مطالبه وجه چک – شامل قوانین جدید

مطالبه وجه چک همیشه پای ثابت بیشترین پرونده های مطروحه در دادگاه های ایران بوده با توجه به پرکاربرد بودن چک و نکات حقوقی بسیار در این حوزه تصمیم گرفتیم تا توسط وکیل چک گروه حقوقی عدل محور به مسائل مختلف و کاربردی در خصوص چک بپردازیم.

در یک ببان ساده، چک برگه ای است که در آن صادرکننده خودش را متعهد به پرداخت مبلغی در زمان معین می کند. چنانچه صادرکننده چک در موعد نسبت به پرداخت و تسویه مبلغ اقدام نکند چک وی برگشت می خورد به دنبال آن دادخواست یا شکایت مطالبه وجه چک توسط وکیل چک تنظیم می شود.

الزاماتی برای صادرکننده چک

فرد صادرکننده چک به هنگام صدور چک حتما می بایست موارد زیر را در برگه چک پر کند:

مبلغ چک

میزان ومبلغ چک باید قید شود و نکته مهم انطباق عددو حروف مبلغ است . چک بدون مبلغ یا چک سفید امضاء هم معتبر است اما از برخی امتیازات نظیر شکایت کیفری محروم می شود.

تاریخ

یکی از مهمترین قسمت‌های چک است که مهمترین تاثیر را در حقوقی و یا کیفری شدن چک دارد.

امضا

رکن اساسی هر چکی، امضاء صادرکننده آن است. قطعاً میدانید که چک بدون امضاء به هیچ وجه معتبر نیست.

حواله کرد چک

ابتداعاً شما باید معین کنید که چک در وجه شخص خاصی است یا چک در وجه حامل است سپس باید مشخص نماید که چک در وجه چه کسی صادر می شود. چک در وجه حامل یعنی دارنده آن هر کسی که باشدمی تواند به بانک حال علیه مراجعه کند و به راحتی نسبت به وصل چک اقدام کند.

مطالبه وجه چک

نکات کاربردی

  1. برای مطالبه وجه چک می توانید از توقیف اموال صادرکننده چک برای تامین خواسته خود استفاده کنید.
  2. چنانچه مبلغ درج شده در چک از لحاظ عددی و حروف با یکدیگر یکسان نباشد مبلغ و میزان کمتر در نظرگرفته می شود.
  3. توجه داشته باشید که مرجع قضایی صالح برای رسیدگی به دعوی مطالبه وجه چک دادگاهی است که چک در آن شهر برگشت خورده است.
  4. در صورت اقامه دعوای مطالبه وجه چک در دادخواست تنظیمی باید حتما مبلغ مورد مطالبه و بانک محال علیه و شماره چک مشخص باشد.

 

اگر موجودی صادرکننده چک کافی نباشد چه کنیم؟

اگر برای مطالبه وجه چک به بانک مراجعه کردید و ناگهان متوجه شدید که دارایی و موجودی صاددرکننده چک کمتر از مبلغ مندرج در چک می باشد ابتداعاً میزان و مبلغ موجود در حساب صادرکننده را خالی کنید سپس از بانک درخواست کنید تا گواهی به شما دهد مبنی بر عدم پرداخت کامل مبلغ مندرج در چک صادره، بلافاصله گواهی به شما ارائه می دهد که نشان دهنده کسری موجودی حساب صادرکننده چک و میزان پول برداشت شده از حساب وی می باشد.

مشاوره حقوقی مطالبه وجه چک

برای کسب مشاوره حقوقی به صورت رایگان با شماره 09305297504 تماس بگیرید یا به صورت آنلاین سوالات خود را مطرح نماید وکلای گروه حقوقی عدل محور آماده ارائه خدمات حقوقی آنلاین به شما عزیزان می باشند.

توقیف اموال

اگر چک پاس نشد شما می توانید به کمک وکیل متخصص چک گروه حقوقی عدل محور تمام اموال و دارایی صادرکننده چک را توقیف کنید.برای این منظور شما می بایست ضمن دادخواست مطالبه وجه چک یا به صورت جداگانه در یک دادخواست مستقل درخواست توقیف اموال صادر کننده چک را به جهت برگشت خوردن و پاس نشدن چک داشته باشید.

یک نکته مهم: اگر می خواهید از امتیاز توقیف اموال استفاده کنید حتما باید در طی 15 روز از زمان وصول چک اقدام کنید و از بانک گواهی بگیرید در ضمن شما پس از دریافت گواهی برای بهره مند شدن از امتیاز توقیف اموال باید در مدت 1 سال از زمان صادر شدن چک برای مطالبه وجه چک شکایت کنید.

هزینه رسیدگی به مطالبه وجه چک

اگر مبلغ چک شما زیر 20 میلیون باشد در شورای حل اختلاف رسیدگی می شود که 5/2 در صد میزان و مبلغ چک هزینه رسیدگی می باشد. مازاد 20 میلیون، شما باید سه و نیم درصد مبلغ چک را بابت هزینه رسیدگی پرداخت کنید.

مطالبه خسارت در تاخیر پرداخت چک

دارنده چک ضمن مطالبه وجه چک می تواند برای مطالبه خسارت وارده ناشی از عدم پرداخت وجه چک در زمان مقرر نیز اقدام کند .

به منظور اخذ خسارت در تاخیر پرداخت چک شما باید ورود خسارت را اثبات کند یعنی صرف تاخیر در پرداخت منجر به مطالبه خسارت نخواهد شد بلکه باید از طریق مدارک و مستندات ثابت کنید که به شما در اثر تاخیر در پرداخت چک یا عدم پرداخت چک خسارت وارد شده بسیار دقت داشته باشید که مطالبه خسارت در تاخیر چک را با جریمه دیرکرد پرداخت چک اشتباه نگیرید.

در مطالبه جریمه دیرکرد صادرکننده و دارنده چک طبق توافقنامه کتبی که داشتند معین نموده اند که در صورت تاخیر درپرداخت چک، روزانه برای نمونه 2.000.000 میلیون تومان بابت جریمه باید پرداخت شود در صورتی که فی مابیبن دارنده و صادرکننده چنین توافقی انجام شده باشد دیگر نیاز به اثبات ورود خسارت نیست و صرف دیرکرد در پرداخت، صادرکننده مشمول پرداخت جریمه می شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *