وکیل شرب خمر و مصرف مشروب

وکیل شرب خمر و مصرف مشروبات الکلی : شرب خمر در میان جوامع مسلمان و به خصوص شیعیان مشمول مجازات کیفری و عقوبت اخروی است.حرام بودن این عمل در قرآن و سایر متون فقهی به صورت واضح و شفاف بیان شده است تا آنجا که هیچ گونه شک و شبهه ای در خصوص حرام بودن و ممنوع بودن شرب خمر وجود ندارد. اگر با توجه به اتهام استفاده از مسکرات تحت پیگرد قضایی یا قانونی قرار گرفته‌اید بهتر است هر چه زودتر به وکیل شرب خمر مراجعه نموده و پیگیری جریان پرونده خود را به وی بسپارید.

نکته ای که باید به آن دقت کنید این است که تبحر و تجربه یک وکیل متخصص کیفری در این زمینه از اهمیت بسزایی برخوردار است و می تواند به نحو چشمگیری از تضییع حقوق شما جلوگیری به عمل آورد. بنابراین این مقوله اهمیت بسیار زیادی داشته و پیشنهاد می دهیم به هیچ وجه از اهمیت آن غافل نشوید. وکیل شرب خمر در گروه وکلای عدل محور مطالب مفید و جامعی را در خصوص این موضوع ارائه نموده است که در ادامه بیان می شوند.

وکیل شرب خمر

شرب خمر چیست؟

شرب خمر از دو واژه (شرب) به معنای نوشیدن و (خمر) به معنای مایع مست کننده تشکیل شده است که هر دو لغت عربی بوده و به همین صورت نیز در قرآن مجید به کار رفته اند. هرچند شرب در معنای لغوی دلالت بر نوشیدن دارد اما استناد به معنای ظاهری کار عقلایی نبوده و می‌توان آن را به تمامی اعمالی گسترش داد که منجر به زائل شدن عقل می گردد, به همین علت قانون مجازات اسلامی از این موارد به عنوان مسکرات نام برده است و آن را شامل تمامی موارد استعمال موادی می داند که حالت مست کنندگی را در انسان ایجاد می کنند که اعم از خوردن، نوشیدن، تزریق، تدخین و امثال آن هاست.

مجازات مصرف مشروبات الکلی

با توجه به این که مجازات شرب خمر به طور واضح در قرآن کریم یاد شده است از آن به عنوان مجازات حد نام می برند. (مجازات حد به مجازاتی گفته می شود که میزان آن به صورت دقیق در قران کریم مورد اشاره واقع شده است و قضای حق ندارد آن را کم یا زیاد کند. مجازات جرم زنا، لواط، مساحقه، قذف و شرب خمر در قران کریم ذکر شده اند و به همین علت در زمره مجازات های حدّی قرار می گیرند.)

مجازات شرب خمر در صورت اثبات ۸۰ ضربه شلاق است. مجازات شلاق صرفاً در مواردی بر فرد متهم اجرا می گردد که ارتکاب جرم به صورت بلاشک در خصوص وی اثبات شده باشد. هر گونه شک و تردید در خصوص ارتکاب جرم از ناحیه متهم منجر به عدم اجرای مجازات حد شرب خمر می گردد. این نتیجه با استناد به قاعده درء به دست می آید.

مجازات استفاده از داروها، قرص ها و مواد مخدر روانگردان

با توجه به تعریف قانون مجازات اسلامی از اصطلاح شرب خمرکه آن را شامل تمامی موارد استعمال مسکرات میداند برخی از فقها و حقوقدانان این گونه استدلال کرده‌اند که مصرف داروها و قرص ها و مواد مخدر روانگردان که عوارضی همانند مصرف مسکرات دارند نیز در این مقوله قرار گرفته و مشمول مجازات حد می شوند اما با استناد به دو قاعده (قبح عقاب بلا بیان) و (تفسیر به نفع متهم) نمی توان شرب خمر را بر استفاده از این موارد نیز گسترش داد.

راههای اثبات شرب خمر

همانند سایر جرائم کیفری شرب خمر نیز با شیوه های معرفی شده در حقوق جزای اسلامی قابل اثبات است. این موارد عبارتند از:

  • اقرار متهم بدون اکراه یا اجبار و در کمال سلامت عقل به میزان دو بار
  • شهادت دو مرد عادل که دارای تمامی شرایط عدالت باشند
  • علم قاضی که از طرق مختلفی به دست می آید؛ در خصوص شرب خمر می توان به تاثیر یک بار اقرار یا یک شاهد و یا گزارش پزشکی قانونی در خصوص استعمال مسکرات برای افزایش علم قاضی اشاره کرد.

مجازات تظاهر به شرب خمر در اجتماع

تظاهر به انجام اعمال حرام باعث می‌شود علاوه بر اجرای مجازات مقرر در خصوص فعل مورد نظر، مجرم به تحمل ۱۰ روز تا دو ماه حبس یا یک الی هفتاد و چهار ضربه شلاق به علت تظاهر به فعل حرام نیز متهم شود. شرب خمر یکی از اعمال حرام و قبیح است که تظاهر به انجام آن در اجتماع باعث جریحه دار شدن جامعه و اجرای دو نوع مجازات حد و مجازات تعزیری بر فرد مورد نظر می گردد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *