اقدامات لازم برای صدور حکم رشد

اقدامات لازم برای صدور حکم رشد : رشید بودن یکی از شرایط لازم برای تصرف در امور مالی است. بسیاری از افراد جامعه با چنین جملات تخصصی و مفاهیم ثقیل حقوقی آشنایی ندارند. بنابراین بهتر است در یک مقاله کاربردی به بررسی صدور حکم رشد در دادگاه های ایران و بررسی سایر زوایای این مبحث حقوقی که در شرع نیز مورد توجه قرار گرفته است بپردازیم.

مشاوره حقوقی حکم رشد بهترین راه حل ممکن برای پاسخ به سوالات شما و مراجعه به وکیل حکم رشد با هدف دریافت این گواهی بهترین شیوه مطرح نمودن این دادخواست در دادگاه خانواده است.

حکم رشد به چه معناست؟

حکم رشد به گواهی معتبری گفته می شود که از جانب دادگاه خانواده به عنوان دادگاه صالح و در خصوص اجازه یک فرد جهت دخالت در امور و تصمیمات مالی صادر می گردد. اگر بخواهیم به صورت شفاف تر توضیح دهیم باید بگوییم که:

یک فرد پس از رسیدن به سن بلوغ ( 9 سال در دختران و 15 سال در پسران ) اهلیت لازم برای اداره زندگی خود در تصمیمات و امور غیر مالی را به دست می آورد اما برای اینکه بتواند معامله ای انجام دهد و یا در معرض هر گونه شراکت مالی که احتمال ضرر و زیان او وجود دارد قرار گیرد باید ابتدا از دادگاه حکم رشد بگیرد. در این خصوص گفته می شود که فرد پس از سن بلوغ و پیش از صدور حکم رشد، اهلیت لازم برای معامله را ندارد.

مزایای حکم رشد چیست؟

محجور بودن در قالب سفیه بودن ( عدم رشید بودن ) هرچند با اعمال برخی از محدودیت ها همراه است با این حال از حیف و میل شدن اموال فرد جلوگیری کرده و باعث می شود فردی که از لحاظ امور مالی و روابط اجتماعی در سطح مناسبی قرار نگرفته است با تصمیمات غیر عقلانی نسبت به سرنوشت اموال خود تعیین تکلیف نکند. بنابراین قوانین ایران و بسیاری از کشورها، معاملات فردی که سفیه است یا هنوز به سن 18 سال نرسیده و حکم رشد نیز دریافت نکرده است را غیر نافذ می دانند. بدین صورت که پذیرش معامله باید از سوی مقام صلاحیت دار همچون سرپرست، قیم یا نماینده فرد صورت گیرد؛ در غیر این صورت معامله فسخ می شود.

اقدامات لازم برای صدور حکم رشد

ارتباط با وکیل متخصص خانواده : 09305297504

حکم رشد برای ازدواج

ازدواج یک عقد غیر مالی است با این حال دارای آثار و تبعات مالی بوده و این امر ضرورت دریافت حکم رشد برای افرادی که هنوز به سن 18 سال نرسیده اند را نمایان ساخته است. دختر و پسری که 18 سال سن و یا بیشتر از 18 سال دارند نیازی به درخواست صدور حکم رشد نخواهند داشت اما پیش از این سن باید اقدام به دریافت حکم رشد برای ازدواج در دادگاه کنند. این مورد بیشتر در خصوص دختران مطرح می گردد با این حال همچنان در برخی از نقاط کشور شاهد ازدواج پسران قبل از رسیدن به سن 18 سال نیز هستیم.

حکم رشد برای ارث

ارث متداول ترین مسئله ای است که در ایران افراد را به دریافت گواهی حکم رشد ترغیب می کند. فردی که به سن 18 سال نرسیده باشد توانایی تصرف در اموال خود و در قالب ارث، بدون اجازه دادگاه را ندارد. در این خصوص ممکن است بنابر اوضاع برای فرد سرپرست قانونی، قیم یا نماینده تعیین شود ولی در هر صورت تصرف در اموال پیش از رسیدن به سن 18 سال، مستلزم دریافت حکم رشد است. در زمان تصمیم گیری برای صدور این حکم، دادگاه سوالاتی را از فرد پرسیده و او را به پزشک حاذقی معرفی می کند تا در این باره بتواند تصمیم درست و منطقی را اتخاذ نماید.

حکم رشد برای حضانت

بسیاری از افراد تصور می کنند می توان با گرفتن حکم رشد فرزندان نسبت به دریافت حضانت آنان اقدام نمود. نکته قابل ذکر این است که حکم رشد هیچ گونه تاثیری در حضانت فرزندان ندارد. حضانت یک مسئله حقوقی با ماهیت غیر مالی است و نمی توان برای داشتن آن از احکام مالی استفاده کرد. بر طبق قانون حضانت فرزندان تا سن 7 سالگی با مادر و پس از آن تا سن بلوغ بر عهده پدر است. فرزندان پس از رسیدن به سن بلوغ تصمیم می گیرند که با چه شخصی زندگی کنند و این مسئله هرگز مشمول حکم رشد نمی گردد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *