وکیل متخصص کلاهبرداری رایانه ای

وکیل کلاهبرداری رایانه ای در غرب تهران : در این بخش قصد داریم به شما عزیزان در خصوص جرم کلاهبرداری رایانه ای بگوییم. اینکه عناصر قانونی و مادی و معنوی آن چیست و برای تحقق این جرم چه انگیزه و سونیت خاص و عامی نیاز است. و تفاوت آن با کلاهبرداری رایانه ای چیست و مجازات آن چگونه تعیین میشود.

تعریف کلاهبرداری ساده

وکبل کلاهبرداری : کلاهبرداری ساده مطابق قانون مجازات اسلامی اینگونه معنا میشود. که به توسل به وسایل متقلبانه برای بردن مال دیگری ، کلاهبرداری گویند.

پس جرم کلاهبرداری باید دارای دو رکن توسل به وسایل متقلبانه و بردن مال دیگری باشد. یعنی آنکه فرد کلاهبردار باید ابتدا از طریق توسل شدن به وسایل متقلبانه نظیر کارت ویزیت دروغین و مانور های متقلبانه و دروغین ، بزه دیده را گول بزند و سپس از این طریق و از طریق اغفال و فریب بزه دیده ، مال و اموال وی را ببرد.
این خلاصه ای از تعریف کلاهبرداری ساده میباشد.

وکیل متخصص کلاهبرداری رایانه ای

تعریف کلاهبرداری رایانه ای

دقت داشته باشید که کلاهبرداری رایانه ای با کلاهبرداری از طریق رایانه بسیار تفاوت دارند و نباید این دو را با یکدیگر اشتباه گرفت.

کلاهبرداری از طریق رایانه یعنی کسی از طریق رایانه و از طریق اینترنت و کامپیوتر و تکنولوژی بتواند به وسایل متقلبانه متوسل بشود و فردی را گول زده و فریب بدهد و از این طریق ، مال و اموال وی را ببرد.

وکیل کلاهبرداری رایانه ای : یعنی در واقع وسیله ارتکاب توسل به وسایل متقلبانه او برای ارتکاب جرم کلاهبرداری ، رایانه بوده است.
اما کلاهبرداری رایانه ای یعنی اینکه کسی با توسل به وسایل متقلبانه و به صورت غیر مجاز ، با ارتکاب اعمالی نظیر وارد کردن،تغییر،محو،ایجاد کردن و … و به تبع آن مختل کردن داده ها یا متوقف کردن آن ها . بتواند وجه یا مال یا منفعت یا خدمات یا امتیازات مالی را برای خودش و یا برای دیگری تحصیل کند.

پس همانطور که دیدید عنصر مادی جرم کلاهبرداری رایانه ای آن است. که فرد با انجام دادن اعمالی نظیر وارد کردن ، تغییر ، محو و … که در بالا گفته شد بتواند داده های رایانه ای دیگران را مختل و یا متوقف کند و از طریق آن وجه یا مال یا … را تحصیل کند.

مجازات کلاهبرداری رایانه ای

مطابق قانون جرایم رایانه ای ، مجازات کلاهبرداری رایانه ای اینگونه تعیین شده است:

  1. رد مال.
  2. حبس از یک تا پنج سال.
  3. جزای نقدی از پنجاه میلیون ریال تا دویست و پنجاه میلیون ریال.

دادگاه باید حکم به رد مال بدهد اما میتواند 2 یا 3 را انتخاب کرده و یا حکم به هر دو مجازات بدهد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *