ابطال چک چگونه انجام می شود ؟

ابطال چک : چک سند تجاری مهم و کاربردی که هم در جامعه و هم در منظر قانون اهتمام و اهمیت ویژه ای دارد. با کمی گشت و گذار در بازار به راحتی متوجه می شوید که چک پرکاربرترین سند تجاری است که بیشتر از سفته و برات مورد استفاده عموم قرار می گیرد.
چک سند یا نوشته ای است که صادر کنننده به موجب آن متعهد می شود در زمان مقرر، وجه معینی را در وجه شخص خاص یا در وج حامل پرداخت نماید.

چک منشاء دعاوی حقوقی بسیاری من جمله مطالبه وجه چک یا مفقودی چک یا باطل کردن چک به دلیل سرقت یا هر دلیل دیگری می‌باشد. به منظور کسب اطلاعات حقوقی کاربردی و مفید در خصوص ابطال جک می توانید با وکیل متخصص چک گروه حقوقی عدل محور در ارتباط باشید.

در چه مواردی امکان ابطال چک وجود دارد؟

چنانچه برگه چک یا دسته چک گم شود یا مفقود گردد یا حتی مورد سرقت قرار گیرد یا ادعای جعل نسبت به برگه چک صادر شده وجود داشته باشد می توان درخواست ابطال چک را به کمک وکیل چک تنظیم و ثبت کرد تا با این اقدام از سؤاستفاده مادی و معنوی چک جلوگیری کرد.

ابطال چک چگونه انجام می شود ؟

مراحل و مدارک ابطال چک

چنانچه چک شما مورد سرقت قرار گرفته یا گم شده در اولین اقدام شما باید فوراً به بانک مراجعه کنید و در بانک درخواست کتبی مبنی بر عدم پرداخت وجه به مراجعه کننده را به بانک را تقدیم کنید. برای ابطال چک وکیل چک باید نسبت به تنظیم و ثبت دادخواست ابطال چک در دفتر خدمات قضایی اقدام کند.

مدارک لازم برای ابطال چک که شما به عنوان خواهان باید ضمیمه دادخواست کنید عبارت است از: تصویر مصدق یا کپی از چک که گم شده یا مورد سرقت واقع شده به علاوه ارائه مدارک شناسایی من جمله شناسنامه یا کارت ملی فرد خواهان . اگر شما بتوانید استشهادنامه ای را با هدف اثبات گم کردن یا مفقودی یا سرقت چک تهیه کنید بسیار می‌تواند شما را در ابطال چک کمک کند زیرا که مرحله بعد از ثبت دادخواست، حضور در جلسه دادگاه و اثبات مفقودی یا سرقت چک است.

چگونه چک سرقتی را باطل کنیم؟

مراقبت از چک از ضروریات بدیهی است که عدم توجه به این مسئله مهم عواقب و ضرر های مالی و معنوی بسیاری رابه همراه دارد.

متاسفانه بیشتر چک هایی که مورد سرقت قرار می گیرند نیز از نوع حامل هستند که این ضرر و سختی کار را دو چندان می کند.
حال شما فکر کنید، چک مسروقه به سرعت مورد مطالبه قرار گیرد و بانک وجه چک حامل را به دارنده آن پرداخت نماید. در این شرایط کار شما سخت تر هم می شود. تجربه و دانش وکیل متخصص چک عدل محور می تواند بسیار کمک حال شما در این مسئله باشد.

نکاتی کاربردی در خصوص ابطال چک

  1. رجوع به بانک و درخواست کتبی عدم پرداخت وجه چک مهمترین و اولین اقدام شما پس از مفقودی یا سرقت چک می باشد.
  2. حتما به دادسرا مراجعه کرده و شکایتی بابت سرقت یا مفقودی چک داشته باشید و گواهی صادر شده را به بانک تحویل دهید
  3. مدت اعتبار دستور عدم پرداخت تنها 7 روز است مگر در صورتی که شما گواهی مبنی بر پیگیری قضایی بابت سرقت یا مفقودی را به بانک داده باشید.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *