چگونه از پزشک متخلف شکایت کنیم؟

چگونه از پزشک متخلف شکایت کنیم؟ در این مقاله به شما عزیزان خواهیم گفت که چنانچه قربانی تخلف ، قصور و یا جرایم پزشکی شده اید و یا بوده اید ؛ از پزشک خود شکایت کنید و پرونده وی را در مراجع قضائی صالح دنبال کنید و حق خود را بگیرید و مانع احقاق حق نگردید.

نحوه شکایت از پزشک متخلف

شما برای شکایت از پزشک متخلف باید یا به دادسرا و یا به دادگاه حسب نوع جرم مراجعه کنید و یا به دفاتر خدمات الکترونیک قضائی محل زندگی خود مراجعه کنید و شکایت خود از پزشک مربوطه را به نحو صحیح با تمامی ادله و مستندات مورد نظر ثبت کنید.

چگونه از پزشک متخلف شکایت کنیم؟

پس از آنکه شکوائیه و شکایت شما به نحو صحیح ثبت شد ، احتمالا دادسرا شما را به سازمان نظام پزشکی ارجاع بدهد و شما و پزشک مربوطه باید در سازمان نظام پزشکی حضور یابید و پس از تشکیل جلسه در کمیسیون پزشکی ، مشکل خود را مطرح کنید و مستندات خود را بیان کنید.

چگونه از پزشک شکایت کنیم ؟

پس از بیان مشکلات و مستندات و ادله برای مجرم بودن پزشک ، احتمالا سازمان نظام پزشکی و دادسرا شما را به شورای حل اختلاف ارجاع دهد تا برای سازش و یا عدم سازش میان شما و پزشک مورد نظر اقدامات کافی را به عمل آورد و در صورتی که تصمیم شما برای شکایت از پزشک مصمم باشد ، باید حکم و گواهی عدم سازش را از شورای حل اختلاف دریافت کنید.

سپس به جرم پزشک مربوطه رسیدگی میشود یعنی دادسرا با صدور قرار ، پرونده را به دادگاه ارجاع میدهد و قاضی دادگاه حسب مورد رای مقتضی صادر میکند.

دادسرای جرایم پزشکی

دادسرای جرایم پزشکی یکی از دادسراهای میباشد که به دلیل ریز بودن نکات پرونده های پزشکی در استان های بزرگ تشکیل شده است و باعث میشود تا در دادسراهای جرایم پزشکی ، مقام تحقیق دقت و تخصص بیشتری در پرونده داشته باشد و با استفاده از تخصص خود بتواند تصمیم مقتضی بگیرد و حسب مورد ، قرار جلی به دادرسی یا منع تعقیب یا موقوفی تعقیب صادر کند.

شوراهای حل اختلاف ویژه امور بهداشت

در بسیاری از شهر ها و استان ها شوراهای حل اختلاف ویژه امور پزشکی شروع به فعالیت نموده اند که در این شوراهای حل اختلاف ، از قضات و کارکنان متخصص در امور پزشکی و جرایم پزشکی استفاده میشود تا بتوانند با دقت بیشتری به پرونده رسیدگی ککند و پرونده را بررسی کنند اما صلاحیت عام ندارد و در صورتی که دو طرف پرونده راضی به طرح پرونده در شورا داشته باشند ، پرونده در شورا مطرح خواهد شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *