پله به پله شکایت از پزشک

مراحل قانونی شکایت از پزشک : در این مقاله تیم حقوقی عدل محور تصمیم دارد تا به شما عزیزان بگوید که چنانچه به دلیل قصور و تقصیر پزشکی و یا کم کاری در عملیات پزشکی و همچنین جراحی های پزشکی و … ضرری به شما وارد شود و یا آسیبی ببینید و یا خدای نکرده به جان شما نقصانی وارد گردد ؛ برای شکایت از پزشک مذکور چه مراحلی را باید طی کنید و چه روالی برای شکایت از پزشک وجود دارد.

پس اگر در گیر و دار شکایت از پزشکی هستید و یا در عملیات پزشکی درگیر شده اید ، با عدل محور همراه باشید.

مراجع صالح به رسیدگی جرائم پزشک و شکایت از پزشک

همانطور که میدانید برای جرائم عادی مراجع صالح به رسیدگی دادسرا ها و دادگاه ها اعم از کیفری 1 و کیفری 2 میباشد.حال سوال این است که آیا برای شکایت از پزشکی که به واسطه شغلش به کسی آسیبی وارد کرده است باید به همین مراجع مراجعه نمود و یا مرجع دیگری صالح به رسیدگی است؟

شکایت از پزشک

مرجع صالح به رسیدگی به جرائم پزشکی ، سازمان نظام پزشکی و دادسرای نظام پزشکی و … میباشد که هر کدام به صورت جداگانه ، مراحل خاص خودشان را دارند که در ادامه توضیحات کافی را به شما عزیزان خواهیم داد.

دادسرای نظام پزشکی

در دادسرای ویژه نظام پزشکی شما میتوانید دیه و یا خسارتی که از طریق اقدام پزشک به شما وارد شده است را مطالبه کنید. البته لازم به ذکر است که دادسرای نظام پزشکی صرفاً فعلا در شهر تهران میباشد و البته شما میتوانید از دادسرای نظام پزشکی ، حضور پزشک در دادگاه را بخواهید و میتوانید مجازات پزشک را از دادگاه و مقام محترم قضائی بخواهید.

دادسرای ویژه نظام پزشکی ، پرونده مربوطه را به کمیسیون پزشکی ارجاع داده و اگر کمیسیون کم کاری و تقصیر پزشک را محرز بداند ، پرونده را به دادگاه برای رسیدگی و مطالبه دیه و خسارت و مجازات ارجاع میدهد.

سازمان نظام پزشکی

سازمان نظام پزشکی یک سازمان مستقل میباشد که افراد مشغول به پزشکی را در بر میگیرد که از اهداف آن میتوان به تحقق ارزش های اسلام در امور پزشکی ، پیشبرد و اصلاح امور پزشکی ، ارتقای سطح دانش پزشکی ، حمایت از حقوق افراد مشغول به شغل پزشکی و … اشاره نمود.

اما یکی از مهم ترین اهداف سازمان نظام پزشکی ، حمایت از حقوق بیماران میباشد ؛ از این رو اگر پزشکی به بیمار خود آسیبی برساند که غیر قابل جبران باشد ، بیمار میتواند شکایت خود را نزد سازمان نظام پزشکی برده و تعلیق وی را از سازمان بخواهد.همچنین اگر وقوع جرم و تخلف برای سازمان نظام پزشکی محرز گردد ؛ میتواند پرونده و مستندات را به دادسرا یا دادگاه ارجاع بدهد.

شوراهای حل اختلاف

اصولاً در هر استان و هر شهرستانی که شورای حل اختلاف وجود داشته باشد ، یکی از قسمت های به شوراهای حل اختلاف ویژه جرائم و قصورات پزشکی اختصاص داده شده است تا به این دسته از جرائم رسیدگی کند که از قضات و کارکنان متخصص و متبحر در این امر در آنجا استفاده میشود.برای مثال اگر دیه فرد زیان دیده کمتر از 5.000.000 میلیون تومان باشد ، میتوان درخواست دیه را به شورای حل اختلاف ویژه جرائم پزشکی ارجاع داد.

دادسرای عمومی

جرائم و قصورات پزشکی و به تبع آن شکایت از پزشک مقصر را میتوان به دادسرای عمومی اعلام کرد و در دادسرای عمومی نیز طرح شکایت نمود ، در قانون مجازات اسلامی نیز برای قصور و تقصیرات پزشکی مجازات هایی پیش بینی شده است که میتوان در دادگاه به آن ها استناد نمود

قصور پزشکی چیست؟

هر عملی که در نتیجه تقصیر و بی احتیاطی و بی توجهی پزشک به بیمارش باشد که در نتیجه ی آن ( یعنی رابطه سببیت وجود داشته باشد ) ، به بیمار آسیب برسد اعم از اینکه این آسیب جسمی ، روحی ، معنوی باشد ؛ قصور پزشکی نام دارد.
و یا پزشک رفتاری را خلاف شان پزشکی انجام دهد ، اینکه برای مثال اسرار بیمار را افشاء کند و یا بیمار خود را فریب دهد و او را اغفال کند و یا توان خود را برای درمان بیمار به کار نگیرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *