اثبات اقاله و یا تفاسخ قرارداد

اثبات اقاله و یا تفاسخ قرارداد : اقاله در لغت به معنای بخشیدن ، گذشت کردن ، فسخ معامله با رضایت طرفین می باشد و در اصطلاح حقوقی به تراضی دو طرف بر زوال عقد و آثار آن نسبت به آینده گفته شده است.

اقاله در مبحث سقوط تعهدات قانون گفته شده است و عملی حقوقی میباشد که در واقع همان است که وقتی دو طرفی که عقد را منعقد کرده اند ، میخواهند با رضایت یکدیگر آن عقد را برهم زنند که نیاز به سبب و جهت خاصی ندارد و تمامی آثار عقد به حالت سابق برخواهد گشت.

اثبات اقاله و یا تفاسخ قرارداد در قانون

در قانون مدنی که طرق سقوط دعوا را بیان می‌کند، یکی از این طرق را اقاله مطرح نموده است و در ادامه قانون تعریفی از اقاله نمیکند و صرفاً در قانون گفته شده است که بعد از معامله طرفین می‌توانند به تراضی آن را اقاله و تفاسخ کنند. قانون مدنی در مبحث اقاله فقط به شرایط صحت و احکام عوضین و منافع آن‌ها پرداخته است و در مورد مفهوم و ماهیت اقاله باید به کتب حقوق مدنی مراجعه نمود.

طبق نظر دکتر کاتوزیان اقاله معامله جدید نیست و قطع معامله پیشین و آثار آن است و این به این معنا نیست که اقاله عقد نباشد.

بدون شک اقاله به تراضی واقع می‌شود و همین شرط تفاوت اساسی آن با سایر اسباب انحلال عقد است که رکن اصلی و جوهر عقد را با خود به همراه دارد.

دقت داشته باشید که اقاله اختصاص به عقود لازم دارد ؛ زیرا اگر عقدی جایز باشد ، دیگر جهت برهم زدن آن نیاز به توافق هر دو طرف ندارد و یکی از طرفین به میل خود و رگاه که بخواهد می‌تواند آن را برهم زند.

اثبات اقاله و یا تفاسخ قرارداد

اگرچه اقاله قرارداد تنها با توافق طرفین صورت می‌گیرد اما باز هم ممکن است دعوای اقاله بین طرفین صورت گیرد که خواهان باید وجود اقاله را اثبات کند برای اقاله کردن قرار یک سری شروطی وجود دارد که در ادامه این مقاله به شما عزیزان توضیح خواهیم داد.

شرایط اقاله

برای اقاله عقد دو شرط اساسی وجود دارد که آنان عبارتند از

عقدی که قرار است اقاله شود باید عقدی لازم باشد

به این معنی که هیچ از طرفین به تنهایی و بدون دلیل نتواند معامله را برهم بزند. چرا که برای برهم زدن یک عقد جایز نیازی نیست که هر یک از طرفین رضایت داشته باشد و هر کدام از طرفین که عقد از سوی او جایز باشد، حق برهم زدن عقد را دارد. بنابراین اقاله زمانی می‌تواند رخ دهد که طرفین یک قرارداد لازم را منعقد کرده باشند و بعد از آن بخواهند با توافق یکدیگر آن را برهم بزنند.

توافق کتبی و شفاهی

برای اقاله هر یک از طرفین باید رضایت داشته باشند و این رضایت را باید به صورت کتبی و شفاهی اعلام کند.همچنین اقاله از عقود تشریفاتی می باشد حتی اگر آن عقدی که منعقد شده از عقوقد تشریفاتی باشد و برای اقاله نیاز به هیچ تشریفات خاصی نیست همانطور که قانون مدنی ذکر شده است که صرفاً نیازی نیست که طرفین معامله به طور لفظی اعلام کنند که با برهم زدن قرارداد موافق هستند، بلکه در شرایطی لازم است کاری را انجام دهند که نشان دهنده رضایت آنها باشد

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *