وکیل چک برگشتی , مطالبه وجه چک توسط وکیل پایه یک

وکیل چک برگشتی متخصص در تهران ، برای اولین بار در ایران ، مطالبه وجه چک را در سریع ترین زمان ممکن ، با عدل محور همراه باشید , همه ما به نحوی با توجه به شغل و کار خودمان کم و بیش با چک سرو کار داریم . چک مزیت ها و فواید زیادی داشته و دارد اما در کنار این مزیت‌ها باید توجه داشته باشیم که صدور چک برای صادر کننده چک مسئولیت هایی را در پی خواهد داشت که در صورت عدم ایفای تعهدات به دردسرهای زیادی دچار خواهد شد .

ما در چک با سه نفر سروکار داریم صادرکننده چک و دارنده چک و گاهی اوقات ظهر نویس ها یا پشت نویسان چک که صادرکننده و ظهرنویسان متعهد و دارنده متعهدله می باشد.

مهمترین دغدغه دارندگان چک پاس کردن مبلغ چک و وصول مطالبات خود می باشد، وکیل مطالبه چک با توجه با سالها فعالیت در این حوزه و آشنایی با روند رسیدگی می تواند در وصول مطالبات شما از راه های مختلف کمک کند .  شما از طریق حقوقی و کیفری و اداره اجرای ثبت می توانید نسبت به احقاق حق خود اقدام کنید.

ظهرنویسی یا پشت نویسی چک و مسئولیت های آن

گاهاً مشاهده کرده اید که در پشت بعضی از چک ها نوشته هایی است یا امضایی وجود دارد که نام امضاکننده نیز نوشته شده است به این اقدام در اصطلاح حقوقی ظهر نویسی گویند. اما در کل ظهر نوسی ها یا پشت نویسی ها با دو هدف انجام می شود یا شخص ظهر نویس چک را به نام فرد دیگری منتقل می کند بنابراین او صاحب و دارنده چک می شود یا چک را به منظور ضمانت انجام تعهد یا پرداخت وجه در موعد معین صادر می کند فرقی نمی کند در هردو حالت برای ظهر نویس مسئولیت های حقوقی و کیفری ایجاد می شود، بنابراین ظهر نویسی یا پشت نویسی چک را جدی بگیرید.

وکیل چک برگشتی

در صورت ظهر نویسی شخص دارنده چک یا فردی که چک به نام وی ظهر نویسی و منتقل شده برای مطالبه وجه چک می تواند به صادر کننده چک یا منتقل کننده به عبارت دیگر به تمام افراد قبل از خودش مراجعه کند .

ناگفته نماند که در بعضی از موارد نیز امکان مراجعه به همه ظهرنویسان نبوده و فقط می تواند به صادرکننده برای مطالبه وجه چک مراجعه کند.

شکایت کیفری علیه صارکننده یا ظهر نویسان

در این روش فرد دارنده چک می بایست در طی مهلت های قانونی برای تنظیم شکوائیه اقدام کند در غیر این صورت حق شکایت کیفری با وکیل از ایشان سلب خواهد شد.
تنها 6 ماه برای برگشت زدن چک فرصت دارید و بعد از آن نیز از تاریخ برگشت زدن چک دوباره 6 ماه فرصت دارید تا شکایت کیفری را تنظیم نمایید.

مراحل شکایت کیفری از چک برگشتی توسط وکیل

در ابتدای کار می بایست به بانک محال علیه مراجعه کند و در صورت عدم موجودی یا کسری بودجه چک را برگشت زده و گواهی عدم پرداخت را از بانک دریافت کنید سپس می بایست در طول 6 ماه از زمان برگشت زدن چک به کمک وکیل مطالبه چک شکوائیه ای در این خصوص تنظیم کنید تا در دادسرای محل وقوع جرم یعنی مکانی که صادرکننده چک حضور دارد رسیدگی شود در صورت محرز شدن عدم پرداخت وجه چک و صدور چک بلاحل به مجازات صدرو چک بلامحل مذکور در قانون مجازات اسلامی محکوم خواهد شد. یک نکته مهم!! باید توجه داشته باشید که به صرف تنظیم شکوائیه مطالبه وجه امکان پذیر نخواهد بود بلکه برای اخذ طلب و مبلغ چک باید دادخواست حقوقی تنظیم گردد که در ادامه به نحوه مطالبه وجه چک از طریق حقوقی اشاره خواهیم کرد.

نحوه مطالبه وجه چک از طریق حقوقی و دادگاه

در این روش شما می بایست دادخواست مطالبه وجه چک را در سامانه ثنا تنظیم و ثبت نمایید برای این کار می توانید از وکیل مطالبه چک استفاده نماید پس از ثبت دادخواست، موعد و زمان برگزاری دادگاه مشخص شده و برای شما از طریق همان سامانه یا به صورت پیامکی ارسال خواهد شد. پس از حضور در دادگاه و اثبات عدم پرداخت وجه چک قاضی دستور به پرداخت مبلغ مذکور در چک در طی مدت و مهلت مشخصی می دهد در این میان شما می توانید همزمان توقیف اموال خوانده را نیز مطالبه کنید تا در صورت عدم پرداخت در موعد مقرر از طریق فروش اموال بتوانید به حقوق خود دست یابید.

مراجعه به اداره ثبت و احوال راهی سریع برای مطالبه وجه چک

اگر خوش شانس باشید و طرف مقابل شما اموال و دارایی به نام خودش داشته باشد به راحتی با مراجعه به دایره اجرای ثبت اداره ثبت و اسناد با پر کردن فرم خاصی که شامل مشخصات طرف مقابل و اموال و دارایی وی میباشد نسبت به توقیف اموال صادرکننده چک بی محل اقدام کنید. در این مرحله در وهله اول اجرائیه برای طرف مقابل صادر می شود با این مضمون که نسبت به پرداخت بدهی خود اقدام کنید در غیر این صورت از طریق فروش اموال توقیف شده نسبت به پرداخت مبلغ چک اقدام خواهد شد در صورت بی اعتنایی و عدم پرداخت وجه چک به وسیله مزایده، اموال توقیف شده به فروش می رسد و طلب شما پرداخت خواهد شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *