گواهی تجرد را از کجا و چگونه بگیریم ؟

گواهی تجرد چیست و چگونه باید آن را بگیریم ؟  در ابتدا به شما پیشنهاد میکنیم مقاله تدلیس در نکاح که در وبسایت حقوقی گروه وکلای عدل محور نگارش شده است را مطالعه کرده. و سپس به مطالعه این مقاله که به کمک وکیل متخصص خانواده گروه وکلای عدل محور نگارش شده است بپردازید.

همانگونه که پیشتر ذکر کردیم،تدلیس در نکاح یعنی گول زدن در عقد ازدواج و هنگامی رخ میدهد. که یکی از طرفین دیگری را به امری واهی امیدوار میکند. و به این طریق با وی ازدواج میکند نظیر آنکه خود را دارای شغلی با در آمد عالی معرفی میکند در صورتی که اینگونه نیست. و فرد دارای شغلی معمولی با درآمد معمولی میباشد.

یا فرد خود را دارای تحصیلات عالیه معرفی میکند. نظیر دکتری رشته ای تخصصی از دانشگاهی معتبر اما اینگونه نیست و دارای تحصیلات دیپلم و یا سیکل و … میباشد.

گواهی تجرد

حال برخی از این گول زدن ها و فریب دادن ها،به صورت گفتاری نیستند. و فرد چیزی یا حرفی یا عملی برای گول زدن و فریب دادن فرد انجام نمیدهد. بلکه سکوت کرده و با سکوتش،فرد را به تدلیس می اندازد.

به عنوان مثال قاعده در اسلام و در ایران آن است که فردی که میخواهد ازدواج کند،مجرد است و قبلاً ازدواج نکرده است. و یا در زمان ازدواجش دارای همسر دیگری نیست.

اما فرد دارای همسر دیگری بوده و یا قبلاً ازدواج کرده است. و جدا شده است ولی به همسر فعلی اش حرفی نزده است و چیزی نگفته است و سکوت کرده است.

در این حالت فرد میتواند به علت تدلیس در نکاح،عقد نکاحشان را فسخ کرده و ازدواج را برهم زند.

حال برای اینکه این مشکل پیش نیاید بهتر است چه کاری را پیش از ازدواج انجام دهیم؟

شرایط و نحوه گرفتن گـواهی تجـرد

چنانچه شخصی بخواهد دوباره ازدواج کند و بنا به هر دلیلی،بخواهد ازدواجش را از همسر پیشین خود و همسر فعلی خود پنهان کند. و با داشتن دو شناسنامه،صحنه سازی و … به طور کلی موجب فریب دادن همسر اول و همسر دوم خود میشود.

همچنین گاهاً فرد قبلا جدا شده است. و با گرفتن شناسنامه جدید و صحنه سازی در خانواده و … این امر را پنهان مینماید.

خب به هر حال برخی از افراد علاقه ای ندارند که همسر دوم فردی شوند. و یا با فردی که قبلاً جدا شده است ازدواج مجدد نمایند.

برای رفع این مشکل شما میتوانید پیش از ازدواج گواهی تجرد همسر خود را بخواهید.

گواهی تجرد چیست؟

گواهی تجرد گواهی است که ظرف یک یا دو روز صادر میشود. و مطابق این گواهی،فرد استعلام و سوابق همسر خود را در صورت ازدواج میگیرد که شامل هر مواردی شامل نکاح،طلاق،فسخ نکاح،بذل مدت،صیغه و … میباشد.

مطابق این گواهی سوابق فرد نوشته میشود. و در واقع مهر تاییدی است بر اینکه فرد مجرد بوده و یا متاهل میباشد. و یا در گذشته متاهل بوده است.

مراحل دریافت گواهی تجرد

برای دریافت گواهی تجرد در ابتدا باید به اداره ثبت احوال مراجعه کنید. و اداره ثبتی صالح به رسیدگی بوده که شناسنامه فرد صادر شده است.

فرد باید با در دست داشتن اصل شناسنامه به اداره ثبت احوال محل صدور شناسنامه اش مراجعه کرده و سپس ظرف یک روز گواهی تجرد وی صادر میگردد.

همچنین چنانچه شخص دیگری بخواهد برای شما گواهی تجرد دریافت کند. باید حتماً از شما وکالتنامه داشته باشد و با وکالتنامه رسمی و در دست داشتن اصل شناسنامه شما،برای شما گواهی تجرد دریافت نماید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *