چگونه از پزشک شکایت کنیم؟

چگونه از پزشک شکایت کنیم؟ تخلفات و جرائمی که یک پزشک با توجه به سمت خود انجام می دهد این سوال را مطرح می کند که چگونه از پزشک شکایت کنیم؟ از آنجا که شغل پزشکی و اعمال پزشکان با سلامت اعضای جامعه در ارتباط هستند قانون حساسیت بیشتری نسبت به رفتار و کردار آن ها خواهد داشت به همین علت مراجع مختلفی را برای رسیدگی به جرائم و تخلفات آن ها در نظر گرفته است. تفاوتی ندارد که جرائم پزشکی عمد باشند یا غیر عمد! در هر صورت با توجه به میزانی که یک پزشک در کار خود بی احتیاطی، بی مبالاتی یا سوء نیت داشته است مشمول مجازات می گردد. شما نیز می توانید با توجه به نوع جرم یا تخلفی که از جانب پزشک صورت گرفته است به مراجع ذیل مراجعه نمایید.

شکایت از پزشک در سازمان نظام پزشکی

در این مرجع می توانید علیه پزشک به علت تخلفات پزشکی شکایت کنید. منظور از تخلفات پزشکی تمامی اقداماتی است که یک پزشک برخلاف قوانین و مقرارت مندرج در آیین نامه پزشکی مرتکب شده است. عدم پذیرش بیماران اورژانسی، دریافت مبلغ ویزیت به میزانی فراتر از نرخ مصوب، عدم دریافت رضایت بیمار یا اولیا او قبل از عمل جراحی، ورود آسیب به بدن بیمار در نتیجه قصور و کوتاهی یا سهل انگاری پزشک، عدم استفاده از وسایل لازم در زمان اجرای اعمال پزشکی، برخورد نامناسب با بیماران یا همراهان آن ها، افشای اسرار بیمار، عدم تمدید اعتبار پروانه پزشکی و مواردی از این قبیل در زمره تخلفات پزشکی محسوب می شوند.

چگونه از پزشک شکایت کنیم؟
اگر قصد شکایت از پزشک متخلف را دارید می توانید از طریق شماره 09305297504 با وکیل پزشکی عدل محور در تماس باشید .

شکایت از پزشک در دادسرای ویژه جرائم پزشکی

نهاد دیگری که به صورت تخصصی به جرائم پزشکی رسیدگی می کند دادسرای جرائم پزشکی است. در این دادسرا جرائمی مطرح می شود که امکان پرداخت دیه یا جریمه نقدی در صورت عمدی نبودن جرم یا امکان قصاص در صورت عمدی بودن آن وجود دارد. برای رسیدگی به جرائم پزشکی پرونده مربوطه به کمیسیون خاصی ارجاع داده می شود تا فعل پزشک و کادر درمانی مورد بررسی قرار گیرد. این کمیسیون تعیین می کند که خسارت وارده عمدی بوده است یا خیر و اینکه با توجه به علم پزشکی قابل پیشگیری بوده است یا نه؟ مجازات پزشک و کادر درمان با توجه به نتیجه نهایی تعیین می گردد. اگر قرار منع تعقیب به علت بی اساس بودن شکایت صادر نگردد پرونده برای بررسی به شعبات عمومی ارجاع داده می شود.

شکایت از پزشک در دادگاه های عمومی

همانند بسیاری از جرائم عمد، شبه عمد و غیر عمد می توانید از پزشک مربوطه در دادگاه های عمومی شکایت کنید. برای این کار باید رویه شکایت از سایر جرائم را در پیش بگیرید! این مرجع بررسی پرونده را با استمداد از کارشناسان رسمی دنبال می کند. دریافت نظریات پزشکی قانونی و چند پزشک متخصص در حوزه مربوطه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. قاضی دادگاه موظف است نظریه نهایی را با توجه به نظریات ارسالی از جانب این نهاد و پزشکان متخصص صادر کند.

شکایت از پزشک در شواری حل اختلاف

شواری حل اختلاف نهادی است که با هدف رسیدگی به پرونده های سبک تر و کاهش حجم کار دادگاه ها تاسیس شده است بنابراین شما اگر تصور می کنید خسارت وارده کمتر از پنج میلیون تومان است در همان ابتدا به شورای حل اختلاف مراجعه نمایید. در این شورا بخش خاصی با عنوان امور ویژه پزشکین مسئول رسیدگی به شکایت شما خواهد بود اما تمامی آرای صادره را همانند مراجع قبل در ارتباط با پزشکی قانونی ابلاغ می کند. لازم به ذکر است که اگر طرفین برای رسیدگی زودتر توافق نمایند که پرونده در شورای حل اختلاف رسیدگی شود بدون توجه به مبلغ خسارت می توانند درخواست خود را در این مرجع پیگیری کنند.

شکایت از پزشک در دادسرای انتظامی

ممکن است تخلف پزشکی به گونه ای باشد که بدون توجه به مصلحت بیمار صورت گرفته باشد. در این زمان ممکن است شما بخواهید تلاش کنید تا پروانه طبابت وی را باطل نمایید یا حداقل توبیخ های قانونی را برای پزشک الزامی بدانید. دادسرای انتظامی مرجعی است که توانایی رسیدگی به تخلفات انتظامی پزشکان با هدف لغو اعتبار طبابت به صورت محدود یا دائم و همچنین توبیخ کتبی یا شفاهی را دارد. در این مرجع هیچ گونه جریمه نقدی، حبس و مجازات هایی از این قبیل صادر نمی شود بلکه صرفا به لغو پروانه و توبیخ های جزیی یا شدید محدود می شوند.

شکایت از پزشک در سازمان تعزیرات حکومتی

آخرین مرجعی که می توانید به آن جا مراجعه کرده و از پزشک مورد نظر شکایت کنید سازمان تعزیرات است البته هر نوع جرم و تخلفی را نمی توان در این سازمان پیگیری کرد بلکه باید تخلف یا جرم مورد نظر در زمره یکی از موارد ذیل باشد:

  • ایجاد موسسه پزشکی توس افرادی که فاقد پروانه تخصص هستند هرچند در امور مربوطه متخصص باشند.
  • ایجاد موسسه پزشکی توسط افرادی که تخصصی در امور مربوطه ندارند.
  • بسیاری از تخلفات پزشکی همانند عدم پذیرش بیماران اورژانسی
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *