وکیل طلاق از طرف مرد [ زوج ]

وکیل طلاق از طرف مرد ( زوج ) این که طلاق از جانب مرد مطرح می‌شود یا از جانب زن تأثیر بسیار زیادی در جریان پرونده خواهد داشت. طلاق یکی از شیوه‌ های انحلال زندگی مشترک و روابط زناشویی است. در قوانین ایران طلاق به سه صورت مطرح می گردد؛ طلاق از جانب مرد، طلاق از جانب زن و طلاق توافقی !

هر چند تا کنون هزاران پرونده طلاق در دادگاه های ایران مورد رسیدگی و صدور حکم واقع شده است با این حال همچنان بسیاری از مردم جامعه با جزئیات طلاق و آثار طلاق از طرف زن یا طلاق از جانب مرد یا طلاق توافقی آگاه نیستند؛ به همین علت امروزه برخی از وکلا فعالیت خود را محدود به پذیرش پرونده های مربوط به طلاق نموده اند. بهترین وکیل خانواده در گروه وکلای عدل محور مطالب ذیل را در این زمینه به شما ارائه می کند.

طلاق از طرف مرد

بر طبق مفاهیم شرعی حق طلاق در اختیار مرد قرار دارد و هرگز قابل اسقاط نیست. در واقع یک مرد می‌تواند حق طلاق را به همسر خود نیز انتقال دهد اما این امر به معنای از بین رفتن حق طلاق مرد نخواهد بود. مرد برای طلاق دادن همسر خود نیاز به اثبات هیچ مسئله ای در دادگاه ندارد.

وکیل طلاق از طرف مرد

مرد که قصد طلاق همسر خود را دارد صرفاً باید به دفتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه نموده و به کمک وکیل طلاق از طرف مرد درخواست خود را در برگه ‌های مخصوص و با عنوان طلاق مطرح کند. این پرونده در دادگاه خانواده محل سکونت همسر او به جریان می افتد.

مخالفت زن با درخواست طلاق از طرف مرد

در قوانین ایران و متون فقهی مبحث خاصی به عنوان موثر بودن اعتراض زن به درخواست طلاق از طرف مرد وجود ندارد. هرچند قوانین موجود در این زمینه به صورت تلویحی امکان اعتراض زن به درخواست طلاق را مطرح کرده‌اند اما در عمل نمی توان این اعتراض را موثر دانست مگر اینکه اعتراض مورد نظر با افزایش مدت زمان رسیدگی به پرونده طلاق همراه بوده و زمان صدور حکم را از ۳ الی ۴ ماه به یک سال و حتی بیشتر افزایش دهد. بنابراین زن نمی تواند با مخالفت و اعتراض خود مانع اجرای حکم طلاق گردد.

آثار مالی طلاق از طرف مرد

می‌توان گفت زمانی که مرد درخواست طلاق می دهد با تنها مسئله‌ای که مواجه می‌شود مسائل ناشی از آثار مالی طلاق است. مهریه ، اجرت المثل و نحله، شرط تنصیف اموال، نفقه و مواردی از این قبیل همگی به عنوان آثار مالی طلاق شناخته می‌شوند.

هرچند مرد در همه شرایط موظف به پرداخت مهریه است اما اگر طلاق از جانب مرد درخواست شده باشد شرایط سختگیرانه تری علیه او در این زمینه وجود خواهد داشت. با این حال همچنان امکان درخواست اعسار و تقسیط مهریه وجود دارد.

شرط تنصیف اموال اگر مورد امضای زوجین در قباله ازدواج قرار گرفته باشد در شرایطی توسط دادگاه ها اجرا می گردد که طلاق از جانب مرد باشد مگر اینکه مرد اثبات کند درخواست طلاق وی کاملاً مواجه بوده و ناشی از عدم امکان ادامه‌ زندگی با همسر خود می باشد.

نفقه نیز یک حق مالی دیگر است که در دین اسلام برای زنان مقرر شده و مردان موظف به پرداخت آن شده اند. در این شرایط زن میتواند حتی درخواست نفقه گذشته را هم بدهد. مطالبه نفقه حتی می تواند جنبه کیفری پیدا کند که ناشی از عدم پرداخت نفقه حال است.

در برخی از شرایط می‌توان امکان دریافت اجرت المثل برای انجام کارهای روزمره نیز با توجه به شرایط خانوادگی و اجتماعی زن را هم در نظر گرفت اگر امکان دریافت اجرت المثل وجود نداشته باشد (مثلا زن بگوید کارهای خانه را به صورت تبرعی انجام داده است) دادگاه مبلغی را به عنوان نحله معین کرده و مردم را موظف به پرداخت آن خواهد نمود.

آثار معنوی طلاق از طرف مرد

این که طلاق از طرف مرد صورت گیرد یا از جانب زن تاثیر چندانی در اجرای قوانین موجود در خصوص آثار معنوی طلاق نخواهد داشت. آثار معنوی طلاق همانند حضانت فرزندان مسئله ای است که به صورت جداگانه در قوانین داخلی مورد توجه واقع شده‌اند و دادگاه نیز طبق قوانین مقرر در این زمینه حکم می دهد مگر اینکه زوجین در خصوص این موارد به توافق خاصی رسیده باشند؛ با این حال توافق زوجین در خصوص یک یا چند نمونه از مسائل موجود نمی تواند آثار و شرایط را به طلاق توافقی تغییر دهد.

بدیهی است به دلیل اشتغال و دغدغه های شغلی و کاری بسیاری از مردها فرصت و وقت حضور در دادگاه ها و بالا و پایین کردن پله های دادگاه را ندارند به همین منظور می توانید با استمداد و کمک گرفتن از وکلای دفتر وکالت عدل محور بدون حضور در دادگاه و صرف وقت و هزینه اضافی منتظر رای نهای و انجام مراجل مربوط به طلاق از طرف مرد باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *