وکیل کمیسیون ماده 100 شهرداری

وکیل کمیسیون ماده 100 : ساخت و ساز در دنیای امروز از برخی قوانین خاص و ضروری پیروی می کند. شما نمی توانید همانند گذشته بدون توجه به موقعیت سایر ساختمان ها و حتی معابر و راه ها نسبت به ساخت یک ساختمان جدید اقدام نمایید. اگر این موارد را رعایت نکنید به اتهام عدم رعایت موارد قانونی مندرج در ماده 100 قانون شهرداری ملزم به پرداخت جریمه یا تخریب بنا خواهید بود. این همان مسئله ایست که باعث می شود تا به وکیل کمیسیون ماده 100 مراجعه نمایید چرا که بسیاری از موارد مطروحه قابل پیگیری از طریق مراجع قانونی و تجدیدنظر در حکم صادر شده هستند.

ماده 100 قانون شهرداری چه می گوید؟

سوالی که مطرح می شود این است که ماده 100 قانون شهرداری در خصوص ساخت و ساز ساختمان چه می گوید؟ در واقع این ماده مسائل ذیل را مورد توجه قرار داده است و وکیل ملکی متخصص هم در حوزه مسائل ذیل فعالیت می کند:

  • ساخت بنا بدون اخذ پروانه
  • عدم احداث پارکینگ و یا غیر قابل استفاده بودن آن
  • عدم استحکام بنا
  • تراکم اضافی
  • تجاوز به معابر شهری و عمومی
  • تغییر کاربری
  • رعایت نکردن اصول فنی، بهداشتی و شهرسازی

وکیل کمیسیون ماده 100 شهرداری

ساخت بنا بدون اخذ پروانه

اگر شما ساختمان را ساخته باشید اما پیش از ساخت و ساز از سازمان های مربوطه مجوز لازم را نگرفته باشید در واقع مرتکب این تخلف شده اید. بدون شک حداقل باید جریمه ای را بابت ساخت این ساختمان پرداخت کنید اما مسئله زمانی جدی می شود که این ساختمان تحت تاثیر قوانین مربوط به گسترش راه ها و معابر یا مسائلی مشابه ساخته شده باشد و شما ملزم به تخریب بنا شوید.

عدم احداث پارکینگ و یا غیر قابل استفاده بودن آن

پارکینگ هم در دنیای امروز به یک ضرورت انکار ناپذیر تبدیل شده است. باتوجه به اینکه ساخت خانه های بدون پارکینگ باعث رها شدن خودروها در داخل کوچه و خیابان می شود وهمچنین با افزایش میزان جمعیت و افزایش میزان خودروها می توان گفت عدم توجه به این مورد باعث می شود تا ظاهر شهر بسیار آشفته شود و حتی میزان سرقت وسایل خودرو نیز افزایش یابد. اگر پارکینگ را احداث کرده اید اما قابلیت استفاده از حیث متراژ یا اصول فنی را ندارد باز هم در حکم عدم احداث پارکینگ شمرده می شود.

عدم استحکام بنا

عدم استحکام بنا در شهرداری به راحتی مهر تخریب می خورد اما یک وکیل حرفه ای می داند چگونه برای شما حکم تخریب را به حکم جریمه تقیل داده و حتی میزان جریمه را نیز به طرز فاحشی کاهش دهد. البته اگر ساختمان ساخته شده هیچ گونه راه حلی برای مقاوم سازی مجدد نداشته باشد حکم تخریب بهترین راه حل ممکن خواهد بود با این حال می توایند نسبت به دریافت جریمه از مهندس مربوطه امیدوار باشید.

تراکم اضافی

تراکم اضافی یکی از مهمترین مسائلی است که معمولا در بسیاری از ساختمان های امروز مشاهده می شود. این تراکم می تواند به هر میزانی باشد. به عنوان مثال بالکن هایی که خارج از بافت ساختمان طراحی شده اند یا لوله هایی که برای رفع آب باران از سمت خانه ها به سمت معابر نصب شده اند یا تابلوهایی که خارج از بافت واقعی ساختمان هستند یا حتی پنجره ای که به سمت معابر باز می شوند همگی در زمره تراکم اضافی قلمداد می شوند. اگر این اقدام مسئله خاصی برای دیگران ایجاد نکند مشمول جریمه می شود در غیر این صورت ممکن است حکم تخریب تراکم اضافی صادر گردد.

تجاوز به معابر شهری و عمومی

چند سالیست که مسئله حریم راه ها و معابر در روستاها و شهرها بر سر زبان ها افتاده است. ساخت و سازها محدودیت های زیادی در این خصوص دارند که البته اگر با یک دید واقع گرایانه به آن ها نگاه کنیم متوجه می شویم که کاملا کاربردی هستند و نتایج فوق العاده ای دارند. این کار باعث شده است تا در مناطق نوساز خیابان ها و کوچه های دل بازتر با نمای بهتری را مشاهده کنیم. عبور و مرور ماشین ها راحت تر شده و امکان تابش نور آفتاب به خانه های هم کف یا طبقات اول فراهم شده است. تجاوز به معابر شهری و عمومی هم معمولا با حکم تخریب همراه هستند.

تغییر کاربری

تغییر کاربری هم مسئله ایست که از دیرباز در سطح جهان وجود داشته است. پایین بودن هزینه های مربوط به آبونمان و همچنین مجوزهای دریافتی به همراه هزینه های ساخت و ساز مکان های مسکونی باعث شده است تا بسیاری از ساختمان هایی که با اهداف تجاری ساخته می شوند با مجوز مسکونی پروانه دریافت کنند. این مسائل در هر برهه ای از زمان ممکن است فاش شود و شما را مشمول پرداخت جریمه نماید.

عدم رعایت اصول فنی، بهداشتی و شهرسازی

اصول ثلاثه فوق ممکن است به صور مختلفی در یک ساختمان کشف شوند. اصول شهرسازی ضوابطی است که برای حفظ کردن بافت شهر و توسعه آتی و فعلی آن نیاز است اما اصول فنی به مسائلی می پردازد که استحکام بنا را طبق مقررات مهندسی تضمین می کند. اصول بهداشتی هم مسائلی است که اگر رعایت نشوند سلامت روحی و جسمی فرد یا همسایه ها در معرض خطر قرار می گیرد. این مسائل بیشتر در خصوص مسائل مربوط به رفع فاضلاب مطرح می شوند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *