تحریر ترکه

تحریر ترکه : یکی از اصطلاحات بسیار مهم و به شدت کاربردی حقوقی که اصولاً عموم از آن اطلاعی ندارند یه به دنبال کسب اطلاعات درباره آن هستند تحریر ترکه نام دارد.اگر بخواهیم این مساله را به صورت حقوقی برای شما توضیح دهیم از حوصله خارج خواهد بود و برای افرادی که به اصطلاحات حقوقی آشنا نیستند غیر قابل فهم میباشد پس با گروه وکلای عدل محور همراه باشید تا تحریر ترکه را به زبان ساده برای شما توضیح دهیم تا بتوانید از مزایای آن بهره برده و برایتان مطلبی کاربردی گردآوری کرده باشیم.

در ابتدا به معانی فارسی کلمات تحریر و ترکه میپردازیم تا اصلا ببینیم از کلمات به چه معنا هستند،در لغت نامه های فارسی تحریر به معنای نوشتن،نگارش،انشا و کلمه ی ترکه به معنای ارث،وامانده،واگذاشته میباشد اما به طور کلی تحریر ترکه در حقوق به زبان ساده یعنی تعیین و لیست کردن مقدار دیون و بدهی ها و اموالی که از فرد متوفی ( کسی که فوت شده ) باقی مانده است.

ماهیت تحریر ترکه

شاید در اینجا برایتان سوال پیش بیاید که ماهیت تحریر ترکه چیست و آیا امری اجباری است و چرا باید انجام شود و اصلاً نفعی در انجام تحریر ترکه وجود دارد یا خیر!

در اینجا به شما میگوییم که تحریر ترکه نه دعواست و نه تلاش برای رسیدن به حق یا تکلیفی ! بلکه تحریر ترکه در دادگاه به کمک قاضی دادگاه و کارشناس صورت میگیرد تا در واقع کمکی به ورثه برای سر و سامان گرفتن بیشتر اموال و بدهی های متوفی باشد که در این حین حقی از کسی ضایع نشود.

ماترک چیست ؟

شما باید بدانید که در عالم حقوق به آنچه که از متوفی باقی میماند ماترک گفته میشود و پس از فوت هر شخصی ، ماترک وی به صورت قهری ( به زبان عامیانه خود به خودی ) به ملکیت وراث در می آید اما چون در این بین متوفی ممکن است دیون و بدهی هایی نیز داشته باشد در ابتدا باید آن ها پرداخت شده و سپس هر آنچه که باقی ماند بین وراث تقسیم شود.

تحریر ترکه

در این جا ورثه یا نمایندگان قانونی آن ها یا وصی میتوانند از مقام قضائی به صورت کاملا اختیاری درخواست تحریر ماترک نمایند. پس به این نکته مهم توجه داشته باشید که تحریر ترکه امری کاملا اختیاری و با درخواست از مقام قضائی میباشد.شاید در اینجا برای شما سوال پیش بیاید که از چه مقام قضائی باید درخواست کرد و یا دادگاه صالح برای دادخواست تحریر ترکه کجاست؟دادگاه صالح برای این امر همان دادگاه صالح برای انحصار وراثت یعنی محل دادگاه آخرین اقامتگاه متوفی میباشد و اگر احیاناً متوفی اقامتگاه نداشت ، آخرین محل سکونت وی ملاک میباشد.

مهر و موم ترکه چه تفاوتی با تحریر ترکه دارد ؟

ما در بالا به صورت مداوم و مستمر از دیون و دارایی های متوفی سخن گفتیم،شاید این اشتباه برای شما پیش بیاید که طلبکاران یا موصی له یا هر فرد دیگری که در دیون و بدهی های متوفی حقی دارد نیز میتواند درخواست تحریر ترکه کند اما در پاسخ باید به شما بگوییم که درخواست تحریر ترکه فقط و فقط از ورثه یا نمایندگان قانونی آن ها یا وصی قابل قبول است و افراد ذی نفع در دیون و بدهی ها فقط میتوانند درخواست مهر و موم ترکه را آن هم برای جلوگیری از اتلاف یا انتقال غیر قانونی از مقام قضائی داشته باشند که در مطلبی دیگر به صورت مفصل به آن خواهیم پرداخت.

فقط نکته ای که درباره ی مهر و موم ترکه باید ذکر کنیم آن است که دادخواست مهر و موم ترکه حتماً باید قبل از تقدیم دادخواست باشد وگرنه پذیرفته نمی شود و دیگر قادر به انجام مهر و موم نیستند.

فایده تحریر ترکه چیست ؟

همان طور که در بالا اشاره شد اولین فایده ی آن نظم و ترتیب بخشیدن به اموال و بدهی های متوفی است و یا برای مثال حتی در مواردی ممکن است در بین وراث فرد محجور ( مثلا مجون یا صغیر ) وجود داشته باشد که امکان تضییع حقوق وی بسیار بالا باشد و با تحریر ترکه از این احتمال جلوگیری میشود.

نحوه رسیدگی به پرونده تحریر ترکه

پس از تقدیم دادخواست به دادگاه صالح توسط افرادی که در بالا نام برده شد ، دادگاه کارشناسی را تعیین میکند که این کارشناس وظیفه اش آن است که از کلیه دیون و اموال فرد متوفی صورت برداری نماید و آن را در قالب یک لیستی تهیه کند . سپس دادگاه و مقام قضائی به ورثه پیشنهاد میکند که ترکه را قبول یا رد کنند ؛ آن هایی که قبول میکنند در واقع عهده دار مسئولیت اداره ی پرداخت بدهی های متوفی هستند و حتی در جایی ممکن است که تمام ترکه برای پرداخت بدهی ها و دیون متوفی کفاف نکند که حتماً به این نکته توجه داشته باشید که وراثی که ترکه را قبول کرده اند مسئول دیون زائدی که کفاف نمیدهد نیستند ! آن دسته از وراثی هم که ترکه را بنا بر پیشنهاد مقام قضائی رد میکنند حق هیچ گونه اعتراضی نسبت به اداره و پرداخت دیون و بدهی ها نداشته و پس از پرداخت دیون و بدهی ها ، سهم الارث خود را دریافت میکنند.

سوالی که در اینجا برای اکثریت پیش می آید آن است که اگر هیچ کدام از ورثه ترکه را قبول نکنند چه اتفاقی می افتد؟در اینجا مقام قضائی و دادگاه مدیر ترکه تعیین میکنند و مدیر ترکه وظیفه پرداخت دیون و بدهی ها را دارد و سپس پس از پرداخت آن ها ، رد کردن ترکه از سوی ورثه به معنای نداشتن حق آن ها بر سهم الارثشان نبوده و سهم الارث خود را دریافت میکنند.

در مدتی که ترکه تحریر میشود هرگونه دخل و تصرفی در آن ممنوع میباشد مگر آنکه احتمال تضییع ترکه رفته یا آن تصرفات برای اداره یا حفظ آن الزامی باشد.

برای نکته تکمیلی باید به شما خوانندگان عزیز بگوییم که دادخواست تحریر ترکه بر خلاف باور عموم قابل اعتراض میباشد و مرجع صالح برای اعتراض به آن دادگاه حقوقی عمومی یا کیفری دو دادگاه صالح ( آخرین اقامتگاه متوفی یا آخرین محل سکونت وی ) میباشد.

در پایان این را باید بدانید که تحریر ترکه تابع قانون امور حسبی میباشد و مراحل دادرسی دادخواست و درخواست هایی که تابع قانون امور حسبی هستند بسیار حساس هستند پس حتماً مشورت و مشاوره حقوقی با یک وکیل متخصص در این زمینه را فراموش نکنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *