وکیل مطالبه اجرت المثل + نتیجه گیری سریع پرونده

وکیل مطالبه اجرت المثل :  یکی از مهمترین مفاهیم حقوقی است که برخلاف تصور بسیاری از مردم، بسیاری از پرونده های حقوقی در دادگاه های عمومی و خانواده را به خود اختصاص می دهد. وکیل مطالبه اجرت المثل نیز به دنبال ضرورت دفاع از حقوق افراد و بخصوص حقوق خواهان در این زمینه به فعالیت می پردازد.

متاسفانه هر چند اجرت المثل یکی از ابتدایی ترین حقوق مقرر در نظام اسلامی و همچنین نظام حقوقی حاکم بر سایر کشورها می‌باشد همچنان عامه اجتماع اطلاعات چندانی در خصوص آن ندارند و چه بسا بسیاری از افراد به علت عدم آشنایی با حقوق خود در این زمینه از طرح دعوی حقوقی برای مطالبه اجرت المثل خودداری می‌کنند. ما در این مقاله تصمیم به بررسی کلیات حاکم بر مفهوم اجرت المثل خواهیم پرداخت.

وکیل مطالبه اجرت المثل عدل محور

اجرت المثل به چه معناست؟

پیش از هر چیز باید به تعریف دقیق اجرت المثل بپردازیم. در قانون مدنی اجرت المثل به معنای دستمزد و حقوقی گفته می‌شود که در ازای انجام یک کار غیر تبرعی پرداخت می گردد البته مشروط بر اینکه دستمزد مورد نظر میان طرفین در زمان انعقاد قرارداد (اعم از قرارداد کتبی یا شفاهی) مقرر نشده باشد؛ در این شرایط است که طرفین می‌توانند با مراجعه به عرف و یا عادات اجتماعی برای پرداخت دستمزد مورد نظر اقدام کنند. اجرت المثل در ازای کارهایی پرداخت میگردد که عرفاً و یا با توجه به توافقات میان طرفین به صورت غیر تبرعی صورت می گیرد.

اصل بر غیر تبرعی بودن است

عدم آشنایی با این اصل مهمترین مسئله ای است که بسیاری از کارگران و زنان خانه‌دار را از مراجعه به محاکم حقوقی برای دریافت اجرت المثل خود باز می دارد. طبق قانون هر فردی که کاری را انجام می دهد در صورتی که این کار به درخواست و یا به نفع دیگران باشد اصل بر غیر تبرعی بودن و غیر مجانی بودن کار است مگر اینکه عرف جامعه غیر تبرعی بودن آن را مورد پذیرش قرار داده باشد و یا اینکه فرد اظهار نماید که کار مورد نظر را به صورت تبرعی انجام می دهد.

یکی از چالش برانگیزترین مسائل حقوقی در زمینه مطالبه و دریافت اجرت المثل انجام امور خانه، همسرداری، فرزند داری و غیره توسط زنان خانه دار است که شاهد افزایش مطالبات زنان در این زمینه هستیم. اصولاً مراجعه به وکیل مطالبه اجرت المثل نیز با هدف دریافت اجرت المثل ایام زوجیت است که صورت می گیرد. در ادامه این مبحث را تشریح می کنیم.

اجرت المثل ایام زوجیت

همه ما می‌دانیم یک زن زمانی که به خانه همسر می‌رود مشغول انجام کارهای خانه از جمله تمیز کردن و نظافت منزل، آشپزی، شستشوی ظرف‌ها، شستشوی لباسها، مرتب کردن وسایل، استفاده مکرر از وسایل آرایشی و بهداشتی برای همسر خود، فرزند داری، مهمان نوازی و غیره میشود. بسیاری از زنان به علت مشغله های بسیار زیادی که بعد از ورود به خانه همسر پیدا می کنند از ادامه تحصیل، اشتغال و کسب درآمد باز می مانند. گذشته از این ها یک مرد اگر زن اختیار نکند ممکن است برای انجام کارهای خود نیاز به استخدام چندین نفر نظافتچی، آشپز و یا پرستار داشته باشد.

در این شرایط است که ارزش کار زن در خانه نمودار شده و قانون نیز به دنبال احقاق حق می باشد. تعداد محدودی از مردان و زنان امروزی در این خصوص به توافق رسیده و مرد در آغاز هر ماه مبلغ خاصی را به عنوان حقوق زن به غیر از نفقه به او پرداخت می‌کند اما همچنان بخش قابل توجهی از جامعه متاهلین به این مقوله بی تفاوت بوده و اصولاً در زمان متارکه و درخواست طلاق با آن مواجه می‌شوند.

دادخواست مطالبه اجرت المثل

برای تنظیم دادخواست در این زمینه حتما از وکیل مطالبه اجرت المثل کمک بگیرید. هرچند قانون نیز اصل را بر عدم تبرعی بودن انجام امورات منزل توسط زن قرار داده است اما متاسفانه شاهد صدور آراء متناقضی از دادگاه های خانواده هستیم. حضور یک وکیل مجرب خانواده در این زمینه می‌تواند به احقاق حق شما منجر گردد.

وکیل مطالبه اجرت المثل می‌تواند با استناد به مواد قانونی در این زمینه همسر شما را در خصوص پرداخت اجرت المثل ایام زوجیت محکوم نماید البته مشروط بر اینکه هیچ گونه سندی مبنی بر تبرعی بودن انجام امور منزل توسط شما را در اختیار نداشته باشد. این دادخواست توسط زن و در محل اقامت مرد مطرح می گردد. هرچند نیازی به درخواست طلاق برای مطالبه اجرت المثل نیست در زمان مطرح نمودن این امر شاهد درخواست انواع حقوق مالی از جانب زن هستیم.

نحوه تخمین اجرت المثل

در قانون مدنی و هیچ کدام از کتب حقوقی میزان مشخصی برای اجرت المثل بیان نشده است و همچنین در زمان تخمین این مبلغ وضعیت مالی مرد مورد نظر نمی باشد و نظر کارشناسی شده با استناد به اوضاع و احوال زن به دست می آید. بنابراین هر چقدر زن از درجات اجتماعی بالاتری برخوردار باشد و امور خانه داری را نیز به بهترین نحو ممکن انجام داده باشد می تواند اجرت المثل بیشتری را به دست آورد. همچنین قابل ذکر است که اگر مرد بتواند تبرعی بودن امور انجام شده توسط زن را اثبات نماید دادگاه با مقرر نمودن نحله، زن را از یک حق دیگر به جای استفاده از اجرت المثل بهره مند خواهد کرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *