وکیل آدم ربایی و مجازات مربوطه

وکیل آدم ربایی و مجازات مربوطه : آدم ربایی در زمره‌ جرایمی قرار دارد که قانون مجازات اسلامی ایران مراجعه به وکیل را برای رسیدگی به آن ضروری اعلام نموده است. به فردی که توانایی وکالت در این خصوص را داشته باشد و وکیل آدم ربایی گفته می شود و اصولاً چنین شخصی باید علاوه بر مطالعات گسترده در حوزه علوم جزا، حقوق مدنی علم روانشناسی آسیب های اجتماعی و غیره تبحر لازم را برای دفاع از موکل خود داشته باشد. تفاوتی ندارد به اتهام جرم آدم ربایی بازداشت شده اید و یا اینکه خودتان یا یکی از اعضای خانواده تان توسط دیگری ربوده شده است در هر صورت برای پیشگیری از تضییع حقوق و یا احقاق حق نیاز دارید تا به وکیل کیفری متخصص مراجعه نمایید.

آدم ربایی چیست ؟

آدم ربایی یکی از جرائم مهم در جوامع انسانی قلمداد می شود که با سلب آزادی تن همراه بوده و می تواند نظم عمومی جامعه را به شدت مختل نماید گذشته از اینکه در برخی از موارد با جریحه دار کردن اذهان عمومی جامعه همراه بوده و بسیاری از تبعات شخصی و اجتماعی را به دنبال دارد. هرچند این جرم به صورت مکرر در جوامع انسانی اتفاق نمی‌افتد اما اهمیت آن به گونه ایست که باید با مصادیق محدود آن نیز به صورت جدی برخورد نمود.

وکیل آدم ربایی و مجازات مربوطه

آدم ربایی از دیدگاه قانون مجازات اسلامی

قانون مجازات اسلامی به صورت دقیق واژه آدم‌ربایی را مورد اشاره قرار نداده است اما طی یکی از مواد قانونی ذکر می کند که:

هرکس به قصد مطالبه وجه یا مال اعم از طلب یا اخاذی و …یا به قصد انتقام یا به هر منظور دیگر به عنف یا تهدیدیا حیلهیا به هر نحو دیگرفردی را به مباشرت یا معاونت بربایدیا مخفی کند، به حبس از ۵ تا ۱۵ سال محکوم می گردد. در صورتی که سن مجنی‌علیه (فردی که ربوده شده است) کمتر از ۱۵ سال تمام باشد یا ربودن توسط وسایل نقلیه انجام پذیردیا به مجنی‌علیه آسیب جسمییا حیثیتی وارد گردد، مرتکب به حداکثر مجازات تعیین‌شده در این ماده محکوم خواهد شد و در صورت ارتکاب جرایم دیگر به مجازات آن جرم نیز محکوم می گردد.

بنابراین در قانون مجازات اسلامی جابجایی یک شخص از یک مکان به مکان دیگر جهت مخفی کردن یا پنهان نمودن وی با احراز سوء نیت را جرم آدم ربایی قلمداد نموده است. درواقع اگر شخصی جهت انتقال خود به یک مکان دیگر رضایت داشته باشد جرم آدم ربایی تحقق نیافته و نمی توان متهم را بدین عنوان محکوم نمود.

انواع آدم ربایی

آدم ربایی نیز یکی دیگر از جرایم کیفری است که بنابر شرایط وقوع جرم به دو نوع آدم ربایی ساده و آدم ربایی مشدد تقسیم می شود. با توجه به قوانین مندرج در قانون مجازات اسلامی برای مجرمین آدم ربایی مشدد حداکثر میزان تعیین شده برای این جرم در نظر گرفته می شود. عواملی که باعث می شوند جرم آدم ربایی در زمره جرائم مشدد قرار گیرد عبارتند از:

  • مجنون علیه به سن ۱۵ سال نرسیده باشد.
  • در زمان وقوع جرم از وسیله نقلیه استفاده شود.
  • انجام آدم‌ربایی با افعال خشونت آمیز و یا هتک حرمت شخص همراه باشد.
  • در حین انجام فعل مجرمانه از اسلحه استفاده شود.

مجازات جرم آدم ربایی

ماده مندرج در مباحث اخیر صرفاً به صورت کلی مجازات جرم آدم ربایی را از ۵ تا ۱۵ سال حبس تعیین نموده است. این مجازات غیر قابل تعلیق بوده و به صورت مسجل بر فرد اعمال می‌شود. اما آدم ربایی ارکان دیگری نیز دارد که مشمول مجازات های متفاوتی می گردند؛ به عنوان مثال:

  •  شروع به جرم آدم ربایی اگر منتج به نتیجه مورد نظر مجرم نگردد مشمول سه تا پنج سال زندان می شود.
  •  اگر آدم ربایی به صورت جابجایی طفل تازه به دنیا آمده، مخفی یا جایگزینی آن با طفل دیگری که مرده است صورت گیرد در این صورت قانون مجازات اسلامی شش ماه تا سه سال حبس به همراه یک صد هزار تا پانصد هزار ریال جزای نقدی را تعیین نموده است.
  • هرچند آدم ربایی در قانون مجازات اسلامی صرفاً به ربودن اشخاص زنده اطلاق می گردد اما در این میان ربودن اموات را نیز مورد توجه قرار داده و مشمول پرداخت جزای نقدی به میزان یکصد هزار تا یک میلیون ریال نموده است.در این خصوص حتی دفن مرده بدون نظامات دولتی یا بدون رضایت وراث در یک مکان دیگر نیز مشمول جرم آدم ربایی است.
  • مجازات معاونت در جرم آدم ربایی حداقل مجازات تعیین شده در این جرم برای مباشر است؛ به عنوان مثال اگر فردی در جرم آدم ربایی به عنوان معاون شناخته شود به ۵ سال حبس محکوم می گردد.
  • ناگفته نماند که اگر در این زمان جرم آدم ربایی مرتکب افعال مجرمانه دیگری شوند به مجازات آن فعل نیز محکوم خواهند شد؛ به عنوان مثال اگر مجنی علیه را مورد تجاوز قرار دهند مجازات آنها اعدام خواهد بود.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *