وکیل فحاشی و توهین (پیگیری پرونده های فحاشی)

وکیل فحاشی و توهین : رفتار و واکنش ناخواسته و ناپسندانه بسیاری از افراد نسبت به مسائل مختلف در طول روز یا ری اکشن تند نسبت به افرادی که به نحوی افعال، رفتار یا گفتارشان باب میل ما نیست.

پرونده های مربوط به توهین و فحاشی نسبت به گذشته افزایش پیدا کرده اما بیشترین پرونده های مربوط به فحاشی و توهین اختصاص دارد به فضای مجازی و یا فحاشی پشت تلفن. شاید کسانی که در اوج عصبانیت چنین اقدامی را انجام می دهند نمی دانند که قانون چه مجازاتی را برای آن درنظرگرفته است و قرار است به چه دردسرهایی بابت چند کلمه ناسزا دچار شوند.
در ادامه این مقاله توسط وکیل متخصص کیفری گروه وکلای عدل محور به مسائلی همچون عواقب فحاشی ناموسی ، ارسال فحش در پیامک ها، فحاشی پشت تلفن، تفاوت فحاشی با قذف و مراحل شکایت در فحاشی خواهیم پرداخت.

وکیل فحاشی و توهین

فحش ناموسی دادن و مجازات آن

خیلی از پرونده های فحاشی با این مضمون که طرف مقابل به من فحش ناموسی داده شروع می شود منظور از فحش ناموسی یعنی انتساب القاب زشت و کلمات ناپسنده به یکی از اعضای خانواده طرف مقابل اعم از مادر، خواهر، فرزند، همسر.
این نوع از فحاشی ممکن است به قذف تبدیل شود وقتی چنین اتفاقی افتاد مجازات های سنگین تری در انتظار مجرم خواهد بود زیرا که قانونگذار نسبت به فحاشی و نسبت دادن القابی همچون زناکار یا فاحشهو … به مادر یا همسر یا دختر طرف مقابل بسیار سخت گیر بوده و به شدت برخورد می کند بنابراین اگر جرم جنبه قدف پیدا کند مجازات کیفری سنگین تری در انتظار مجرم خواهد بود.

مجازات فحاشی ناموسی چنانچه شامل قذف نشود تا 74 ضربه شلاق یا جزای نقدی خواهد بود اما اگر منجر به قدف شود 80 ضربه شلاق در انتظار مجرم خواهد بود.

فحاشی تلفنی یا پیامکی

گاهاً افراد گمان می کنند که اگر در پشت تلفن اقدام به توهین کنند قابل پیگیری نیست و نمی شود کاری انجام داد این تصور کاملاً غلط است و با تکیه بر همین تصور شروع به فحاشی در پیامک می کنند لازم به ذکر است که فحاشی های تلفنی شما به راحتی با دستور قاضی قابل پیگیری است و پیرینت پیامک ها با درخواست قاضی و در صورت لزوم گرفته می شود و با این اقدام جرم اثبات شده و شما به مجازات فحاشی که تا 74 ضربه شلاق و یا پرداخت جزای نقدی محکوم خواهید که انتخاب یکی از این دو مجازات بسته به سوابق کیفری شما و اوضاع و احوال متهم و نظر قاضی انجام خواهد شد.

استفاده از اسکرین شات یا صدای ضبط شده

در ارتباط با این سوال که آیا می شود از اسکرین شات ها یا صدای ضبط شده برای اثبات فحاشی استفاده کرد یا نه؟
اسکرین شات ها یا صداهای ضبط شده می توانند در اثبات جرم کمک حال شما باشد اما به این نکته مهم توجه داشته باشید که صرف وجود اسکرین شات یا صدای ضبط شده به هیچ وجه نمی تواند قاضی را مجاب یا وادار به صدور مجازات برای مجرم کند این یعنی اسکرین شات یا صدای ضبط شده به تنهایی کافی نیست و شما اگر تنها مدرکتان اسکرین شات ها باشند نمی توانید این جرم را اثبات کنید مگر استفاده از روش های دیگر در کنار اسکرین شات و صدای ضبط شده و…

تفاوت فحاشی با قذف

اگر بخواهیم به زبان بسیار ساده برای شما عزیزان این مساله را روشن کنیم باید بیان داریم که اگر به مادر یا خوار یا دختر یا یکی از اعضای خانواده طرف مقابل نسبت زنا یه زن بدکاره بدهید یا الفاظی مانند فلان شخص تو بدکاره یا فاحشه است و الفاظی از این قبیل این مشمول قذف خواهد شد که مرتبه بالاتر از فحاشی است . بنابراین چنین الفاظی را به کار بردن و چنین نسبت هایی دادن به طرف مقابل مشمول حذف قذف یعنی تا 80 ضربه شلاق خواهد شد.

وکیل فحاشی و توهین

وکیل فحاشی و متخصص در حوزه جرایم کیفری می بایست شکوائیه ای در این خصوص با تمام جزئیات و دقیق تنظیم نماید که می بایست در دفتر خدمات قضایی ثبت شود نوبت به جلسه دادگاه می رسد که شما باید این ادعای فحاشی یا قذف طرف مقابل را اثبات کنید و این کار سختی است زیرا که به احتمال بسیار قوی طرف مقابل این ادعای شما را رد خواهد کرد بنابراین نیاز به به حضور وکیل کیفری متبحر در چنین دعاوی بسیار تاثیرگذار خواهد بود، در صورت اثبات ادعای خود فرد، متهم به مجازات توهین و فحاشی محکوم خواهد شد.

14 پاسخ
 1. علی فلاح زاده
  علی فلاح زاده گفته:

  با سلام
  اگر بخواهم به دلیل فحاشی یک نفر در خیابان شکایت کنم و تنها شماره پلاک خودروی وی را داشته باشم امکان پذیر است؟

  پاسخ
  • adlmehvar
   adlmehvar گفته:

   بله , شماره پلاك استعلام گرفته شده و صاحب ماشين مشخص ميشود و در زمان شكايت به صاحب ماشين بعد ازشناسايي پلاك ابلاغ و تفهيم اتهام ميشود.

   پاسخ
 2. علی
  علی گفته:

  سلام به تازگی به یک نفر ناخواسته توحین ناموسی از طریق پیامک کردم که اون بخشی از پول منو خورد و بهم پس نداد حالا اون میتونه از پیامک هاش بر علیه من استفاده کنه و راهکار من چیه؟ خط رو کلا خاموش کنم؟

  پاسخ
  • adlmehvar
   adlmehvar گفته:

   فحاشي ناموسي حد قذف و در صورت اثبات ٨٠ ضربه شلاق حدي…اما محازات فحاشي به غير الفاظ زنا و لواط مجازات تعزيزي دارد

   پاسخ
 3. آیدین سلیمان پور
  آیدین سلیمان پور گفته:

  من یه صدای ضبط شده دارم که اون شخص در خیابون بهم فحش داده بود الان میخوام شکایت کنم ولی میگن ضبط صدا بدون اجازه شخص جرم داره در این موقعیت اگه در شکایت از اون صدای ضبط صدا شده استفاده کنم جرم داره؟؟

  پاسخ
 4. Maryam
  Maryam گفته:

  سلام.ببخشیدشوهرم از دستم عصبانی شد جلو مادرش به من فحش خیلی زشتی داد.
  و بعد من گفتم تو به من گفتی …..(همون فحش)
  زد توی دهنم😔که چرا این حرفو زدم.‌‌..
  امکان شکایت ازش دارم.
  مادر شوهرم شنید فحش و.

  پاسخ
 5. محمد حسین
  محمد حسین گفته:

  یه مغازه در همسایگی من هست که به خاطر سو تفاهمی که پیش امده ایشون از برق دزدی استفاده میکردن و لو رفته و فکر میکنن کار من هست الان ۴ ماه هست که زندگی منو نابود کرده چون ادم قوی هیکلی هست هر روز چند بار به من فحاشی میکنه و فحشهای خیلی بد میده و همه ازش میترسن هیچکس هم بهش چیزی نمیگه حتی جلو زن و بچم بهم فحش میده حتی نمیتونم شکایت کنم چون میترسم بعدش بد تر بشه خیلی اذیتم همش تو فکر و خیالم دارم میکشمش روانی شدم به خاطر وضعیت مالی بدم نمیتونم محل کارم رو تغییر بدم فقط به خدا پناه بردم . من ۳۸ سالم هست و این داستان پیرم کرده . و پناهم خدا هست کاش یه اتفاق خوب میفتاد که من نجات پیدا میکردم .

  پاسخ
 6. زهرا
  زهرا گفته:

  سلام .
  من ی دختر دارم . رفتم خونه ی پدرشوهرم
  از برگشت داشتم میومدم .. روسری بلند داشتم . مانتو گشاد . کفش فوتبالی
  بچه و لوازم و کیف دستم
  رد میشدم . ی پسر 7 یا 8 ساله با خواهرش و برادرش بود . اون دختره شاید خواهرش رو دنبالش کرد . من از کنار رد میشدم . اومد خودشو زد بهم زد ب کیفم . بعد شروع ب فحش دادن کرد . امروز اتفاق افتاده … من فردا میتونم شکایت کنم یا برم خونشون رو پیدا کنم… بعد چون فوحشای بد داد .. حتی شنیدنشم نیاز به غسل داره چون شنیدم هر کی ب زبون بیاره باید غسل کنی

  پاسخ
  • زهرا
   زهرا گفته:

   از خونه ی پدرشوهرم خاستم برم خونمون بعد برم مسجد
   متاسفانه از بس فک کردم مسجد نرفتم . نشستم ب گریه کردن و فک کردن ک چرا بمن اونجوری حرفایی زد منکه کاری نکردم … اومد خونه دیگه نتونستم کاری بکنم . خیلی گریه کردم … مریض شدم …
   حالا چکار کنم
   نیاز ب غسل داره
   چون بچه شیر میدم میپرسم …

   پاسخ
 7. سیدامیر
  سیدامیر گفته:

  یک نفر به بنده فحاشی کرده و اینکه اثبات شده و اینکه متهم به پرداخت ۲۰میلیون تومان شده این مبلغ بحساب دولت واریز میشه و اینکه مبلغ برای دولت میشه ؟؟

  پاسخ
 8. مهمان
  مهمان گفته:

  سلام
  اگه کسی بهم فحاشی کرده باشه
  توی دادگاه چطور باید فحاشی ایشون رو ثابت کنم
  راهکارهاشو میگید

  پاسخ
 9. مرد آهنی
  مرد آهنی گفته:

  سلام
  شخصی به برادر من فحاشی کرده
  ایا من و خانواده ام هم میتوانیم از او شکایت کنیم؟
  آیا در محل زندگی خودمان باید شکایت کنیم یا محل زندگی برادرم؟
  یا محل زندگی آن شخص؟

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *