وکیل استرداد جهیزیه و اقدامات قانونی لازم

وکیل استرداد جهیزیه : با توجه به افزایش آمار طلاق در چند سال اخیر مباحث مختلفی در خصوص حقوق مالی و غیرمالی زوجین و به خصوص زن در زندگی مشترک مطرح شده است. به همین علت امروزه بسیاری از وکلا به صورت تخصصی در زمینه طلاق و آثار مالی و غیرمالی آن فعالیت نموده و با عناوین مختلفی از جمله وکیل استرداد جهیزیه شناخته می‌شوند.

با توجه به اینکه قوانین داخلی در خصوص استرداد جهیزیه کافی نیستند سوالات بسیاری برای مراجعین در زمینه استرداد جهیزیه به وجود آمده و اصولاً با مراجعه به مشاوره حقوقی و وکیل استرداد جهیزیه به دنبال دریافت پاسخ مناسب هستند. ما نیز تصمیم گرفته ایم در این مقاله به بررسی کلیات حاکم بر این مقوله بپردازیم. پیشنهاد می کنیم با مطالعه این مقاله ما را همراهی کنید.

وکیل استرداد جهیزیه عدل محور

جهیزیه در قوانین و عرف ایران

در هیچ کدام از قوانین داخلی تکلیف شرعی برای زوجه مبنی بر ضرورت خرید جهیزیه وجود ندارد. بنابراین زوجه به تمایل خود یا خانواده و یا بر حسب عرف اجتماع مبادرت به خرید جهیزیه می نماید اما در این میان قانون حمایت خود را از مالکیت وی در زمان زوجیت مقرر نموده است.

بنابراین زوجه صاحب و مالک تمام اموالی است که بر حسب تمایل و یا ضرورت عرف و اجتماع وارد منزل مرد نموده و به صورت مشاع از آنها استفاده می کنند. زن در هر زمانی می تواند اموال خود را پس گرفته و مانع استفاده مرد از این اموال گردد اما اصولاً استرداد جهیزیه در زمان طلاق و متارکه مطرح می گردد.

نحوه استرداد جهیزیه

پیشنهاد می‌دهیم پیش از دادخواست حقوقی در این زمینه حتما به وکیل استرداد جهیزیه مراجعه نمایید و دادخواست مورد نظر را با توجه به اصول و مبانی حاکم بر این عنوان تنظیم نمایید. در این شرایط است که وکیل استرداد جهیزیه از شما درخواست می کند تا لیست رسمی و امضا شده تمام اموال در زمان عقد نکاح را به ایشان تحویل نمایید. اینن لیست در قوانین ایران به عنوان سیاهه شناخته می شود.

وجود سیاهه ای که به امضای زوج نیز رسیده باشد برگ برنده شما برای استرداد جهیزیه در کمترین زمان ممکن خواهد بود؛ اما اگر دارای این لیست هم نباشید باز می توانید به استرداد جهیزیه امیدوار باشید البته در این شرایط استرداد جهیزیه قدری دشوار خواهد بود و ضرورت مراجعه به وکیل استرداد جهیزیه را به شدت افزایش می دهد.

نکاتی در خصوص استرداد جهیزیه

در صورتی که قصد استرداد جهیزیه را دارید به نکات ذیل دقت کنید:

  • اگر دارای لیست اقلام مورد نظر در قالب جهیزیه یا همان سیاهه هستید می توانید بدون اذن همسر و پیش از طلاق یا متارکه نیز برای استرداد جهیزیه اقدام کرده و بدون اطلاع زوج تمام وسایل مورد نظر را از خانه او خارج کنید.
  • شما هرگز نمی توانید اجرت المثل ایام تصرف و استفاده از وسایل مورد نظر توسط همسرتان را از وی درخواست کنید مگر این که قبلاً در این خصوص به توافق رسیده باشید و استفاده از جهیزیه خود را برای شوهر به صورت تبرعی نپذیرفته باشید. اما در اینجا اصل بر تبرعی بودن استفاده مرد از جهیزیه است.
  • شما نمی توانید هزینه استهلاک وسایل در طول زندگی مشترک را از همسرتان درخواست کنید.
  • اگر برخی از وسایل شما در گذر زمان خراب شده و یا تعویض شده باشند وسایل جدید که توسط همسر خریداری شده اند قابلیت استرداد نخواهند داشت.
  • اگر شما از منزل پدری مقداری طلا به همراه جهیزیه به خانه همسر آورده باشید اما همسر در طول زندگی مشترک آنها را برای رفع مسائل مالی و یا به هر هدف و غرض دیگری استفاده کرده باشد به همان میزان طلا نیز قابلیت استرداد خواهد داشت؛ البته این مقوله هرچند معمولاً به عنوان سیاهه و در لیست اقلام جهیزیه ذکر می گردد اما در قالب استرداد جهیزیه قابل مطالبه نیست و باید به صورت جداگانه مطالعه شوند.
  • بهتر است در زمان استرداد جهیزیه شاهد بگیرید تا بعدا همسر شما ادعای خروج برخی از وسایل غیر از جهیزیه را نداشته باشد.
  • پیشنهاد می شود استرداد جهیزیه را حتما در حضور مامورین انجام دهید و بابت اقلام استرداد شده نیز لیست مناسبی را تهیه کنید.
  • اکیدا متذکر می شویم که به غیر از جهیزیه و اقلامی که به شما تعلق دارند به هیچ وجه وسیله دیگری را از منزل خارج نکنید.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *