گواهی حصر وراثت

گواهی حصر وراثت : تا پیش از قانونی شدن بسیاری از امور همچون تقسیم ماترک و مطالبه سهم الارث، اسنادی همچون گواهی حصر وراثت که در اصطلاح عامیانه با عنوان گواهی انحصار وراثت شناخته می شوند مطرح نشده بود. از آنجا که سوالات متفاوتی در خصوص گواهی حصر وراثت وجود دارد امکان دریافت مشاوره حقوقی گواهی حصر وراثت از طریق گروه وکلای عدل محور به صورت حضوری و غیر حضوری برای شما فراهم شده است. ما در این مقاله به متداول ترین سوالات موجود در این زمینه پاسخ می دهیم.

گواهی حصر وراثت چیست؟

در یک جمله مفهومی و کوتاه می توان تعیین تکلیف ماترک متوفی با شیوه های قانونی و معتبر را تصدیق یا گواهی حصر وراثت نامید. گواهی انحصار وراثت برگه ای قانونیست که شامل نام و مشخصات متوفی، ورثه، سهم الارث و سایر مواردی است که به تقسیم ماترک می انجامد. گواهی حصر وراثت برای خالص سازی اموال و دارایی متوفی از حیث دیون و وصیت های صورت گرفته صادر می گردد.

خوانده در گواهی حصر وراثت

تکلیف خواهان در گواهی حصر وراثت کاملا مشخص است. هر فردی اعم از وارث یا نماینده قانونی او، طلبکار و دائنین متوفی، وصی و موصی له حق درخواست صدور گواهی حصر وراثت را دارند و در این خصوص می توانند دادخواست حقوقی مطرح کنند. حال سوال این است که این دادخواست باید به طرفیت چه کسی صادر شود و یا به بیان واضح تر خوانده در دادخواست حصر وراثت کیست؟

پاسخ اینکه با توجه به ترافعی بودن این دعوی نیازی به درج نام خوانده نیست و صرف ذکر کردن نام خوانده کفایت می کند.

گواهی حصر وراثت را از کجا بگیریم؟

گواهی انحصار وراثت را باید از مرجع حقوقی صالح درخواست کرد. قانون آیین دادرسی مدنی شورای حل اختلاف محلی را برای رسیدگی به این درخواست تعیین نموده است. منظور از شورای حل اختلاف محلی، شعبه ایست که متوفی در آنجا اقامت دائم داشته و یا به عنوان آخرین اقامتگاه متوفی شناخته می شود. در غیر این صورت باید به محل وقوع مال غیر منقول مراجعه کرد و اگر این اموال متعدد باشند دادگاهی صالح است که پیش از همه رسیدگی به این پرونده را آغاز کرده است. لازم است پیش از  هر اقدامی با وکلای متخصص و با تجربه عدل محور  از طریق شماره 09305297504 در ارتباط باشید.

گواهی حصر وراثت

هزینه انحصار وراثت

تعیین هزینه انحصار وراثت به صورت دقیق امکان پذیر نیست چرا که برخی از افراد در این زمینه به بسیاری از مشاوران حقوقی مراجعه نموده و مبالغی را در زمینه دریافت اطلاعات پرداخت می کنند. برخی دیگر نیز به وکلای این عرصه مراجعه نموده و به علت سپردن امور حقوقی به یک وکیل ماهر باید هزینه های بیشتری متقبل شوند. با این حال مبلغی که در این خصوص به صورت ثابت باید پرداخت شود در سال 1399 به میزان 130 هزار تومان در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی است. برای صدور انحصار وراثت هایی با ارزش کمتر از سه میلیون ریال، ده روز کاری فرصت لازم است و برای بیش از این میزان حداقل 2 ماه و حداکثر 6 ماه فرصت لازم خواهد بود.

استعلام گواهی انحصار وراثت

یکی از سوالاتی که برخی از کاربران برای اطلاع از صدور احضاریه و سایر اقدامات مربوط به گواهی انحصار وراثت مطرح می کنند این است که چگونه می توان استعلام گواهی انحصار وراثت را گرفت؟ در این خصوص می توان چند پاسخ کاربردی را ارائه نمود:

  • اگر شما در سامانه ثنا ثبت نام کرده باشید و کد ملی شما در پرونده مورد نظر ثبت شده باشد می توانید به سایت adliran.ir مراجعه کرده و در قسمت اطلاع رسانی برای اشخاص، موضوعات مورد نظر خود را پیگیری نمایید. این سامانه به سامانه ابلاغیه اوراق قضایی به صورت آنلاین نیز معروف است.
  • اگر بخواهید این استعلام را از طریق اداره ثبت بگیرید باید بدانید که اداره ثبت مستقیما به شما پاسخ نمی دهد و باید آن را در قالب یک داخواست تنظیم نمایید.

مراحل گام به گام انحصار وراثت

اکنون که با مهمترین جزییات موجود در این زمینه آشنا شده اید می توانید با توجه به مراحل زیر برای درخواست انحصار وراثت اقدام نمایید؛ این مراحل عبارتند از:

  • در گام اول باید به ثبت احوال مراجعه کرده و گواهی فوت بگیرید.
  • در مرحله بعد شعبه صالح به رسیدگی را مشخص نمایید. در این مرحله فرم مخصوصی جهت درخواست گواهی انحصار وراثت به شما داده می شود و شما باید اسامی و مشخصات کامل افرادی که از متوفی ارث خواهند برد و همچنین نسبت آن ها با فرد فوت شده را قید کنید.
  • گام بعدی اینکهباید این فرم را به همراه گواهی فوت متوفی و اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی تمام وراثو دو شاهد به دفتر اسناد رسمی ببرید.
  • در مرحله بعد باید به اداره دارایی مراجعه کرده و مالیات بر ارث را پرداخت کنید. در این خصوص باید ابتدا فهرستی از اموال متوفی تهیه شده و سپس بر طبق اظهارنامه مالیاتی، میزان مالیات بر ارث محاسبه و پرداخت گردد.
  • در مرحله باید مجددا به شورای حل اختلاف مراجعه نموده و تمامی مدارک و اسناد به دست آمده به همراه برخی دیگر از اسناد از جمله  گواهی فوت متوفی، کپی برابر اصل شناسنامه وراث و افراد ذینفع، کپی برابر اصل عقدنامه همسر متوفیو گواهی مالیاتی را به همراه دادخواست مربوطه تقدیم شورای حل اختلاف کرد.
  • در مراحل بعدی شورای حل اختلاف به دادخواست مربوطه رسیدگی کرده و پس از طی مراحل قانونی و بخصوص انتشار گواهی انحصار وراثت در روزنامه کثیر الانتشار نسبت به صدور گواهی مورد نظر اقدام می کند.

مراجعه به مشاور و وکیل گواهی انحصار وراثت

مراجعه به مراکز حقوقی و قضایی و دریافت نتیجه مورد نظر نیازمند رفت و آمدهای بسیار زیاد و صرف زمان محسوس و طولانیست. این امور در اغلب موارد در ساعات اداری بررسی می شوند و بسیاری از افراد را برای حضور و پیگیری پرونده به دردسر می اندازند. امروزه بسیاری از افراد جهت پیگیری امور حقوقی به وکلای ماهر و متبحر در این زمینه مراجعه می کنند. کما اینکه وکلا در مراجع حقوقی و قضایی شناخته شده تر بوده و بهتر می توانند امور مربوطه را پیش ببرند. شما نیز می توانید در این زمینه علاوه بر دریافت مشاوره حقوقی اقدام به گرفتن وکیل گواهی حصر وراثت عدل محور نمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *