در نظر گرفته میشود به این معنی که در صورت پرداخت نفقه آنان ، خللی به وضعیت اقتصادی و معیشتی وی وارد نشود وگرنه نفقه بر او واجب نخواهد بود .

آیا عدم پرداخت نفقه ضمانت اجرای کیفری دارد ؟

اگر فرد واجب النفقه در صورت استطاعت مالی ، نفقه زوجه یا فرزندان یا دیگر افرادی که پرداخت نفقه بر او واجب است را نپردازد ، طبق قانون حمایت خانواده به حبس محکوم میشود . همچنین میتوان اموال او را توقیف و یا طبق شرایطی در قانون محکومیت های مالی ، جلب نمود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *