وکیل ممانعت از حق

وکیل ممانعت از حق : حق ارتفاق و حق انتفاع از مهمترین حقوق شناخته شده در علم حقوق به شمار می روند. تفاوتی ندارد ملک شما در چه منطقه ای از ایران و حتی جهان قرار دارد در هر صورت تمامی نظام های حقوقی حقوق انتفاع و ارتفاق را شناسایی کرده و به رسمیت شناخته اند. حال اگر فردی خارج از چهارچوب قانون مبادرت به ممانعت از حق نماید مرتکب یک فعل کیفری شده و حتی ممکن است به حبس تعزیری نیز محکوم گردد. وکیل ممانعت از حق در این شرایط می تواند شاکی را در راستای شکایت از این مسئله همراهی کند.

ممانعت از حق در قوانین ایران

ممانعت از حق در قانون مدنی مورد توجه قرار گرفته است. این فعل بدین صورت ارتکاب می یابد که یک فرد دیگر به علت شرایط و موقعیت خود، مانع استفاده دیگران از ملک خودشان می شود. به عنوان مثال می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

وکیل ممانعت از حق

  • فردی یک زمین کشاورزی دارد که زمین وی در نقشه های جغرافیایی به نحوی قرار گرفته است که صاحب زمین بعدی باید برای ورود به زمین خود از زمین اولی رد شود. به عنوان مثال برای عبور شخصی، تراکتور، کمباین و مواردی از این قبیل ناچار است وارد محدوده زمین شخص اول شود. این فرد در زمین مورد نظر حق ارتفاق دارد. اگر شخص اول بدون دلایل قانونی از این امر جلوگیری کند مرتکب ممانعت از حق ارتفاق شده است.
  • مثال دوم در خصوص یک ملک استیجاری است. تصور کنید ملکی را از دیگری اجاره کرده اید و طبق قانون حکم تخلیه یا خلع ید نیز صادر نشده است و شما همچنان اجازه استفاده از ملک را طبق قرارداد دارید. حال اگر صاحب خانه به هر نحوی اجازه ندهد شما وارد ملک شوید مرتکب ممانعت از حق انتفاع شده است.

تفاوت ممانعت از حق و تصرف عدوانی

این دو مقوله با یکدیگر متفاوت هستند اما متاسفانه عامه مردم به علت عدم اطلاعات حقوقی این دو مقوله را با یکدیگر اشتباه می گیرند. مثال های فوق در زمینه ممانعت از حق بودند حال تصور کنید شخصی ملک دیگری را تصرف کرده و اجازه استفاده از ملک را به صورت کلی به مالک نمی دهد. در واقع وی ادعا دارد که صاحب ملک است بی آنکه سند مالکیت در اختیار داشته باشد یا حکم قانون در این خصوص را دریافت نموده باشد.

در ممانعت از حق لازم نیست که شاکی حتما صاحب مال باشد بلکه فرد همین که سابقه تصرف داشته باشد کفایت می کند اما برای شکایت از تصرف عدوانی نیاز است تا شاکی سند مالکیت یا شهودی دال بر مالکیت مقدم را ارائه کند. این را هم اضافه کنیم که تصرف عدوانی یک دعوی پیچیده تر است و در اغلب موارد با مسائل دیگری همانند جعل و کلاهبرداری گره می خورد.

مجازات ممانعت از حق

اگر شما بتوانید ارتکاب این فعل توسط متشاکی عنه را به کمک وکیل ممانعت از حق ثابت کنید یکی از مجازات های ذیل با توجه به جرم ارتکابی در انتظار او خواهد بود:

  • یک ماه تا یک سال زندان در صورتی که ممانعت از حق به صورت کاملا ساده و ابتدایی رخ دهد.
  • اگر تعداد مرتکبین سه نفر یا بیشتر باشند و یکی از آن ها نیز حامل سلاح باشد میزان حبس به یک سال تا سه سال افزایش خواهد یافت.

لازم به ذکر است که در تمامی دعاوی مورد نظر به شرط ارائه دلایل قانونی می توان قرار توقف عملیات را صادر کرد. همچنین رسیدگی به این پرونده ها خارج از نوبت صورت می گیرد چرا که اگر در نوبت های قضایی و دادرسی حقوقی قرار گیرند ممکن است عوارض جبران ناپذیری به دنبال داشته باشند. علاوه بر مجازات های فوق باید به اعاده وضع به حال سابق نیز اشاره کرد.

دعوی ممانعت از حق در محل وقوع ملک مورد نظر مطرح می شود. منظور ما دادگاهی است که زمین یا ملک مورد نظر در حوزه آن واقع شده است. هزینه رسیدگی به این پرونده نیز چندان بالا نخواهد بود چرا که در زمره دعاوی غیر مالی قرار دارد و باتوجه به قیمت ملک یا ارزش خواسته، به صورت تصاعدی بالا نمی رود.

هم اکنون می توانید جهت گفت و گو با وکیل ملکی در گروه وکلای عدل محور با شماره تلفن های درج شده در همین صفحه از وب سایت تماس بگیرید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *