هزینه طلاق توافقی چقدر است؟

هزینه طلاق توافقی چقدر است؟ باتوجه به اینکه دعاوی غیرمالی هزینه بالایی ندارند این سوال مطرح می شود که هزینه طلاق توافقی چقدر است؟ در برخی از موارد لازم است تا زوجین به وکیل طلاق مراجعه کرده و روند رسیدگی به دادخواست طلاق توافقی را به ایشان واگذار کنند. این مسئله تاثیر بسزایی در افزایش هزینه های مربوط به طلاق توافقی دارد با این حال بدون شک، روزگار آرام و بدون تنشی را هم برای طرفین به ارمغان می آورد.

در این مقاله به بررسی هزینه های طلاق توافقی می پردازیم و به صورت کامل به این سوال جواب می دهیم که هزینه طلاق توافقی چقدر است؟

هزینه طلاق توافقی چقدر است؟

هزینه مشاوره حقوقی برای طلاق توافقی

ممکن است به عنوان یک زوج آگاه بخواهید در ابتدا به مشاوره حقوقی طلاق توافقی مراجعه کنید. مراجعه به مشاوره حقوقی بازمی گردد به زمانی که طرفین هنوز درخواست خود را ارائه نکرده اند و یا در صورت ارائه درخواست، روند رسیدگی به پرونده شروع نشده است. البته ممکن می باشد طرفین در جریان رسیدگی به پرونده نیز به مشاوره حقوقی مراجعه نمایند اما اصل بر این است که افراد می خواهند به یک مشاور حقوقی یا وکیل طلاق توافقی مراجعه کرده و سوالات خود را در خصوص مسائل حقوقی طلاق توافقی مطرح نمایند. مشاورین حقوقی ممکن است تعرفه متفاوتی را درخواست کنند به همین علت نمی توان مبلغ مشخصی را درج نمود.

هزینه مشاوره به وکیل طلاق توافقی

به احتمال بسیار زیاد در جلسه مشاوره حقوقی به این نتیجه برسید. که بهتر است تا رسیدگی به جریان پرونده و حتی طرح دادخواست طلاق را به وکیل طلاق توافقی بسپارید. این کار شاید قدری هزینه بردار به نظر برسد. اما کمک می کند تا روزگار عادی خود را سپری کرده و همچنین از تضییع حقوق شما در روند رسیدگی به دادخواست جلوگیری می کند. واگذاری امور به وکالت باعث می شود. تا بتوانید به امور روزمره و بخصوص مسائل کاری خود پرداخته و صرفا در صورت نیاز در مراکزی همانند پزشکی قانونی و مانند آن ها حاضر شوید. حق الوکاله وکلای حقوقی نیز با یکدیگر متفاوت است. و در اینجا نیز باید برای اطلاع از میزان هزینه ها با وکیل مورد نظر خود صحبت کنید.

هزینه امور اداری برای دادخواست طلاق

  • دادخواست شما در دفترخدمات الکترونیک قضایی به ثبت می رسد و مشمول پرداخت مبلغی به میزان 180 الی 200 هزار تومان می باشد.
  • هزینه شرکت در جلسات مشاوره صلح و سازش (که به صورت اجباری پرداخت می شوند و اصولا 5 جلسه هستند) برای هر کدام از زوجین مجموعا 260 هزار تومان است. بنابراین زوجین باید مجموعا 520 هزار تومان پرداخت نمایند تا بتوانند در جلسات مشاوره صلح و سازش شرکت کرده و در صورت عدم صلح و سازش موفق به دریافت گواهی عدم انصراف از طلاق شوند که برای ثبت طلاق در دفترخانه و همچنین رسیدگی به دادخواست طلاق توافقی مورد نیاز است.
  • هزینه ثبت طلاق در دفترخانه که در سال جدید از 850 هزار تومان تا یک میلیون و دویست هزار تومان متغیر است.
  • هـزینه ثبت طلاق در دفتر خدمات الکترونیک قضایی که همانند هزینه ثبت دادخواست طلاق توافقی، مشمول پرداخت هزینه ای معادل 180 هزار تومان است.
  • هزینـه های مربوط به مراجعه زوجه به پزشکی قانونی برای دریافت گواهی بکارت یا گواهی عدم حمل از زوج

پرداخت هزینه های طلاق توافقی

سوال دیگری که در این زمینه مطرح می شود. این است که پرداخت هزینه های طلاق توافقی بر عهده چه کسی می باشد؟

قطعا می دانید که طلاق توافقی مبتنی بر توافق زوجین است و در واقع تمام زیربنای آن باتوجه به توافقات زوجین صورت می گیرد. این زن و مرد هستند. که در خصوص آثار مالی طلاق و آثار غیر مالی طلاق به توافق رسیده و توافقات خود را به محضر دادگاه می رسانند.

همانطور که مشخص گردید پرداخت هزینه های طلاق توافقی نیز باید به صورت توافقی مشخص شود. اصولا طبق قانون پرداخت این هزینه ها به تساوی در نظر گرفته می شود. با این تفاوت که اگر یکی از طرفین برای برخی از اقدامات پا پیش بگذارد اصولا باید هزینه مربوطه را پرداخت کند. به عنوان مثال در صورتی که زن برای دادخواست طلاق مراجعه نماید. باید هزینه ثبت دادخواست را پرداخت کند. و اگر مرد به تنهایی برای ثبت طلاق در دفترخانه مراجعه نماید. باید هزینه ثبت طلاق در دفترخانه را پرداخت کند. مگر اینکه به نحو دیگری میان طرفین توافق صورت گرفته باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *