در مفقودی چک چه کنیم ؟

مفقودی چک : امروزه همه افراد به نحوی با چک سروکار دارند، این سند تجاری از اهمیت ویژه ای برخوردار هست و در اکثر معاملات فی مابین افراد مورد استفاده قرار می گیرد . چک از پرکاربرد ترین اسناد تجاری در ایران محسوب می شود. قانونگذار نیز به این سند تجاری نگاه ویژه ای داشته به گونه ای که امتیازات ویژه ای را برای اسناد تجاری من جمله چک در نظر گرفته است . در مقابل عواقب و مجازات ها و مسئولیت های سنگینی را هم برای صادر کننده در نظرگرفته است تا جلوی سو استفاده از چک گرفته شود.

پس به هنگام مفقودی چک یا سرقت چک ممکن است سو استفاده هایی انجام شود که صادر کننده ی آن را به دردسر بیاندازد، با وکیل متخصص چک گروه حقوقی عدل محور همراه باشید تا در خصوص مفقودی و گم شدن چک اطلاعات کاربردی کسب نماید.

وکیل متخصص چک عدل محور : گم شدن یا مفقودی چک امکان سو استفاده از چک را برای افراد سودجود فراهم می آورد و ضرر و زیان مالی و حتی روانی و معنوی بسیاری را برای شما به ارمغان آورد به منظور جلوگیری از سواستفاده شما می بایست سریعاً اخبار مفقودی دسته چک یا برگه چک را به بانک و دادسرا اعلام کنید.

مفقودی چک

اقدامات لازم در خصوص مفقودی چک

اولین و مهمترین اقدام شما رجوع به بانک صادر کننده چک و اعلام گم شدن یا سرقت یا مفقودی چک می باشد سپس باید درخواست عدم پرداخت وجه چک را به بانک ارائه دهید و اعلام کنید که هرکسی برای مطالبه وجه از حساب شما به بانک مراجعه کرد از پرداخت پول به ایشان جلوگیری به عمل آید.

لازم به ذکر است که شما می بایست سریعاً نسبت به تشکیل پرونده در دادسرا یا شورای حل اختلاف اقدام کنید و یک نسخه از شکایت خود مبنی بر مفقودی یا سرقت چک را به بانک ارائه دهید عدم ارائه این گواهی آثار و عواقب منفی دارد که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.

دستور به عدم پرداخت وجه چک

به کمک وکیل خود سریعاً به بانک محال علیه مراجعه کرده و درخواست کتبی مبنی بر عدم پرداخت وجه چک به دارنده چک را به بانک تقدیم کنید، بانک پس از بررسی حساب شما و تطبیق اطلاعات حساب به صورت موقت با درخواست عدم پرداخت وجه چک مواققت می کند . اما یک نکته مهم موافقت موقت با این درخواست است یعنی فقط تا مدتی نسبت به عدم پرداخت به ارائه دهنده چک اقدام می کند. در طول این مدت اگر فردی برای مطالبه وجه چک به بانک مراجعه کند بانک ضمن توضیح درباره علل عدم پرداخت گزارشی نیز به صادرکنند چک ارائه می کند.

ثبت شکایت و اعلام مفقودی چک در مراجع قضایی

شما باید فوراً به دادسرا یا شورای حل اختلاف مراجعه کرد و شکایتی بابتی مفقودی چک تنظیم نماید در چنین حالتی مرجع قضایی گواهی به شما ارائه می کند با عنوان گواهی مفقودی چک که شما می بایست آن گواهی را به بانک تقدیم نماید.

عواقب عدم ارائه گواهی به بانک

پس از اخذ گواهی مبنی بر مفقودی چک از مراجع ذی صلاح قضایی این گواهی باید به بانک ظرف مدت 7 روز ارائه شود حال اگر صادرکننده چک این گواهی را ظرف مدت 7 روز به بانک تقدیم نکند، بانک پس از گذشت یک هفته، از درخواست عدم پرداخت وجه چک چشم پوشی کرده و چنانچه دارند چک به بانک مراجعه کند نسبت به پرداخت وجه اقدام خواهد کرد. بنابراین پس از گذشت یک هفته دستور عدم پرداخت وجه شما کان لم یکن می شود.

گرفتن وکیل برای مفقودی چک

آیا می شود از صادرکننده چک به دلیل دستور عدم پرداخت چک شکایت کرد؟

ممکن است فرد صادر کننده چک بدون دلیل موجه به بانک دستور عدم پرداخت وجه چک را داده باشد و شخص دارنده چک به بانک مراجعه کند و از دریافت پول منع شود در چنین حالتی دارنده چک می تواند به کمک وکیل شکوائیه ای را علیه صادرکننده تنظیم و ثبت نماید همچنین چنانچه در اثر دستور به عدم پرداخت چک به دارنده چک ضرر و زیانی وارد شده باشد دارنده چک می تواند به کمک وکیل دادگستری علیه طرف مقابل شکایت کرده و درخواست جبران ضرر و زیان وارده را نیز داشته باشد.

به منظور کسب اطلاعات حقوقی کاربردی در این خصوص می توانید با وکلای متخصص گروه حقوقی عدل محور در ارتباط باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *