مجازات صدور چک پرداخت نشدنی

صدور چک پرداخت نشدنی : چک از جمله مواردی است که جرائم مرتبط با آن بسیار هستند و مردم بسیاری به دلیل نا آگاهی با آن بسیار درگیر هستند و حتی در موارد بسیاری نمیتوانند حق خود را دریافت کنند. ما در این مقاله به شما توضیح میدهیم برای گرفتن حق خود در رابطه با چکی که پرداخت نشده است چه کار باید بکنید اما در ابتدا باید به اختصار توضیح دهیم چک چیست و چک پرداخت نشدنی چیست و سپس راه های گرفتن حقتان را به شما توضیح دهیم.

چک چیست ؟

چک یک سند تجاری است ، یک سند تجاری قابل استناد که بیشتر معاملات و اصلا پایه ی اقتصادی کشور تا حدودی بر مدار آن میچرخد.

چک نوشته ای است که به موجب آن کسی که چک را صدر کرده است وجهی را به دیگری واگذار میکند. حالا میتواند با تاریخ روز باشد ، میتواند مدت دار باشد ، میتواند در وجه حامل باشد ، میتواند در وجه شخص خاص حقیقی یا حقوقی باشد و …
همچنین چک انوع مختلف دارد ؛ چک هایی که توسط فرد صادر میشود همانند چک عادی ، چک تایید شده یا گواهی شده و یا چک هایی که توسط بانک صادر میشوند همانند چک بین بانکی ، چک تضمین شده ، چک مسافرتی و …

چک عادی

رایج ترین نوع چک است که در این حالت صاحب حساب از اموال خود نزد بانک چکی را در وجه شخص مورد نظر صادر می کند که برای نقد کردن این چک باید به شعبه بانکی که چک توسط آن صادر شده مراجعه شود .
چک تایید شده یا گواهی شده : همان چک عادی است تنها تفاوت آن با چک عادی آن است که بانکی که چک برای آن صادر شده است مهر تاییدی بر روی چک میزند که اگر وجه چک پرداخت نشد ، بانک پرداخت آن را تضمین میکند.

صدور چک پرداخت نشدنی

چکی بین بانکی

توسط بانک و برای درخواست کننده به صورت رمز دار و برای استفاده در بانک های دیگر صادر میشود . امکان وصول این چک به صورت پول نقد وجود ندارد و بانک صادر کننده مبلغ را به حساب بانکی شخص مورد نظر در بانک های دیگر منتقل می کند

چک تضمین شده

توسط بانک و برای صاحب حساب و به درخواست صاحب حساب صادر میشود ، به طور کلی شبیه به چک تایید شده میباشد اما تفاوت آن این است که صادر کننده آن بانک است، در صورتی که صادر کننده چک تایید شده خود شخص صاحب حساب است.

چک مسافرتی

توسط بانک صادر و وجه آن در همان بانک یا یکی از شعب آن قابل دریافت است که گزینه بسیار مناسبی به جای حمل پول بسیار میباشد.

باید های چک

صدرکننده چک باید در همان وعده مقرر برای چک وجه کافی در بانک محال الیه داشته باشد و نباید به نحوی از انحا وجهی را از بانک خارج کند و یا دستور عدم پرداخت بدهد و یا به دلیل عدم تطابق امضا یا قلم خوردگی و یا … چک قدرت پاس شدن نداشته باشد که در این صورت بانک گواهی عدم پرداخت صادر میکند.

صدور چک پرداخت نشدنی :

یعنی بانک به عللی از علت های قانونی از پرداخت وجه چک خودداری میکند که جنبه ی کیفری جرم صدور چک پرداخت نشدنی ، جرم قابل گذشت است و با پرداخت وجه چک حتی بعد از صدور حکم قطعی ، قرار موقوفی صادر میشود و این را بدانید که این جرم از لحاظ عنصر روانی ، مادی صرف میباشد یعنی صرف داشتن سو نیت یا عدم آن اهمیتی ندارد و قابلیت پیگیری دارد.

دارنده چک برگشت خورده یا دارای گواهی عدم پرداخت برای دریافت وجه چک اش چه راه هایی دارد ؟

در ابتدا شما باید برای وصل چک خودتان به بانک مراجعه کنید و اگر وجه به مقدار کافی در بانک و حساب شخص موجود نباشد و یا امضای فرد مطابقت نداشته باشد. قلم خوردگی در چک ، اختلاف در نوشته ها و … یک برگه ای تحت عنوان گواهی عدم پرداخت از طرف بانک به شما تقدیم میشود که از طریق آن بتوانید وارد مرحله قضائی شوید . برای وصول چک سه راه وجود دارد.

– شکایت کیفری

به این منظور شما تحت عنوان ” صدور چک پرداخت نشدنی ” شکوائیه ای علیه صادر کننده تنظیم کرده و از وی شکایت کیفری میکنید. که البته این روش عواقبی نیز دارد ؛

اولاً که شما فقط و فقط میتوانید علیه صادر کننده شکایت کنید ، نه ضامن ، نه کسی که پشت چک را امضا کرده و نه هیچ فرد دیگری . فقط و فقط صادر کننده.

دوماً شکایت کیفری مهلت دارد ؛ یعنی شما فقط تا شش ماه پس از صدور گواهی عدم پرداخت حق شکایت کیفری دارید و پس از آن این حق از شما ساقط میشود.
سوماً اینکه برای شکایت علیه چک پرداخت نشدنی محدودیت وجود دارد یعنی هر چکی قابلیت شکایت ندارد ، چک هایی همانند چک سفید امضا ، چک تضمینی ، چک بدون تاریخ یا چکی که تاریخ آن روز نباشد و مهلت آن حال نباشد .

– اجرای ثبت :

در این روش شما به دایره ی اجرای ثبت مراجعه میکنید و چک رو به اجرا میگذارید و اگر اموالی از طرف میشناسید یا پیدا کردید توقیف میکنید . این ویژگی نیز عواقبی دارد ؛
در این روش شما میتوانید فقط اصل پول را دریافت کنید و خسارت تادیه و هزینه دادرسی از این روش قابل مطالبه نمیباشد .

– دادخواست حقوقی

در این روش شما به دفتر خدمات الکترونیک قضائی مراجعه میکنید و تنظیم دادخواست میکنید و همانند بقیه مطالبه های حقوقی به دادگاه در وقت مقرر ارجاع داده میشوید . در این روش هم میتوان خسارت تادیه و هم هزینه دادرسی را مطالبه نمود ( ضمن اصل پول ) و هم میتوان علیه ضامنین و کسانی که پشت چک را امضا کرده اند دادخواست تنظیم نمود ( علاوه بر صادر کننده ) . هزینه ی دادرسی نیز سه و نیم درصد کل خواسته میباشد. که در این روش میتوان با درخواست تامین خواسته اگر فرد مالی دارد آن را توقیف نمود.

– جدیدا با توجه به قانون صدور چک حتی بدون روند رسیدگی حقوقی صرفا با مراجعه به دادگاه میتوان درخواست اجرای چک از اجرای احکام دادگستری نمود و بعد از صدور اجرائیه همانند تمامی اجرائیه ها میتوان جلب گرفت و یا مال توقیف نمود که البته در این روش نیز نمیتوان خسارت تاخیر تادیه را مطالبه کرد و فقط قابلیت مطالبه اصل پول و هزینه دادرسی را دارد.

به شما حتما پیشنهاد میکنیم برای اینکه بدانید با توجه به شرایط شما کدام روش بهتر است حتما با وکلای مجرب در زمینه چک مشاوره حقوقی داشته باشید تا حقی از شما ضایع نشود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *