انواع کلاهبرداری و مجازات آن

انواع کلاهبرداری و مجازات آن :  کلاهبرداری از جمله جرائمی است که امروزه متاسفانه بسیار در جامعه اتفاق می افتد و شما به عنوان یک عضوی از جامعه باید از عناصر آن و مصادیق آن اطلاعات کامل و کافی داشته باشید تا بتوانید از خودتان در برابر کلاهبرداران محافظت کنید.

ما بنا به محدودیت کلماتی که برای بارگزاری در وبسایت داریم طبق معمول همیشه در کوتاه ترین و البته کامل ترین شکل ممکن کلاهبرداری و عناصر آن و طرق شکایت از آن و یا نحوه تشخیص کلاهبردار را به شما توضیح دهیم اما به شما توصیه میکنیم که برای اطاعات بیشتر حتماً با مشاورین حقوقی ما تماس بگیرید تا بتوانید از دست کلاهبرداران در امان بمانید.

آیا میدانید کلاهبرداری چیست و به چه کسی کلاهبردار گفته میشود؟

در این جا ما قصد نداریم که برای شما مواد قانونی را بازگو کنیم فقط کافی است که بدانید ماده مربوط به کلاهبرداری ، ماده یک قانون ” تشدید مجازات مرتکبین اختلاس و ارتشا ” میباشد و اما در مورد کلاهبرداری به زبان ساده ؛ کلاهبرداری یعنی آنکه فردی با توسل به وسایل متقلبانه و با مانور متقلبانه فرد دیگری را گول زده و مالی از او ببرد.

انواع کلاهبرداری و مجازات آن
به عنوان مثال آنکه فردی خود را پزشک معرفی میکند ، کارتی را که دال بر پزشک بودن وی است به شما نشان داده و یا مطبی را به عنوان مطب خودش معرفی میکند ، سپس برای انجام عملیات جراحی از شما هزینه ای دریافت میکند و شما دیگر او را نمیبیند ؛ در اینجا این فرد هم توسل به وسایل و عملیات متقلبانه کرده ( نشان دادن کارت یا معرفی مطب ) و هم به شما ضرر وارد کرده و هم خودش نفع و سود مالی برده است .

عنصر مادی جرم کلاهبرداری

پس نتیجه ای که میتوان از مثال بالا گرفت آن است که در عنصر مادی فعل کلاهبرداری سه عنصر باید وجود داشته باشد :

  • عملیات و مانور متقلبانه
  • ضرر رساندن و بردن مال غیر
  • انتفاع مالی بردن فررد کلاهبردار

نکات مهم در تشخیص جرم کلاهبرداری

در درجه ی اول حتما مال باید با رضایت صاحب مال به فرد کلاهبردار داده شده باشد ! یعنی اگر فرد کلاهبردار به زور و بدون رضایت بزه دیده ، مال وی را از او بگیرد عنوان مجرمانه دیگری غیر از کلاهبرداری خواهد داشت حتی اگر با توسل به وسایل متقلبانه بوده باشد ، همانند اینکه فردی با ریخت داروی بیهوشی در آبمیوه دیگری او را بیهوش کند و مال وی را ببرد که عنوان مجرمانه ” سرقت ” را در بر میگیرد نه ” کلاهبرداری ” .

در درجه دوم عملیات و مانور متقلبانه حتما باید قبل از بردن مال صورت گیرد یعنی در واقع بردن و گرفتن مال بزه دیده باید بعد از مانور متقلبانه باشد که اگر قبل از آن نباشد عنوان مجرمانه دیگری خواهد داشت همانند اینکه فردی اتوموبیلش را برای تعمیر نزد تعمیرکار بگذارد و وقتی چند روز بعد برای تحویل اتوموبیلش بیاید ، تعمیرکار به دروغ اعلام سرقت اتوموبیل را کرده و از اتوموبیل منتفع شود که در این جا تحت شرایطی میتواند عنوان مجرمانه ” خیانت در امانت ” داشته باشد و نه ” کلاهبرداری ” .

در درجه ی سوم آنکه فرد بزه دیده اصلاً و ابداً نباید از متقلبانه بودن عملیات اطلاعی داشته باشد ؛ به این صورت که اگر فرد بداند تمام این عملیات و مانور ها دروغین هستند و باز هم با این صورت مال خود را به فرد تقدیم کنید قطعاً عنوان مجرمانه ” کلاهبرداری ” نخواهد داشت .

عملیات و مانور متقلبانه

همانطور که از اسم آن نیز بر می آید تمامی این رفتار ها باید به صورت فعل مثبت صورت گیرند و نه فعل منفی ، یعنی اگر کسی ، شخص ثالثی را در جمع ” دکتر ” یا ” مهندس ” اعلام کند و شخص ثالث دروغی بودن آن را اعلام نکند و به واسطه ” دکتر ” یا ” مهندس ” شدن مالی را از کسی ببرد ، کلاهبردار محسوب نمیشود

همراهان عزیز دلیل آنکه به شما توصیه کردیم که برای مبحث کلاهبرداری حتما از وکلای ما مشاوره بگیرید ریز بودن نکات و خصوصیات کلاهبرداری و حساس بودن آن در روند رسیدگی است ؛ یعنی به عنوان مثال برای موردی که در بالا گفته شد اگر این ” دکتر ” یا ” مهندس ” خطاب شدن با تبانی قبلی بوده باشد هم شخصی که آن عناوین را به دروغ منتصب کرد و هم شخص ثالثی که مال را گرفت ، کلاهبردار محسوب میشوند.

آیا صرف دروغگویی ، کلاهبرداری محسوب میشود ؟

باید به شما بگوییم که همانگونه که در بالا گفته شد عنصر مادی کلاهرداری باید با فعل مثبت باشد و صررف گفتار کافی نیست ، اعمالی همانند چاپ کارت ویزیت تحت هر عنوانی به دروغ ، تغییر در ماهیت جنسی و فروش آن به عنوان کالای دیگر و هرگونه عملیات مادی دیگری که باعث تغییر در هویت جنس یا موضوع شده به طوری که بزه دیده قابلیت تشخیص نداشته باشد پس صرف دروغگویی و یا سکوت از مصادیق مانور متقلبانه کلاهبرداری نیستند.

تحصیل مال به صرف دروغگویی ، عنوان مجرمانه ” تحصیل مال از طریق نامشروع ” دارد که در مقاله ای جدا به طور مفصل به آن میپردازیم.

برای مثال شما برای خرید ماشینی به نمایشگاه ماشین مراجعه میکنید ، ماشین مورد نظر خود را انتخاب کرده و فروشنده درباره ویژگی های آن به شما توضیح میدهد اما از گفتن یکی از عیب های ماشین خودداری میکند ، شما پس از متوجه شدن عیب ماشین نمیتوانید از فروشنده تحت عنوان کلاهبرداری شکایت کنید فقط شاید تحت شرایطی از باب خیار عیب بتوانید معامله را فسخ نمایید اما اگر همین فروشنده با دست بردن در خودرو ، میزان کارکرد خودرو را کمتر از میزان واقعی آن نشان بدهد ، در اینجا عملیات متقلبانه صورت گرفته و فرد کلاهبردار محسوب میشود.

رسیدگی به کلاهبرداری

رسیدگی به جرم کلاهبرداری در دادسرا و پس از آن در دادگاه کیفری دو صورت میگیرد ، به این صورت که شما با کمک وکیل کیفری شکوائیه خود را با اسناد و مدارکی که کلاهبرداری را ثابت کند به دادگاه تقدیم میکنید و دادگاه پس از بررسی و رسیدگی اگر کلاهبردار بودن فرد برایش محرز شود حکم به حبس و جزای نقدی و همچنین رد مال را خواهد داد.

آیا به جز حیله و تقلب راه دیگری برای کلاهبرداری وجود دارد ؟

با توجه به آنچه در ماده یک قانون تشدید مجازات مرتکبین اختلاس و ارتشا آمده است گفته شده هرکسی که مردم را به امور واهی امیدوار کند و یا از حوادث و پیشامد های غیر واقع بترساند و یا اسم و عنوان مجعول اختیار کند و از این طریق مال دیگری را ببرد نیز کلاهبردار محسوب میشود ؛ پس جالب است بدانید تمامی افرادی که به شغل فالگیری و رمالی مشغول هستند ، کلاهبردار محسوب میشوند چون مردم را به امور واهی امیدوار میکنند.

میدانیم که در این مقاله با کلمات و عناوین مجرمانه ی جدیدی همانند ” خیانت در امانت ” ، ” تحصیل مال از طریق نامشروع ” ، ” خیار عیب ” و … برخورد کردید ، مقالات مختلفی در رابطه با همه این عناوین مجرمانه در همین وبسایت در اختیار شما عزیزان قرار گرفته شده که میتوانید برای اطلاعات بیشتر به آن ها مراجعه فرمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *