وکیل خیانت در امانت

وکیل خیانت در امانت : یکی از جرائمی که در برخی از اوقات به صورت ناخواسته دامن گیر افراد می شود و در بسیاری از موارد نیز با اعمال سوء نیت صورت می گیرد خیانت در امانت نام دارد. جرم خیانت در امانت با جرائم دیگری شباهت داشته و حتی برخی از جرائم نیز در حکم خیانت در امانت قلمداد می شوند. این امر باعث شده است تا درک دقیق محدوده این جرم برای افراد عادی سخت و دشوار باشد. اگر درگیر چنین پرونده ای شده اید بهتر است با وکیل خیانت در امانت مشورت کرده و در صورت امکان، وکالت دفاع از پرونده را به یک وکیل کیفری خوب محول کنید چرا که اصولا اثبات این جرم می تواند نتایج نامطلوبی را برای متهم به دنبال داشته باشد.

اخذ مشاوره حقوقی تخصصی با بهترین وکیل خیانت در امانت تهران : 09305297504

وکیل خیانت در امانت خوب در تهران

هرکدام از ما ممکن است تعریف مختصر و اولیه ای از جرم خیانت در امانت داشته باشیم اما تعریف حقوقی آن به صورت ذیل است:

  • خیانت در امانت به معنای استعمال، تصاحب، تلف یا مفقود کردن یک مال توام با سوءنیت است که از جانب فردی به عنوان مالک یا نماینده قانونی به کسی سپرده شده و بنا بر این بوده است که بعدا استرداد گرددیا به مصرف معینبرسد.

بنابراین عناصر اصلی جرم خیانت در امانت شامل استعمال، تصاحب، اتلاف و مفقود کردن است. این جرم به صورت ویژه در قانون مجازات اسلامی جرم انگاری شده است و با توجه به اثبات عنصر معنوی یا همان سوء نیت در فعل ارتکابی، قابلیت اجرای حکم به میزان مقرر را دارد. لازم به ذکر است که این جرم نیز ممکن است در خصوص اموال منقول و غیر منقول رخ دهد که باعث می شود جریان پرونده در دادگاه محل وقوع جرم یا محل وقوع ملک غیر منقول دنبال شود.

مجازات خیانت در امانت

قانون مجازات اسلامی دو نوع مجازات را برای این جرم در نظر گرفته است که حداکثر میزان هر دوی مجازات ها یکسان است اما حداقل میزان مجازات متفاوت است. لازم به ذکر می باشد که برای شروع به جرم خیانت در امانت نیز حسب مورد حداقل میزان مجازات در نظر گرفته می شود. با توجه به مواد قانون مجازات اسلامی در این زمینه:

  • خیانت در امانت اگر به صورت سوء استفاده از سفید مهر و سفید امضای امانی باشد مشمول مجازات به میزان یک الی سه سال حبس می گردد.
  • خیانت در امانت در سایر موارد، مشمول حبس از شش ماه تا دو سال می شود.

برای اینکه این جرم در خصوص متهم مصداق داشته باشد و مشمول مجازات های مذکور در این بند شود باید شرایط ذیل در خصوص فعل ارتکابی وجود داشته باشد:

  • موضوع جرم خیانت در امانت باید مال یا وسیله تحصیل مال باشد.
  • مال امانی باید از سوی مالک یا متصرف قانونی به خائن که ابتدائا وصف امین دارد سپرده شود.
  • مالامانی باید به یکی از طرق قانونی به امین سپرده شده باشد و وصف امانی در خصوص آن صدق کند.
  • میان فعل مرتکب و ضرر مالک یا متصرف قانونیباید رابطه علیتوجود داشته باشد.

وجه تمایز خیانت در امانت با سرقت و کلاهبرداری

وجه تمایزی که میان این جرم و سرقت وجود دارد این است که در جرم سرقت، مال مورد نظر به صورت پنهانی از تصرف مالک خارج شده و به تصرف سارق در می ِآید این در حالیست که امین مال را به صورت کاملا آشکار و توسط مالک یا نماینده وی دریافت کرده است و بعدها از استرداد آن به صورت قانونی یا مصرف آن به همان صورتی که مالک یا نماینده اش تعیین کرده است خودداری کند.

در خصوص تفاوت این جرم که شباهت بیشتری با کلاهبرداری دارد باید بگوییم که امین از هیچ وسیله یا گفتار متقلبانه ای برای فریب مالک یا نماینده قانونی استفاده نمی کند این درحالیست که تقلب و فریب حرف اول را در جرم کلاهبرداری می زند. اگر امین در همان ابتدا سعی کند اعتماد مالک را جلب نماید تا مال را در اختیار او قرار دهد و سپس مال را به تصرف خود در آورد جرم کلاهبرداری بوده و نمی توان آن را مشمول جرم خیانت در امانت قلمداد کرد با این حال از آنجا که این مسئله بیشتر جنبه روانی دارد اصولا در قالب خیانت در امانت مطرح می شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *