اسناد رسمی چیست ؟

در این بخش در خصوص اسناد رسمی و اسنادی که ثبت آن ها در دفاتر ثبت اسناد رسمی الزامی میباشد صحبت کرده و آثار آن ها را بررسی میکنیم. همچنین به شما پیشنهاد میکنیم برای اطلاعات بیشتر در خصوص اسنـاد رسـمی به مقاله دفاتر اسناد رسمی در همین وبسایت مراجعه فرمایید. و مطالعه کنید و سپس با ما همراه باشید تا در خصوص اسنـاد رسـمی به شما توضیح دهیم.

اسناد رسمی چیست ؟

چه اسنادی اسناد رسمی هستند؟

اسنادی که در اداره ثبت اسناد به ثبت میرسند اسناد رسمی هستند. و از ویژگی هایی برخوردار میباشند که اسناد عاید از آن ویژگی ها برخوردار نیستند. ثبت برخی از اسناد اجباری و ثبت دیگر اسناد الزامی میباشد. البته لازم به ذکر است که اصل بر اختیاری بودن ثبت اسناد بوده و مواردی نظیر معامله عین و منافع املاک ثبت شده اجباری و الزامی میباشد.

سردفتر در ثبت اسند چه مواردی را رعایت میکند؟

سردفتر در خصوص ثبت اسناد دو وظیفه بسیار مهم دارد که عبارتند از:

  1. مسئولیت احراز هویت ثبت کنندگان را برعهده دارد .که باید مطابق اوراق سجلی احراز هویت کند. و اگر نتواند و یا در احراز هویت تردید نماید باید دو شخص معتمد و معروف را برای احراز هویت احضار کند و حضور این دو فرد را در سند قید نماید.
  2. مسئولیت احراز صحت ثبت اسناد میباشد. که در خصوص اشخاص بی سواد باید یک فرد معتمد و با سواد را بیاورد و در خصوص شخص نابینا و یا گنگ حضور فردی که زبان اشاره میداند الزامیست. در خصوص افرادی که فارسی نمیدانند و سردفتر هم زبان او را نمیداند حضور شهود الزامی است. و چنانچه شهود نیز زبان فرد را ندانند مترجم رسمی احضار میشود و حضور میابد.

ضمانت اجرای عدم ثبت اسناد در موارد الزامی

در خصوص ثبت اسناد در دفاتر اسـناد رسـمی در مواردی که الزامی هستند. نظیر عین و منافع املاک ثبت شده و یا در خصوص عین و منافع املاک ثبت نشده یا هبه نامه یا صلح نامه یا شرکت نامه در مواردی که اداره ثبت وجود داشته یا دفاتر اسناد رسمی ایجاد شده باشد. و یا رئیس قوه قضائیه مقتضی بداند. چنانچه به ثبت نرسند ضمانت اجرای این دسته از اسناد آن است که در محاکم و ادارات به هیچ عنوان پذیرفته نمیشوند.

موارد ممنوعیت سردفتر از ثبت اسناد

  1. سردفتر موظف است اسناد را مطابق مقررات تنظیم نمیاد اما در برخی از موارد از تنظیم سند ممنوع میباشد. که عبارتند از:
  2. سندی که برای شخص سردفتر یا افراد تحت ولایت یا قیمومیت یا وصایت سردفتر باشند.
  3. تنظیم اسناد برای محجورین و ممنوع التصرف ها(نظیر فرد ورشکسته) مگر توسط قائم مقام آنان.
  4. زمانی که سردفتر امکان احراز هویت را نداشته باشد.

آثار اسناد رسمی

اسنـاد رسـمی دو آثار بسیار مهم دارند که در ادامه توسط وکیل امور ثبتی به آن ها خواهیم پرداخت.

  1. اولین آثار سند رسمی اعتبار و رسمیت آن اسناد است. که این اسناد دارای رسمیت مطلق میباشند و نه تنها در مقابل طرفینن سند قابل اعتبار هستند بلکه در مقابل ثالث هم رسمیت دارند. همچنین از آثار اعتبار و رسمیت اسناد آن است که در محاکم قابلیت انکار و تردید ندارند و فقط میتوان نسبت به آنان ادعای جعل نمود.
  2. دومین اثر اسناد رسمی لازم الاجرا بودن آن است یعنی آنکه مفاد سند رسمی بدون نیاز به حکم هیچ دادگاهی میتواند اجرا شود و کافی است. به اداره ثبت مراجعه کرده و درخواست اجرائیه نمایید و سردفتر در صورت صحیح بودن درخواست شما ، دستور اجرا را صادر مینماید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *