مطالبه وجه سفته

مطالبه وجه سفته : پس از چک، سفته یکی دیگر از اسناد تجاری پر کاربرد در کشور ما می باشد. ممکن است سفته در راستای امور مختلف از افراد اخذ گردد، که از جمله میتوانیم به:

  • ضمانت حسن انجام کار.
  • ضمانت حسن انجام تعهدات.
  • ضمانت نامه های بانکی.
  • و … .

اشاره نماییم.

پس از ارائه ی سفته، از سوی متعهد، وی تعهد مینماید به آنچه که بیان داشته عمل نماید. در صورتی که او به تعهدات خود عمل نکند و از انجام آنها سر باز زند، دریافت کننده میتواند، در دادگاه دادخواستی را با عنوان مطالبه ی وجه سفته ارائه دهد.
بنابراین در صورتی که فرد متعهد از انجام تعهد خود، دوری کند، فرد دریافت کننده میتواند با مراجعه به دادگاه صالح در راستای مطالبه ی وجه سفته گام بردارد.

امکان اخذ مشاوره حقوقی رایگان از وکیل متخصص سفته در گروه حقوقی عدل محور وجود دارد.

شروط لازم جهت مطالبه وجه سفته:

ابتدا باید در راستای وصول مطالبات و مطالبه ی وجه سفته به دادگاه صالح مراجعه کنید. مقصود ما از دادگاه صالح دادگاهی می باشد که، صلاحیت لازم را در راستای رسیدگی به دعوای مطرح شده را دارد.

وجود شرایط ذیل در راستای مطالبه وجه سفته الزامی است

1- شخصی که سفته را در اختیار دارد، باید در مؤعد قید شده نسبت به مطالبه ی وجهسفته اقدام نماید. چنانچه وجه سفته در مؤعد مقرر و در تاریخ قید شده پرداخت گردید، که مشکلی وجود نخواهد داشت. ولیکن در صورتی که وجه آن در مؤعد مقرر پرداخت نگردید، شما باید طی 10 روز کاری در راستای عدم پرداخت وجه سفته اقدام نمایید. شما باید واخواست کنید. به عبارتی نسبت به عدم پرداخت وجه سفته اعتراض کنید.

واخواست به طور حتم باید در برگه هایی آماده که متعلق به دادگستری است، تنسیق شود. از این جهت تنسیق هر گونه واخواست در راستای مطالبه ی وجه سفته، که از دارنده ی سفته به صادر کننده سفته ارسال گردد، دارای ارزش حقوقی نبوده و یک واخواست به منظور مطالبه ی وجه سفته تلقی نمیگردد.

مطالبه وجه سفته

2- به هنگامی که سفته ظهر نویسی شده باشد و میان افراد زیادی دست به دست شده باشد، کلّیه ی افراد در برابر دارنده سفته دارای مسئولیت خواهند بود. مسئولیت این افراد در برابر دارنده سفته، مسئولیت تضامنی میباشد.

3- به هنگامی که موارد قید شده در قسمت فوق از جانب دارنده ی سفته رعایت گردد، دارنده ی سفته دارای چنین اختیاری است که از دادگاه رسیدگی کننده تقاضا نماید، پیش از رسیدگی و صدور حکم، اموال شخص صادر کننده ی سفته را توقیف نماید.
دادگاه میتواند مبلغ قید شده ضمن سفته را به صورت وجه نقد و یا از اموال توقیف شده مسترد نموده و پس از صدور حکم در اختیار دارنده ی سفته قرار دهد.

مقصود از مسئولیت تضامنی

مسئولیت تضامنی یعنی آن که شخصی که سفته را در اختیار دارد، در راستای مطالبه ی وجه سفته میتواند به هر یک از ظهرنویسان مراجعه نموده و به جهت مطالبه ی وجه اقدام نماید، ظهرنویسان نیز مکلّف به پرداخت وجه خواهند بود.

چنانچه دارنده ی سفته تمایل داشته باشد از مسئولیت تضامنی ظهرنویسان بهره مند شود، ملزم میباشد طی مدّت 12 ماه از تاریخ، واخواست خود را به دادگاه صالح تسلیم نماید. به هنگامی که این مدّت بیان شده از جانب دارنده ی سفته رعایت نشود، ظهرنویسان دیگر در برابر دارنده ی سفته دارای مسئولیت نخواهند بود.

روش های پیگیری سفته:

1- پیگیری به روش طرح دعوای تجاری:

مقصود از طرح دعوای تجاری، تسلیم واخواست است. به هنگامی که وجه قید شده در سفته به صورت عندالمطالبه است لازم است سررسید آن مشخص گردد. به این هنگام شما میتوانید از مزیت های اسناد تجاری بهره مند شده و به جهت تسلیم واخواست اقدام نمایید.

2- پیگیری به روش طرح دعوای مدنی:

سفته یک سندی است که باید پرداخت گردد، بنابراین میتوان به صورت یک سند عادی که باید وجه آن پرداخت گردد به روش مدنی طرح دعوا نمود.  چنانچه سفته به روش مدنی پیگیری شود، دیگر شما نمیتوانید از مزایای اسناد تجاری بهره مند شوید.

مراجع صالح جهت رسیدگی

در صورتی که وجه درخواستی شما از صادر کننده ی سفته کمتر از بیست میلیون ریال باشد، در شورای حل اختلاف رسیدگی خواهد شد.  ولیکن به هنگامی که وجه درخواستی شما از صادر کننده ی سفته بیش از بیست میلیون ریال باشد، طرح دعوا در دادگاه الزامی میباشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *