جرایم قابل ثبت در سوء پیشینه

چه جرایمی در سوء پیشینه افراد ثبت می شود ؟  در این مقاله قصد داریم به شما عزیزان و همراهان بگوییم که سوء پیشینه کیفری چیست و در چه مواردی سوء پیشینه استعلام میگردد. همچنین به توضیح اینکه چه جرایمی به عنوان سوء پیشینه کیفری محسوب میگردند میپردازیم و به توضیح آن و بررسی شرایط آن میپردازیم.

سوء پیشینه کیفری

سوء پیشینه کیفری به زبان ساده یعنی نداشتن سابقه کیفری که در برخی از موارد برای استخدام در ارگان ها و نهاد های دولتی و غیردولتی و خصوصی و نیمه دولتی نیاز میشود و فرد الزام دارد که گواهی سوء پیشینه خود را به مرجع مذکور ارائه دهد.

جرایم قابل ثبت در سوء پیشینه

حال مطابق قانون مجازات اسلامی، سوء پیشینه همان مجازات تبعی در نظر گرفته شده برای جرم است.یعنی وقتی فردی محکوم به جرمی میشود و مجازات او اتمام میگردد یا تمامی مجازات بر وی اعمال میگردد به تبع جرمی که انجام داده و به تبع مجازاتی که بر وی اعمال شده برای مدتی از حقوق اجتماعی خود به عنوان یکی از افراد جامعه محروم میگردد.حال زمانی که فرد در مدت مجازات تبعی خود باشد نمیتواند گواهی سوءپیشینه کیفری دریافت کند چرا که از حقوق اجتماعی خود محروم بوده و دارای محکومیت موثر کیفری میباشد.

جرایمی که در سوء پیشینه ثبت میشوند

برای اطلاع از جرایمی که در سوء پیشینه ثبت میشوند باید به قانون مجازات اسلامی مصوب 1392 و تغییرات مندرج آن در قانون کاهش حبس مجازات های تعزیری مصوب 1399 نگاهی بیاندازیم.در ماده 25 با تعریف مجازات های تبعی،جرایمی که در سوء پیشینه ثبت میشوند نیز درج شده است.

در درجه اول باید دقت داشته باشید که مجازات های تبعی و جرایم قابل ثبت در سوء پیشینه باید حتماً عمدی ارتکاب یافته باشند و قانون گذار برای جرایم غیرعمدی به هیچ عنوان مجازات های تبعی و سابقه موثر کیفری در نظر نگرفته است.

نکته دوم آن است که مجازات های تبعی فقط در صورت اعمال مجازات بر مجرم اعمال نمیشوند بلکه اگر مجازات مجرم مشمول مرور زمان نیز بشود،پس از اتمام مدت مرور زمان،مجازات تبعی وی شروع میشود.

مدت زمان ثبت جرایم در پیشینه کیفری

جرایم حسب مورد به مدت 7 سال ، 3 سال و یا 2 سال در پیشینه کیفری محکوم پس از اتمام مدت مجازات و یا پس از اتمام مدت مرور زمان ثبت میشود و پس از گذراندن این دوران ، محکوم میتواند گواهی سوء پیشینه کیفری خود را دریافت کند و از حقوق اجتماعی خود بهره مند گردد.

جرایمی که دارای پیشینه کیفری میباشند

این جرایم به سه دسته تقسیم می شوند که حسب مورد مدت زمان مجازات تبعی هرکدام از آنان متفاوت است و فرق میکند که این مدت زمان همانگونه که اعلام شد اعم است از 7 سال ، 3 سال و 2 سال.

  • دسته اول مجازات های سلب حیات و حبس ابد هستند که از تاریخ “توقف” اجرای حکم اصلی ، مدت زمان مجازات تبعی آن ها شروع میشود که 7 سال میباشد.
  • دسته دوم حبس های درجه یک و دو و سه و چهار یعنی از 5 سال به بالا و جرایمی که دارای مجازات های قطع عضو میباشند همانند محاربه و سرقت حدی و جرایمی که مجازات قصاص عضو دارند به شرط آنکه دیه جنایت وارده بیش از نصف دیه مجنی علیه باشد و مجازات نفی بلد میباشد که مدت زمان مجازات تبعی آنان از تاریخ اجرای حکم به مدت 3 سال میباشد.
  • دسته سوم جرایمی هستند که دارای مجازات حبس تعزیری درجه 5 یعنی حبس به میزان 2 تا 5 سال دارند و جرایمی که دارای مجازات شلاق حدی نظیر شرب خمر و قذف بوده و یا جرایمی که مجازات آن ها قصاص عضو میباشد به شرط آنکه دیه جنایت وارده کمتر از نصف دیه مجنی علیه باشد که مدت زمان مجازات تبعی این دسته 2 سال می باشد.

همانگونه که عنوان شد تمامی جرایم قابل ثبت در سوء پیشینه تا زمانی که در مدت مجازات تبعی خود هستند ، محکومین دارای سابقه کیفری محسوب می شوند و پس از اتمام دوره مجازات تبعی خود که حسب مورد 7 سال و 3 سال و 2 سال می باشد دارای سوء سابقه کیفری میباشند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *