نکات حقوقی در رابطه با تکدی گری

آیا تکدی گری مطابق قانون ایران جرم است؟ برای این کار ابتدا باید به بررسی معنی آن بپردازیم و سپس عنصر قانونی آن را در قوانین ایران جست و جو کنیم و سپس به بررسی شرایط آن بپردازیم و ببینیم که آیا تکدی گری مطابق قوانین ایران جرم محسوب میشود یا خیر؟پس با وکیل کیفری عدل محور همراه باشید.

تکدی گری چیست؟

تکدی گری در لغتنامه های فارسی دارای معانی متعددی نظیر نیازمند ، واجب الصدقه ، گدا ، سائل ، فقیر ، متکدی میباشد و معنای عامیانه آن است که فردی از عهده مخارج و هزینه های زندگی اش بر نمی آید و برای گذراندن زندگی نیاز به کمک و احسان مردم دارد.

تکدی گری

حال باید دید که آیا تکـدی گری یا همان گدایی مطابق قوانین ایران جرم محسوب میشود و آیا برای آن جرم انگاری جدا و به خصوصی شده است یا خیر؟

تکدی گری در قانون ایران

بر اساس ماده ۷۱۲ قانون مجازات اسلامی

” هرکس تکدی یا کلاشی را پیشه خود قرار داده باشد واز این راه امرار معاش نماید یا ولگردی نماید به حبس از یک تا سه ماه محکوم خواهد شد و چنانچه با وجود توان مالی مرتکب عمل فوق شود علاوه بر مجازات مذکور کلیه اموالی که از طریق تکدی وکلاشی به دست آورده است، مصادره خواهد شد “

پس همانگونه که مشاهده کردید تـکدی گری به وضوح در ماده 713 قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات جرم شناخته است و هم رده و هم ردیف جرم کلاشی و ولگردی قرار میگیرد اما شروطی نیز برای جرم شناخته شدن با خود به همراه دارد ؛ برای مثال هیچ کسی با یک بار تکدی کردن ، مجرم شناخته نمیشود و همانگونه که از ساختار قانون گذاری پیداست فرد باید تکـدی گری را پیشه خود قرار داده و به دفعات تکـدی گری را انجام بدهد تا مشمول ماده 712 قانون مجازات اسلامی شده و مجرم شناخته شود.

همچنین باید توجه داشت که فردی که به تکدی گری مشغول است باید با رضایت و اختیار خودش این کار را انجام داده باشد و از سر جبر و یا زور نبود و یا مجنون و یا صغیر فاقد قوه تمیز نباشد که اگر اینگونه باشد مشمول ماده 712 نخواهد بود و مطابق ماده 713 قانون مجازات اسلامی نیز فردی که طفل صغیر یا غیر رشیدی را وسیله تکدی قرار میدهد یا افرادی را به این امر وادار میکند ، به سه ماه تا دو سال حبس و استرداد کلیه ‌اموالی که از طریق به دست‌آورده است محکوم خواهد شد.

همچنین دقت داشته باشید که جرم تکـدی گری از جرائم غیر قابل گذشت و برای شروع به تعقیب نیازی به شکایت شاکی خصوصی نیست و با دستور مدعی العموم میتوان شروع به تعقیب اینگونه افراد نمود.

همچنین مطابق قانون مجازات اسلامی اگر فردی که دارای تمکن مالی است مرتکب کلاهبرداری بشود ، مجازات او تشدید خواهد گردید.

تکدی گری در قوانین متفرقه

  • الف.مطابق قانون آیین دادرسی کیفری ، تمامی جرائم افرادی که به تـکدی گری مشغول هستند ، جرم مشهود میباشد.
  • ب.مطابق قانون گذرنامه ، افرادی که در خارج از کشور به تکـدی گری مشغول هستند ، اجازه ورود به کشور را نخواهند داشت.
  • پ.مطابق قانون شهرداری یکی از وظایف شهرداری ، جمع آوری افرادی میباشد که مشغول به تکدی گری هستند.
  • ج.یکی از شرایط شاهد در زمان ادای شهادت ، مشغول نبودن به شغل تکـدی گری میباشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *