معامله با انگیزه فرار از دین

معامله با انگیزه فرار از دین معامله ای است که مدیون (بدهکار) به انگیزه ی فرار از دیون خویش و با داشتن قصد واقعی برای انجام معامله ، اموالش را انتقال میدهد تا بقیه اموالی که برایش میماند کفاف پرداخت بدهی هایش را ندهد.

معامله صوری را با معامله با انگیزه فرار از دین اشتباه نگیرید!

معامله صوری

معامله صوری معامله ای است که ظاهر و صورت آن یک معامله است اما در واقع اصلا معامله ای صورت نگرفته و طرفین اصلاً قصد انعقاد قرارداد و معامله را ندارند و باید بدانید که در قانون مدنی معامله ای که قصد نداشته باشد ، باطل است. توضیحات بیشتر در ادامه توسط وکیل کیفری

در گذشته به معامله با انگیزه فرار از دین ، معامله به قصد فرار از دین گفته می شد که شورای نگهبان به این عنوان ایراد گرفت . زیرا قصد اگر نامشروع باشد معامله باطل است و در معامله به قصد (انگیزه) فرار از دین ، قصد نامشروع است و معامله باطل محسوب میشد و به همین دلیل کلمه قصد به انگیزه تبدیل شد چون معاملات با انگیزه فرار از دین باطل نیستند.

معاملات صوری کلاً باطل هستند اما معاملات با انگیزه فرار از دین طبق قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی در برابر همه صحیح میباشد و در این قانون گفته شده است که خریداری که از قصد فروش فرد با انگیزه ی فرار از دین اطلاع داشته است باید مالی را که خریده است و در صورت تلف مثل یا قیمت آن را به عنوان جریمه به طلبکار بدهد.

معامله با انگیزه فرار از دین
عنوان جریمه نشان از آن دارد که این قرارداد در برابر همه صحیح بوده و فقط مالک مال خریداری شده باید آن را به عنوان جریمه پرداخت کند.

شرایط معامله به انگیزه فرار از دین

قصد فرار از دین بدهکار

اگر قصد فرار از دین وجود نداشته باشد ، حتی اگر باقی مانده اموال کفاف پرداخت بدهی ها را ندهند ، معامله صحیح است و ایرادی در آن وجود ندارد

باقی مانده اموال برای پرداخت دیون کافی نباشد

اگر شخصی با انگیزه فرار از دین اموالش را انتقال دهد اما باقی مانده اموال برای پرداخت بدهی هایش کافی باشند ، معامله با انگیزه فرار از دین محسوب نمیشود

وجود طلب مسلم و قابل مطالبه

اگر فرد مدیون نباشد و یا حتی زمینه ای برای مدیون بودن وی وجود نداشته باشد ، انتقال به انگیزه فرار از دین صورت نگرفته است.

علم خریدار به انگیزه فرار از دین فروشنده

علم خریدار در تحقق معامله به انگیزه فرار از دین شرط است.
البته اگر معامله در قالب عقود مجانی باشد ، علم یا جهل خریدار تاثیری نخواهد داشت.

جنبه کیفری معامله به انگیزه فرار از دین

به این نکته توجه داشته باشید که طبق رای وحدت رویه ای که سال 1398 منتشر شد برای جنبه کیفری و مجازات جرم معامله به انگیزه فرار از دین (نه فقط جنبه مدنی و مسئولیت مدنی) این انتقال باید حتماً بعد از صدور حکم قطعی برای پرداخت دیون باشد و قبل از آن واجد جنبه کیفری نخواهد بود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *